3 najčastejšie chyby mladých investorov: Prezradíme ti návod, ako sa im vyhnúť

chyby investorov

Vyhni sa chybám pri investovaní (Zdroj: Unsplash/emil-kalibradov)

#Naposledy sme ti ukázali, že s investovaním do akcií možno začať do pár minút. Hurá systém ti však pri investovaní nepomôže, na akciových trhoch si už množstvo začiatočníkov vylámalo peňaženky. Vyhni sa chybám, ktoré spravili tí pred tebou. O ktorých je reč?

Maj reálne očakávania

Úspech sa nedostaví po prvom dni ani týždni. „Noví investori robia investičné rozhodnutia na základe minulých výkonností alebo medializovaných úspechov, pričom očakávajú, že rastúci trend, ktorý vidia teraz, musí pokračovať aj naďalej,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. S takýmto nešťastným očakávaním súvisí podľa banky slabá diverzifikácia investičného portfólia. Znamená to, že ak vidíš rastúce akcie Facebooku a Netflixu a všetko stavíš iba na tieto karty, nemusí to s tvojou investíciou vôbec dopadnúť dobre. Riešením je podľa hovorkyne kvalitne naplánovaná investičná stratégia.

Investuj rozvážne

Ako mladý investor by si mal v prvom rade investovať iba peniaze, ktoré nebudeš istý čas určite potrebovať. Ak máš na účte dve tisícky a všetky minieš v obchode, ktorý nevyjde, čo potom? Lepšie je investovať napríklad 500 eur do akcií viacerých firiem. Nezaskočí ťa tak prípadný pokles na trhoch a nebudeš vystavený náporu negatívnych emócií, kvôli ktorým môžeš prísť o značnú časť peňazí.

„S emóciami a ich zvládnutím priamo súvisí ochota podstupovať riziko – keď trhy rastú a noviny sú plné pozitívnych správ, je takmer každý nový investor ochotný podstúpiť vysoké riziko. Až pri poklese trhu sa reálne ukáže, aké riziko skutočne znesie,“ hovorí Cesnaková.


Chceš sa stať bohatým? Poznáme zaručené pravidlá, ktorými sa riadia aj tí najúspešnejší ľudia


Určiť ten správny čas nákupu či predaja akcií je náročný proces, ktorý sa treba naučiť. Množstvo investorov má tendenciu podliehať emóciám a výnosné akcie predávajú priskoro alebo naopak, stratové držia príliš dlho.

Pozor na poplatky

Chybou je aj časté nakupovanie a následný predaj akcií. Dôležité je uvedomiť si, že s každou transakciou na akciovom trhu sú spojené aj poplatky. „Pri neuvážených krokoch môžu zmazať značnú časť výnosu — alebo poslať investora rovno do straty. Takmer istou cestou na neúspech je sledovanie a kopírovanie obchodov rôznych „fashion influencerov“ či špekulácie na forexových alebo komoditných trhoch s vidinou rýchleho zbohatnutia,“ dodáva hovorkyňa.

Ak si teda na akciovom trhu nováčik, nemaj nereálne očakávania, nenechávaj sa ovládnuť emóciami a nešpekuluj. Ako dodávajú experti, nepreceňuj svoje znalosti o trhu ako celku či o jednotlivých spoločnostiach. Ako nový investor máš totiž výrazne limitovaný prístup k informáciám a nemáš ani skúsenosť, ako s informáciami na trhoch správne naložiť.

„Vytvorenie stratégie, jej prehodnocovanie či úprava si vyžaduje veľa času a úsilia, ktoré noví investori nie sú ochotní alebo schopní vynaložiť. V takom prípade je lepšie zveriť peniaze profesionálom, čo sú spravila etablované spoločnosti s mnohými odborníkmi na jednotlivé typy akcií,“ odporúča Marta Cesnaková.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame