#Cyklistika je skvelý spôsob, ako spoznávať prírodu, zlepšiť si kondičku a stráviť čas aktívnym oddychom. Ak patríš medzi začínajúcich cyklistov, možno hľadáš trasy, ktoré sú dostatočne zaujímavé, ale zároveň zvládnuteľné aj pre tvoju menej skúsenú maličkosť. Či už máš elektrobicykel, ktorý ti pomôže prekonať strmé kopce, alebo iba klasický bicykel, tu je 6 skvelých tipov na výlety.
Jednoduchšie trasy | Náročnejšie trasy
Jednoduchšie trasy
Jedna z najkrajších dolín Slovenska
Cyklotrasa vedie priamo cez Gaderskú dolinu vo Veľkej Fatre, ktorá sa tiahne od obce Blatnica až po záver doliny pod masívom Tlstá a Ostrá. Trasa začína v Blatnici, kde sa môžeš napojiť na cyklistický chodník vedúci priamo do doliny.
Celková dĺžka trasy je približne 15,7 kilometra, pričom povrch je rovinatý, až mierne zvlnený, poväčšine asfaltový. To trasu robí prístupnou pre všetkých cyklistov. Avšak, vedie aj po spevnených lesných cestách, čo pridáva na zážitku z prírody. Cesta je lemovaná hustými lesmi, skalnatými útesmi a krištáľovo čistým potokom, ktoré vytvárajú jedinečne pokojnú a relaxačnú atmosféru.
Trasa cez Slavošovský tunel
Jednoduchá cyklotrasa vedie z obce Slavošovce cez tunel a pokračuje ďalej do Magnezitoviec. Cesta meria približne 9 kilometrov, takže predstavuje ideál pre začínajúcich cyklistov.
Tunel je pomerne rovný a široký, takže prechod je bezpečný aj pre menej skúsených cyklistov, odporúča sa však mať so sebou kvalitné osvetlenie pre nedostatok prirodzeného svetla. Po prejazde tunelom trasa pokračuje do Magnezitoviec, kde sa môžeš rozhodnúť, či sa vrátiš späť tou istou cestou, alebo budeš pokračovať ďalej po miestnych cyklistických chodníkoch, ktoré vedú cez malebnú krajinu Gemera.
Samotný tunel je hlavným lákadlom, ale trasa ponúka aj ďalšie zaujímavosti. Môžeš tu vidieť pozostatky železničnej infraštruktúry, ako sú staré železničné mosty a násypy, ktoré pripomínajú nedokončený projekt železnice.
V obci Slavošovce sa nachádza aj rodný dom Pavla Dobšinského, známeho slovenského zberateľa ľudových rozprávok. Tento dom môžeš navštíviť pred výletom alebo po absolvovaní trasy, čo pridáva ďalší kultúrny rozmer tvojim potulkám na bicykli.
Okolo slovenského mora
Cyklotrasa okolo Liptovskej Mary je vhodná pre cyklistov všetkých úrovní, od začiatočníkov až po tých skúsených. Trasa je dlhá približne 57 kilometrov a vedie okolo celej vodnej nádrže, s možnosťou kratších alternatív, ak hľadáš menej náročnú jazdu.
Trasa začína v meste Liptovský Mikuláš, kde sa môžeš napojiť na cyklochodník vedúci smerom k Liptovskej Mare. Po ceste prechádzaš cez viaceré malebné obce, ako sú Liptovský Trnovec, Vlachy, či Liptovská Sielnica. Prejdeš sa po asfaltových cestách a spevnených chodníkoch, čiže pohodlne a bezpečne.
Počas cesty budeš mať neustále na dohľad hladinu Liptovskej Mary, ktorá ponúka mnoho príležitostí na osvieženie aj v letných aj teplejších jesenných mesiacoch. Môžeš sa zastaviť na pláži v Liptovskom Trnovci a zaplávať si, alebo vyskúšať vodné športy, ako paddleboarding či člnkovanie. Zaujímavou atrakciou, najmä pre deti, je skanzen Havránok.
Vyhliadky na Dunaj
Dunajská cyklotrasa patrí medzi najpopulárnejšie na Slovensku, a to najmä vďaka krásnym výhľadom na rieku Dunaj. Jej náročnosť je klasifikovaná ako ľahká, no priprav sa na poriadny kusisko cesty. Trasa má celkom 168 km a začína v bratislavskej Petržalke, od hraničného priechodu Berg kopíruje tok Dunaja a cez Gabčíkovo sa dostaneš až do Štúrova.
Cesta je väčšinou rovinatá, neprekonáva takmer žiadne prevýšenie a väčšinou asfaltový povrch ju robí ideálnou pre menej skúsených cyklistov. Je však potrebné mať lepšiu kondičku alebo elektro bicykel práve kvôli dĺžke. Ak by ti aj napriek tomu bola cesta pridlhá, kedykoľvek sa môžeš otočiť.
Náročnejšie trasy
Na bicykli cez Tatry
Začínaš v obci Tatranská Polianka a odtiaľ vedie asfaltová cesta až po Sliezsky dom, ktorý je tvojou finálnou destináciou. Trasa má približne 7 kilometrov a patrí medzi najvyššie položené asfaltové cesty na Slovensku. Máš tu teda ideálny terén, keďže cesta je kvalitná a umožňuje plynulý výstup.
Stúpanie je však náročnejšie, preto je vhodnejšia pre skúsenejších cyklistov, ale ako začiatočník to bez problémov zvládneš na elektro bicykli.
Počas výstupu budeš obklopený krásnymi tatranskými lesmi, ktoré sa menia na kosodrevinu, ako sa postupne približuješ k Sliezskemu domu. Na trase je minimálny automobilový ruch, pretože cesta je určená hlavne pre turistov a hotelových hostí. Hore ťa čaká krásny výhľad na Veliské pleso a Gerlachovský Štít, rovnako ako aj možnosť občerstvenia v hoteli.
Trúfneš si aj na túto cestu?
Kráľova hoľa je najvyšší kopec na Slovensku, ktorý možno zdolať na bicykli. A tí, ktorí to zvládnu na klasike, klobúk dolu. Pre začiatočníka je ale nutnosťou elektro bicykel. Neodporúčame to však ani vtedy, ak si niekoľko rokov na žiadnom nesedel.
Trasa začína v obci Šumiac a má 14 kilometrov. Po chatu, ktorá sa nachádza približne v strede kopca, pôjdeš po štrkovej, mierne kamenistej ceste. Od chaty už vedie cesta asfaltová, aj keď je miestami nutné vyhýbať sa už opotrebovanejším úsekom. Po celý čas máš ale pred sebou ohromné výhľady a výstup na vrchol nemá chybu, keďže ťa tam čaká výhľad na Tatry a Spiš.
Odporúčame mať aspoň mierny tréning na bicykli pred výletom, aby si si vybudoval istý zvyk a cesta nadol pre teba nebola nočnou morou. Je to predsa dlhší úsek, ktorý musíš zdolať dolu kopcom za neustáleho brzdenia a občasného balansovania kvôli terénu od chaty nižšie. Na elektro bicykli výlet nebude vôbec dlhý, no aj tak si po ňom zaslúžiš odpočinok a občerstvenie, ktoré na teba čaká v Chate pod Kráľovou hoľou.
Zdieľať na