90’s nie je retro: Hudobní velikáni, módne ikony, ale aj technológie, ktoré miluješ aj v súčasnosti!

Deväťdesiatky sa tešia svojmu comebacku, a dodnes sú považované za jedny z najviac prelomových (Zdroj: Freepik/freepik)

#Každé historické obdobie sa vyznačuje niečím, čo je preň charakteristické. Až s odstupom času príde človek na to, v čom je daná epocha inšpirujúca. Deväťdesiatky sa tešia svojmu comebacku, a dodnes sú považované za jedny z najviac prelomových. Kultúra spomínaných rokov vytvorila množstvo ikon známych aj v súčasnosti – módnych, filmových ale aj hudobných.

Úplne iný svet

Street style, crop topy, myšlienka girl power… Hudobné hviezdy si nebrali servítku pred ústa, mólam kraľovala Kate Moss, a televízny ošiaľ spôsobili Priatelia či Beverly Hills.

Vznikli technológie, ktoré pomohli rozvoju novej éry ľudskej komunikácie. Rebríčky hitparád ovládla hudba, ktorá je cool aj dnes.

Seriály, ktoré spôsobili ošiaľ

Kto by aj dnes nepoznal spomínaných Priateľov alebo seriál Beverly Hills 902 10? Postavy z týchto kultových trhákov máš vryté do pamäte určite aj ty! Teenageri deväťdesiatych rokov po nich kopírovali účesy a štýl obliekania. Herci, ktorí spôsobili davový ošiaľ, sú aj dnes v kurze. Na svojich Instagramových profiloch majú obrovské množstvo followerov.

McDonald’s na dosah

Je to viac než 30 rokov, čo sa u našich západných susedov otvorila prvá pobočka mekáču. Obrovský rad pred reštauráciou museli riadiť policajti. V prvý deň si vraj na novinke prišlo pochutiť údajne až vyše 11 tisíc ľudí.

Mom jeans

Rifle s vysokým pásom a voľnými nohavicami sú trendy aj dnes. Pohodlná obdoba týchto nohavíc bez náznakov strečoviny bola základom každého, nie len maminiek. Holdovali im tak ako obyčajné ženy, tak aj známe mená ako Cindy Crawford alebo Whitney Houston.

Tento strih sa teší obľube aj dnes. Džínsy svojim strihom rešpektujú tvar ženskej postavy, a doprajú ti viac pohodlia, než obopnuté skinny či „bedráče“, ktoré nastúpili na scénu na prelome tisícročí.

Kto by nepoznal Jennifer Aniston?

Aj pre teba to bude navždy Rachel z Priateľov, však? V tejto dobe bola unikátna! Mala účes, ktorý jej mladé baby závideli, a snažili sa ho napodobniť. Vieš o tom, že bola napríklad priekopníčkou móde, a nebála sa, ak jej outfit absentoval podprsenku? Vždy vyzerala skvelo aj bez make-upu, a slečny 90’s šaleli keď ulovila Brada Pitta.

Brad Pitt

Tak ako bola spomínaná Jennifer ikonou ženskosti, a šaleli za ňou nielen ženy, jej vtedajší partner, Brad Pitt bol očarujúcim pre davy žien. Bol považovaný za najpríťažlivejšieho chlapa dekády. Fanúšičky si získal krásnou tvárou, rebelským pohľadom a prenikavými modrými očami. A to aj napriek tomu, že v tejto dobe bol obsadzovaný najmä do rolí egoistických típkov.

Prvé SMSky

Prelomový moment dovtedajšej komunikácie. Prvá textová správa bola odoslaná už v roku 1992 z počítača na mobilný telefón. Spočiatku sa za SMSky platili celkom vysoké poplatky. Dnes (ak máš výhodný paušál) ich môžeš posielať aj zadarmo. A mimochodom, v roku 1999 uzrel svetlo sveta prvý emoji, ktorý priniesol ďalší zlomový moment v komunikácií.

Hudobné rebríčky dobyli Spice Girls

Ikonická dievčenská skupina, ktorá v roku 1994 prerazila singlom „Wannabe“, ktorý nesmie chýbať na žiadnej párty ani dnes! Vieš o tom, že interpretky mali dokonca vytvorené svoje charaktery a looky tak, aby sa s nimi mohla stotožniť každá žena na planéte. Priniesli myšlienku „girl power“, ktorá (spoločne s ich hitmi) zostala v povedomí fanúšikov dodnes.

Popová princezná Britney Spears

Sladká popová hviezdička, ktorá v školskej uniforme nôtila „Baby One More Time“. Jeden hit nasledoval druhý, a „nevinné dievčatko“ si podmanilo všetky vtedajšie hitparády!

Kto by ju nepoznal? Aj vďaka všetkým kauzám, ktoré sú okolo nej dodnes, je stále populárnou. Turbulentné vzťahy, mediálne škandály a pobyty v liečebniach boli popudom k zbaveniu svojprávnosti. V roku 2021 jej ju po mnohých rokoch konečne vrátili…

Heeeej Macarena!

Španielsky tanečný hit, ktorý dobyl hudobnú scénu v roku 1995 milujú tie najlepšie zábavy, plesy a svadby dodnes. Nie je človeka, ktorý by ju aspoň raz v živote neskúšal tancovať! Vedel si o tom, že notoricky známa choreografia bola vytvorená choreografkou Miy Frye? Na jej ikonickosť je ťažké zabudnúť, preto ani po skoro 30 rokoch tento tanček nezapadá prachom.

Čakáš na list z Rokfortu?

Je rok 1997, a svetlo sveta uzrel Harry Potter – chlapec ktorý prežil! Knižné vydanie spôsobilo nepredpokladané knižné šialenstvo po celom svete, a tuzemskí fanúšikovia sa nemohli dočkať oficiálneho prekladu. A za to všetko môže jedna nezamestnaná žena, ktorá sa „cez noc“ stala milionárkou! Áno, myslíme J.K. Rowlingovú.

Prelomový vynález – internet!

Pôvodný návrh na vytvorenie vznikol už v roku 1990 (s názvom WorldWideWeb). Verejnosť sa o ňom dozvedela až o rok neskôr, a v roku 1993 sa mohli stretnúť s webovým prehliadačom Mosaic, ktorý distribuoval internet pre všetkých. Potom už nasledoval boom stránok, ktoré poznáš dodnes: Yahoo (1994), Google (1998) či Napster – pôvodná platforma na zdieľanie súborov (1999).

Pomocník Google

V roku 1998 ho spustil Larry Page a Sergey Brin ako vyhľadávač pre web stránky Stanfordskej univerzity. Postupom času prišli priatelia zakladateľov s myšlienkou vytvoriť zhromaždenie informácií pre používateľov po celom svete, a pomocou internetu ponúkli svetu Google, bez ktorého by si mnohí z nás nevedeli predstaviť život!

Poznáš Tamagoči?

Deti a mládež 90’s ho milovali! Títo digitálni miláčikovia sa tu objavili v roku 1996, a mnohí rodičia ho vnímali ako prelomovú vec. Mohli svojim deťom dopriať domáceho maznáčika bez toho, aby nejakého museli mať fyzicky doma.

Táto hra spočívala v „online“ starostlivosti o zvieratko. Niečo ako Pou, ktorý zažil svoj boom okolo roku 2012.

Bacardi na každú párty (18+!)

Farebný sladký nápoj, ktorý sa stal v deväťdesiatkach najviac cool. Išlo o nevídanú novinku na báze rumu s príchuťou. V roku 1990 sa predalo cez 4 milióny dební! Ponúkal pestrú škálu príchutí, ako napríklad broskyňa, liči, ananás, pomaranč, melón a mnoho iných. Tento alkohol sa stal neodmysliteľnou súčasťou každej klubovej a open air párty!

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame