Výber TOP seriálov za rok 2020: Pozri si náš poriadne bohatý zoznam toho, čo sa oplatí vidieť

Toto sú najobľúbenejšie seriály našej redakcie (Zdroj: Unsplash)

#Máš pocit, že si už vypozeral celý Netflix aj HBO GO? Nezúfaj, nejaký ten seriál sa predsa vždy nájde. My ti dnes ponúkame prehľad obľúbených seriálov našej redakcie. Tak, ktorý si pustíš najbližšie?


Ponuka Netflixu na január je pestrá: Objav históriu nadávok aj drámu o žene, ktorá nezvládla domáci pôrod


Anet (šéfredaktorka)

Unorthodox

Veľmi osviežujúca seriálová jednohubka od Netflixu. Miniséria Unorthodox má iba 4 epizódy, takže keď sa posnažíš, v pohode ju zmákneš za jeden večer. Inšpiratívny príbeh mladej Židovky z ortodoxnej komunity, ktorej život bol jasne nalinkovaný ešte predtým, než sa narodila.

Ona sa však rozhodne žiť inak a z prísnej komunity ujde. Spomienky sú bolestivé, samota neistá, ale túžba po slobode silnejšia. Seriál je inšpirovaný autobiografiou Debory Feldmanovej, sonda do spoločnosti ortodoxných židov je teda viac než pravdivá.

Sex Education (2. séria)

Ešte v roku 2019 sme v prvej sérii spoznali život Otisa. Jeho matka je sexuálna terapeutka a nič horšie sa mu nemohlo stať! Nesmelý tínedžer je totiž vo svete erotiky vedľa ako tá jedľa a otvorené debaty s mamou ho privádzajú do ešte väčších rozpakov. Jedného dňa však v sebe objaví skrytý talent a so spolužiačkou Maeve rozbehnú poriadny biznis. Otis začne všetkým v škole rozdávať sexuálne rady, samozrejme, za peniaze. Najkomickejšie na celom príbehu je, že do Maeve je až po uši zamilovaný a nedokáže masturbovať.

Druhá séria príjemne nadväzuje a prináša ďalšiu nálož poriadnych trapasov, prbolémov a romantických zápletiek. Ako toto celé dopadne?

The Mess You Leave Behind

Mám rada jednosériové krimi seriály, ktoré vypozerám na jeden hlt. Španielsky The Mess You Leave Behind je ako stvorený na lenivý víkend. Vieš, taký ten, ktorý preležíš v posteli a chodíš len na záchod, po pukance a dolievaš víno.

Školou otriasla samovražda profesorky literatúry – Virucy. Raquel, ktorá ju príde nahradiť sa však tiež začína báť o svoj život. Bola to skutočne samovražda? Ale, kto a prečo by mohol chcieť zabiť obyčajnú profesorku? Každý z protagonistov odhalí svoje temné tajomstvá.

Soňa (editorka)

Unbelievable

Seriál predstavuje udalosti na základe skutočností. Ide o krimi minisériu odhľaľujúsu sériu znásilnení, ktoré sú spáchané tak dokonale, že je napriek svedectvám obetí ťažké uveriť, že sa vôbec udiali. Oceňujem vizuálnu stránku seriálu, ktorý nie je prepchaný násilím ani vyhrotenými scénami, ktoré by dej urobili desivejším. Naopak, všetko sa odohráva v pomerne kľudnej atmosfére.

Dve povahovo rozdielne detektívky systematicky pracujú na zdanlivo nesúvisiacich prípadoch a násilník je vždy o krok vpred. Dôkazy chýbajú a obetí pribúda. Podarí sa im vyriešiť túto nočnú moru?

His Dark Materials

Rozprávkový sci-fi seriál je založený na trojdielnej knižnej predlohe Philipa Pullmana. Ide o príbeh zasadený do alternatívneho sveta, kde mladá sirota Lyra žije v Oxforde v spoločnosti učencov a najväčších hláv. V tomto svete má každý človek svojho spoločníka, démona, v podobe zvieraťa. Lyra žije bezstarostný život, až kým niekto neunesie jej priateľa. Do rúk sa jej zhodou okolností dostane magická vecička, zlatý kompas, ktorý dokáže pri správnej formulácii odpovedať na každú otázku. Lyra so rozhodne pre nebezpečné dobrodružstvo plné prekážok, nepriateľov no dychberúcich zážitkov. 

Minulý rok som si prvý diel tejto knižky prečítala a musím povedať že film, ktorý vznikol pred pár rokmi na námet knihy – Zlatý kompas, má s jej dejom pramálo spoločné. Naopak seriál sa línie aj postáv drží zubami nechtami a dodáva človeku, ktorý príbeh dôverne pozná sutočný vizuálny zážitok. Momentálne sa fanúšikovia môžu tešiť z dvoch sérií, od ktorých sa oči odliepajú naozaj ťažko.

Dracula

Miniséria Dracula bola lepšia než som očakávala. Diely sú síce dlhšie, no po okraj naplnené dramatickou atmosférou, z ktorej nevieš uhádnuť, čo bude nasledovať. Oceňujem zmenu uhla pohľadu na túto legendami opradenú postavu a zaradenie nových postáv, bez ktorých by dej nemal tie správne grády. Prezradím len, že sa v boji proti kniežaťu objavuje výrečná rehoľná sestra, ktorá sa rozhodne vymyká štandardu, pod akým si predstavuješ služobnicu božiu.

Sám Dracula je šarmantný, sofistikovaný, provokatívny a sebavedomie srší z každého jeho slova. Každý diel má množstvo situácií, na ktoré sa budeš dívať cez prsty a najradšej by si zakričal „Nechoď tam!“ Pre mňa osobne bola desivejšia úzkostná atmosféra ako samotné scény, čo však hodnotím ako plus. Najzaujímavejší je, samozrejme, vyšperkovaný koniec.

 

Filip (sales manager)

I Know This Much Is True

Aj keď seriálov pozerám dosť a väčšina z nich sa mi páči, len máloktorý ma osloví tak, že si poviem ok, tento si ešte niekedy v budúcnosti pozriem. Výnimkou je I Know This Much Is True. Pre mňa osobne príbehom, atmosférou a hereckými výkonmi najlepší seriál, aký v poslednom období vznikol.

Seriál sleduje osud dvojičiek (obe postavy hrá Mark Ruffalo) v strednom veku. Jeden z bratov žije v podstate obyčajný život, kým druhý má vážne psychické problémy. A život “zdravého” brata sa tak vlastne začína podriaďovať starostlivosti o “chorého”. Zároveň seriál skúma, čo k tejto situácii viedlo, časté sú tak vybočovania z chronologickej línie. Málo predvídateľný dej ale hovorí, že toto je situácia, s ktorou sa môže stretnúť ktokoľvek z nás.

Devs

So seriálmi, v ktorých sa prelína súčasná realita s pozadím temnej atmosféry inej doby sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Či už je to Maniac, poľský 1983, alebo Outsiders, pretŕča z nich Devs. Ten sleduje príbehy ľudí pracujúcich na spočiatku nejasnom zadaní v hypermodernej továrni, kde je hlavný protagonista blázon a génius zároveň a kde sa tvorba svetlých zajtrajškov odohráva na pozadí zločinu. Vizuálne zaujímavé, dejovo nepredvídateľné a ideálne na binge.

Stateless

Pod seriálom Stateless sa kreatívne, herecky aj producentsky podpísala Cate Blanchett, ktorá má za sebou tento rok aj iný vynikajúci seriálový zárez v podobe Mrs. America. Jej postava v Stateless však hrá len vedľajšiu úlohu, keďže tú hlavnú na seba zobrala Yvonne Strahovski, známa z Príbehu služobníčky.

Podobne ako pri minisérii Small Axe, aj tu zohráva veľa to, že je príbeh inšpirovaný skutočnosťou a tiež to, že tá skutočnosť je dosť trpká. Nahliada sa v nej totiž do austrálskych táborov pre utečencov a skúma ich jednotlivé a bohužiaľ zväčša tragické príbehy.

Marcela (social media manager a redaktorka)

Emily in Paris

Klišé ako sa patrí! Asi preto sa mi tento seriál tak páčil. Bolo príjemné na chvíľu sa vytrhnúť zo všetkých mysterióznych, krimi a neviem akých seriálov, ktorých bolo v roku 2020 požehnane. Dokonalý Paríž, zaujímavé kostýmy, zážitky a humor sú presne to, čo sa hodí k dobrému vínu a víkendovej jednohubke v podaní tohto seriálu. Už teraz som zvedavá na druhú sériu.

The Crown

Čakal by snáď niekto, že sa v zozname top seriálov za rok 2020 neobjaví The Crown? Do-ko-na-lé! Dramatické, emotívne, podľa skutočnosti, neuveriteľná podobnosť hercov s členmi kráľovskej rodiny. Nemám tomu čo vytknúť. Osobne som sa najviac tešila na sériu, v ktorej sa objaví Diana, keďže ma ako osoba zaujímala aj predtým. Možno ma za tento názor mnohí odsúdia, ale skutočne bola jedinou obeťou koruny ona?

You

Začalo to ako romantický seriál, o ktorom som vedela, že sa v ňom objavia prvky krimi. You ma ale úplne odpísal, bolo to čisté psycho. Raz fandíte hlavnej postave, potom zas nie a potom si uvedomíte, že nemôžete predsa fandiť niekomu, kto je úplne mimo. Scenáristi sa vyhrali aj s druhou sériou, záverečné rozuzlenie bolo zrejme úplne iné, ako mnohí čakali. Jednoducho povedané, nenudila som sa. Bavilo ma, ako seriál komentovala hlavná postava.

Mirec (redaktor)

The Queen’s Gambit

Seriál, ktorý dokázal spôsobiť najväčší šachový ošiaľ od legendárneho šesťmesačného titulového zápasu Garryho Kasparova a Anatolijho Karpova. Príbeh o mladej sirote, ktorá sa naučí hrať šach a postupne sa prebojuje na samý vrchol ovládol na čas Netflix, a to nielen kvôli príťažlivej Anyi Taylor-Joy.

Skvelý príbeh sa ti vryje pod kožu a vďaka svojej prívetivej dĺžke si ho zvládneš pozrieť za jediný večer, čo je skvelá výhoda, pokiaľ sa ti z každej strany kopia povinnosti, no potrebuješ aspoň na chvíľku vypnúť. A kto vie, možno aj ty dostaneš chuť naučiť sa hrať šach.

Better Call Saul (5. séria)

Pokiaľ si (rovnako ako ja) miloval seriál Breaking Bad, určite posledné roky sleduješ aj Better Call Saul. Ten sa zameriava na právnika Saula Goodmana, respektíve Jimmyho McGilla a obdobie predtým, ako sa stretli naši obľúbení a nenávidení hrdinovia z pôvodného seriálu.

Piata séria si opäť dokázala udržať vysokú kvalitu a vytknúť sa jej dá skutočne len málo. Tvorca Vince Gilligan je jednoducho boh a mňa desí predstava toho, že sa so svetom Breaking Bad v tomto roku pravdepodobne definitívne rozlúčime. Čaká nás totiž premiéra poslednej šiestej série Better Call Saul a ja sa neviem dočkať, ako vyvrcholí.

Last Dance

Basketbalová legenda, ktorú pozná dokonca aj ten, kto nikdy nevidel žiadny zápas v basketbale. Michael Jordan, známy pod prezývkou Air Jordan sa dočkal skvelého dokumentu od televíznej stanice ESPN. Projekt však našťastie nájdeš aj na Netflixe.

Priprav sa na to, že pravdepodobne stratíš niekoľko ideálov okolo legendárnych basketbalových hráčov. Nechýbajú totiž kontroverzné vyjadrenia a spomínanie na momenty, ktoré možno radšej mali zostať navždy zabudnuté. Na druhú stranu ide o kvalitný dokument, ktorý rozhodne dokáže zaujať široké publikum.

Soňa (redaktorka)

Lucifer

Seriál, ktorý chytil za srdcia státisíce fanúšikov po celom svete. Pôvodne bol seriál Lucifer vysielaný na stanici Fox, ktorá ho ale po troch sériách zrušila. Nasledoval výbuch podpory fanúšikov a obľúbeného seriálu sa ujal Netflix. Po štvrtej sérii nám v lete 2020 poskytol časť piatej série, ktorá tvorcom jednoznačne vyšla.

Podaril sa im skvelý záporný hrdina a fanúšikovia sa dočkali okrem vydarených vtipov aj pokračovania romantického príbehu Chloe a Lucifera. Skvelé je, že diabol v službách polície v Los Angeles nestratil nič zo svojho šarmu.

Money Heist

V roku 2020 sme sa dočkali štvrtej sezóny fenomenálneho španielskeho Money Heist. Každý, kto videl predošlé tri sezóny, na tú štvrtú určite etrpezlivo čakal. Mám však pocit, že zo seriálu sa počas karantény stal ešte väčší fenomén.

Popri epizódach plných napätia nie je ťažké stratiť pojem o čase a pozrieť si pol (alebo aj celú) sériu za jeden deň. Ak si Money Heist ešte nevidel, jednoznačne by si to mal napraviť.

The Witcher

V decembri 2019 vyšiel seriál Zaklínač, ktorý mnohí poznajú pod anglickým názvom The Witcher. Okrem samotného Geralta z Rivie sú zaujímavé aj príbehy Ciri či Yennefer a pre ľudí, ktorí nepoznajú knihy alebo hru môže ísť o jedinečný, fantastický zážitok a budú sa tešiť aj na druhú sériu, ktorá by sa mala objaviť v roku 2021. Ženy samozrejme poteší aj predstaviteľ hlavnej postavy, fešák Henry Cavill.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame