Tieto ženy sa najvýraznejšie zapísali do histórie módy, v ktorej kraľovali muži: Poznajú ich po celom svete

Foto: Unsplash.com

#Christian Dior, Alxander McQueen, Louis Vuitton, Hubert de Givenchy, Yves St. Laurent, Giorgio Armani či Tommy Hilfiger. Týchto svetových módnych návrhárov pozná takmer celý svet. No nielen mužské mená ovládli módny svet. Aj ženská časť populácie sa podstatne zapísala do histórie módneho biznisu. Nežnejšie pohlavie významne prispelo k rozličným objavom či návrhom šiat, ktoré si zamilovali ľudia na celej planéte. Tieto ženy sa preslávili v histórii dizajnu a módy. V prvej časti prinášame desať z nich.

Jeanne Lanvin

Francúzska dizajnérka a zakladateľka módneho domu Lanvin mala desať súrodencov a už v šestnástich rokoch pracovala ako učnica u Madame Félix. V osemnástich si založila svoju vlastnú dielňu Rue du Marche Saint Honore v Paríži. Ako dvadsaťdvaročná navrhla sériu klobúkov pre tie najštýlovejšie Parížanky. Jeanne zbožňovala farby, čo sa samozrejme pretavilo aj do jej modelov oblečenia. Jedného dňa si dokonca otvorila vlastnú továreň na farbivá. Farebné šaty zdobili perly, stuhy či výšivky.

Dizajnérka bola detailistka a prísna šéfka. Pozorovala elegantné Parížanky, aby dokázala predvídať ich požiadavky. Bola naozajstnou módnou ikonou, ktorá založila módny dom bez akejkoľvek pomoci či počiatočného kapitálu.

Donna Karan

Momentálne sedemdesiatročná zakladateľka ikonickej značky DKNY mala dizajnérske korene v rodine. Jej matka bola modelka a pracovala v dizajnérskej sfére. Po strednej škole sa rozhodla ísť študovať na dizajnérsku školu Parsons School of Design v New Yourku. Akonáhle skončila vysokú školu, zamestnala sa v tíme módnej návrhárky Anny Klein, ktorý neskôr aj viedla.

V roku 1985, ako tridsaťsedemročná, založila svoju vlastnú značku oblečenia. Po čase sa rozhodla módny dom Anny Klein opustiť a začala podnikať v oblasti módy. Riadila sa heslom: „Navrhujem moderné oblečenie pre moderných ľudí. Preslávila ju najmä jej kolekcia Essentials – sedem jednoduchých modelov, ktoré sa dali spolu skvele kombinovať. O tri roky neskôr vytvorila novú značku DKNY, ktorá sa stala jednou z najznámejších na svete.

Stella McCartney

Takmer päťdesiatročná Angličanka navrhla svoj prvú bundu už v trinástich rokoch. O tri roky neskôr sa stala členkou módneho domu Christiana Lacroix. Stella je známa svojím vegánskym životom, čiže medzi jej modelmi nenájdeš žiadnu kožušinu. V roku 2001 založila svoj vlastný módny dom v spolupráci s Gucci Group.

Od roku 2016 nenavrhuje oblečenie len pre ženy, ale aj pre mužov. Stella bola dokonca jednou z návrhárok svadobných šiat vojvodkyne Meghan Markle. V auguste tohto roka spolupracovala so speváčkou Taylor Swift a vydali kolekciu inšpirovanú jej albumom.

Miuccia Prada

Do sveta módy vkročila v roku 1985 vďaka čiernym nylonovým kabelkám a ruksakom. Miuccia to mala ako najmladšia vnučka zakladateľa najslávnejšieho talianskeho domu módy Maria Pradu podstatne ľahšie, ako jej kolegyne. Vďaka jej šikovnosti a zápalu pre módu sa módny dom Prada neustále rozrastal. V roku 1992 založila vlastnú značku Miu Miu, o tri roky neskôr predstavila svetu kolekciu pánskeho oblečenia. Miuccia sa nebála experimentovať a vždy skúšala nové štýly. Niektorí módni návrhári považovali jej modely za nezmyselné.

Nadja Swarovski

Obchodníčka sa rozhodla pokračovať v tradícii a viedla rodinnú firmu na výrobu šperkov známej značky, ktorú založil v roku 1895 jej pradedko Daniel Swarovski. Momentálne je členkou výkonnej rady firmy, ktorá má výnos viac ako tri miliardy dolárov.

Okrem toho zakladá rôzne nadácie, napríklad projekty zamerané na podporu kultúry a tvorivosti, uspokojovanie sociálnych potrieb a podporu ľudského postavenia a ochranu prírodných zdrojov. Momentálne je členkou Nemeckej rady módy či zastáva pozície na Divadelnej, filmovej a televíznej škole.

Sharen Jester Turney

Táto elegantná dáma je bývalou výkonnou riaditeľkou spoločnosti na výrobu dámskej spodnej bielizne Victoria’s Secret, najväčšej a najznámejšej firmy v tomto segmente. Sharen dokázala zisk firmy zdvojnásobiť. Momentálne pôsobí ako obchodná vedúca spoločnosti Victoria’s secret a okrem toho je tiež členkou správnej rady Výskumného ústavu v detskej nemocnici. V decembri minulého roka sa Sharen stala generálnou riaditeľkou ruskej odevnej spoločnosti Gloria Jeans.

Coco Chanel

Najznámejšia ikona módneho sveta bojovala s neľahkým osudom. Po smrti rodičov skončila v sirotinci, kde sa vyučila za krajčírku. Vo voľnom čase šila klobúky, ktoré o niekoľko rokov neskôr predávala vo svojom malom obchodíku v Paríži. Onedlho si otvorila ďalšie dva obchody, kde zákazníčkam poskytovala jednoduché kostýmy.

V meste Biarritz sa jej butiku mimoriadne darilo, bol to v podstate prvý módny dom na svete. Vytvárala šaty najmä pre štíhlejšie dámy a bola známa prvkami pánskeho štýlu, ktoré komponovala do svojich modelov. Okrem toho navrhovala aj parfumy a za pomoci špecialistu Ernesta Beauxa ich vytvorila hneď niekoľko. Po čase jej začala konkurovať Elsa Schiaparelli, tak sa pokúsila svoju obchodnícku stratégiu zmeniť. Jej modely šiat mali ženskejší nádych a sústredila sa aj na bižutériu.

Vivienne Westwood

Punkerka Vivienne Westwood začínala ako šička, pričom šiť ju naučila jej mama. Navštevovala umeleckú školu v Londýne, kde ju zaujal najmä kurz výroby šperkov. Bola totálne šialená, milovala zábavu. Jej modely sú presne také, ako ona – výstredné, farebné a bláznivé. Začínala tak, že do lacných tričiek vypálila diery od cigariet či lepila na ne rôzne vrchnáky od fliaš, špendlíky, žiletky alebo cvočky.

Kuriozitou bolo, keď na oblečenie pridala biele kuracie kosti. Snažila sa o to, aby z jej modelov vyžaroval punkový štýl a nebránila sa ani rôznym potlačiam, ktoré mali sexuálny podtón. Oblečenie bolo extravagantné, raz na tričká tlačila nahé prsia či na legínách pomocou zeleného listu zdôraznila rozkrok.

Vera Wang

Dnes už sedemdesiatročná módna návrhárka zo začiatku pracovala ako editorka pre Vogue. Časom prišla na to, že by nechcela o móde len písať, ale ju aj navrhovať. Napríklad aj svoje svadobné šaty si navrhla sama a po čase si založila butik so šatami pre nevesty. V mladosti bola talentovanou krasokorčuliarkou, no športu sa prestala venovať a po vysokej škole sa zamestnala ako novinárka. Už v dvadsiatichtroch rokoch sa stala šéfkou módnej sekcie. Po pätnástich rokoch sa však rozhodla časopis opustiť a už sa venovala len kariére módnej návrhárky. Navrhovala najmä svadobné šaty, no zamerala sa aj na kolekcie svadobných šperkov či kytíc.

Donatella Versace

Talianska módna návrhárka zo začiatku pracovala pre svojho slávneho brata, no po jeho vražde prevzala vedenie podniku Gianni Versace, jedného z najznámejších módnych domov na svete. Donatella sa netají tým, že po smrti svojho brata prepadla drogám a v roku 2004 sa musela zo svojej závislosti liečiť. Odkedy však prevzala vedenie podniku Versace, módny dom bol ešte ziskovejší, ako za čias jej brata. Donatella spolupracovala so známymi značkami a okrem oblečenia sa zamerala na parfumy, nábytok. Takisto prevádzkuje dva hotely.

Zdroj: carolinaherrera.com, lanvin.com, wikipedia.com, fashionista.com, stellamccartney.com, biography.com, arts.ac.uk, biografia.sk, blog.fidmmuseum.org, schiaparelli.com, strabilia.sk, fashionunited.uk, anothermag.com, thejewelleryeditor.com, betseyjohnson.com
Odporúčame