Slovenský majster sveta v kulturistike ťa motivuje aj inšpiruje: Zázraky sa v komfortnej zóne nedejú

Tomáš Smrek je úspešný kulturista.

Vášeň pre kulturistiku Tomáš Smrek nestratil ani po rokoch (Zdroj: Eastlabs.sk/ Jakub Csontos)

#Tomáš Smrek bol od malého chlapca veľmi aktívnym dieťaťom, a to aj napriek zopár kilám navyše. Ako žiak základnej a strednej školy sa zapájal do všetkých aktivít. Aktívne hrával futbal, volejbal a súťažil v hasičskom športe. Na univerzite hrával zas basketbal, ktorý je dodnes jeho srdcovou záležitosťou.

Učarovalo mu železo

Cez rôzne koníčky napokon jeho cesta viedla aj do posilňovne. „Neviem odpovedať na to, ako som sa dostal k posilňovaniu. Vlastne som len vošiel do posilňovne a už som nikdy neodišiel. Železo mi učarovalo a stále preň cítim rovnaký zápal, ako keď som v 16-tich začínal,“ hovorí Tomáš o svojich začiatkoch.

Už po deviatich mesiacoch cvičenia sa Tomáš na podnet prezidenta klubu objavil na pódiu ako súťažiaci v kategórii fitness muži. „Táto kategória je kombináciou gymnastiky a kulturistiky. Skončil som na druhom mieste. Bola to pre mňa obrovská vec, aj keď sme boli v kategórii len traja,“ spomína s úsmevom.

V priebehu rokov však súťažil vo viacerých kategóriách. „Začal by som klasickou kulturistikou, tá je obmedzená hmotnosťou a výškou,“ začína vysvetľovať Tomáš. „Ďalšou kategóriou je Classic physique, kde je tento váhový limit pri danej výške posunutý nahor, v nasledujúcej kategórii Games Classic je posunutý nadol, a teda je prísnejší.“

Na záver je tu kategória kulturistika, v ktorej ste viazaní iba hmotnostným limitom. „Najväčším rozdielom je podľa mňa prezentácia na pódiu. Klasická kulturistika, Classic physique a Games Classic sú založené na estetike postavy a jej dokonalej prezentácii.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Majstrom sveta bez hymny

Práve v kategórii Games Classic súťažil na Majstrovstvách sveta 2019 vo Fujairah. Dokonalá prezentácia v súhre so skvelou formou ho vyniesli až na zlatú priečku, čo znamenalo veľký moment nielen pre Tomáša ale aj pre Slovensko, ktoré v Spojených Arabských Emirátoch reprezentoval.

„V Emirátoch som už po tretíkrát zažil situáciu, keď sme ostali na pódiu len dvaja a rozhodovalo sa medzi nami o víťazovi,“ hovorí Tomáš, ktorý sa počas dvoch uplynulých rokov ocitol len kúsok od titulu. „Keď sa chystali vyhlásiť druhé miesto, a tým pádom aj víťaza, srdce mi bilo tak rýchlo, že som ledva dokázal stáť na nohách. Hneď potom som padol na kolená a sám pre seba som pustil slzu šťastia.“

Ako sám dodáva, chvíľu trvalo, kým mu „docvaklo“, že je majstrom sveta. „Ale keď si pomaly uvedomujete, že ste najlepší na svete, je to neopísateľný pocit. Zakaždým, keď si na to spomenim, sa mi tlačia slzy do očí,“ prezrádza majster sveta v Games Classic. Avšak oslavy Tomášovi pokazili organizátori, ktorí kvôli technickej chybe nevedeli pustiť slovenskú hymnu. Navyše mu komisári takmer ani nedovolili objať manželku, ktorá s ním do UAE pricestovala a za ruku ho ťahali na dopingovú kontrolu.

Práve skvelé víťazstvo z Emirátov je pre Tomáša Smreka aj najväčším úspechom. Vo Fujairah nenechával nič na náhodu a diétu držal striktne aj po príchode do dejiska súťaže. „V hoteli vo Fujairah pre nás nemali pripravené jedlo, takže som v ten deň vôbec nejedol, aby som niečo nepokazil. Prípravu na majstrovstvá som začal o mesiac skôr. Bola to suverénne najťažšia a najsvedomitejšia príprava, akú som doteraz podstúpil.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Z náhradníka na stupienok víťazov

Napriek tomu najradšej spomína na Majstrovstvá sveta mužov v španielskom Benidorme z roku 2017. Boli to prvé majstrovstvá, na ktorých sa talentovaný pretekár zúčastnil – v „B“ tíme a teda ako náhradník, ktorý pôvodne na veľkolepé podujatie ani nemusel odcestovať.

„Nikto odo mňa výrazný výsledok nečakal. Popravde, ani ja som nemal veľké oči, veď som bol na medzinárodnom poli nováčik. Nechcelo sa mi veriť, keď pri vyhlasovaní výsledkov súperi jeden po druhom vypadávali a ostali sme na pódiu len dvaja. Vtedy som síce skončil druhý, ale pre mňa to bolo viac, ako keby som bol vyhral. Bezprostredne potom som volal priateľke a do telefónu som sa rozplakal ako malé dieťa,“ opisuje Tomáš.

Emócie boli po tomto zážitku jednoznačne silné – odniesť si striebornú medailu bol skvelý výsledok a vicemajster sveta si navyše celý pobyt v Španielsku vďaka kolegom z reprezentácie poriadne užil.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Kulturistov je dosť, súťaží pomenej

Mnoho priaznivcov kulturistiky namieta, že úroveň počas rokov upadla a dnes už vo svete nie je toľko silných osobností ako kedysi. Tomáš to však ako súťažiaci vníma inak. „Na majstrovstvách sveta mám každý rok väčšiu a kvalitnejšiu konkurenciu. Na Slovensku je to ale každý rok inak. Raz je súťažiacich ako šafránu a inokedy sa nezmestia na pódium.“

Dôvodom úbytku kulturistov  však podľa neho môže byť aj zmena kategórie – veľa súťažiacich presedlalo do Men’s Physique. Tu sa dáva dôraz najmä na šírku chrbta, prepracovanosť svalov hrudníka, brucha a ramien, pričom muži pózujú na pódiu v bermudách. „Táto kategória má momentálne najväčší úspech. Možno, ak by sa na Slovensku organizovalo viac súťaží v rôznych kategóriách, bol by o kulturistiku väčší záujem a úroveň by sa zvýšila,“ hovorí Tomáš.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Go hard or go home

Pre mnohých mladých chalanov je kľúčové získať dosť informácií, aby mohli buď začať chudnúť alebo naberať svaly. „Pokiaľ človeka neobmedzuje genetika, no stále nevie nabrať svaly, má to väčšinou dve príčiny. Buď málo je, alebo necvičí dosť intenzívne.“ Prvou radou podľa úspešného športovca je pozrieť sa na svoj denný príjem, skvalitniť stravu a jesť viac. Okrem upratania si v kuchyni je však potrebná ešte jedna vec, ktorú by Tomáš Smrek nazval aj Go hard or go home.

„Veľa ľudí má mylnú predstavu, že akonáhle sa pozrú na činku, priberú desať kíl svalov. V tréningu sú na seba príliš dobrí, čiže necvičia dostatočne tvrdo alebo nemajú vôbec žiaden plán, ako, čo a kedy cvičiť.“ Sám už niekoľko chlapcov, ktorí si mysleli, že poriadne makajú, presvedčil jediným spoločným tréningom o opaku.

Ak teda chceš dosiahnuť niečo, čo si doteraz nedosiahol, musíš byť ochotný robiť veci, ktoré si doteraz nerobil. „Majte na pamäti, že zázraky sa v komfortnej zóne nedejú, preto treba zatnúť zuby a nechať v tréningu všetko, naozaj všetko. Musíte ostať trpezliví, byť konzistentní a výsledky sa určite dostavia,“ povzbudzuje začínajúcich cvičencov Tomáš.

Omnoho väčším problémom je však pre mnohých chudnutie. „Jedinou fungujúcou zásadou je kalorický deficit. Jednoducho treba mať väčší energetický výdaj ako príjem. Treba si zároveň dať pozor, aby nebol príliš veľký.“ Zabudni však na uhorkovú, tekvicovú, zemiakovú alebo inú diétu a zázračné tabletky. Strava by mala byť aj pri chudnutí pestrá a zelenina a ovocie by nemali chýbať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Pomôže tréner aj suplementy

Na ceste za vysnívanou postavou pomáha ľuďom zvyčajne tréner. Často ich mávajú aj svetové kulturistické a fitness hviezdy. „Dnes je možné nájsť tréningový plán na internete za pár sekúnd, ale či je pre vás vhodný, alebo či mu budete rozumieť je už otázne. Myslím, že pár stretnutí s dobrým trénerom dokáže zachrániť aj roky nesprávneho a neproduktívneho cvičenia,“ hovorí Tomáš.

Dobrým pomocníkom sa často javia aj suplementy. Ako však hneď v úvode upozorňuje aj sám šampión, majú to v názve. Suplement znamená doplnok, a preto určite nie sú nevyhnutné. „Na druhej strane sú veľmi dobrými pomocníkmi. Ja mám tiež radu doplnkov, ktoré používam takmer neustále. Kreatín, citrulín, beta-alanín, kofeín a samozrejme srvátkový proteín. Veľký dôraz ale kladiem na minerálnu rovnováhu, čiže sodík, draslík a horčík a na správny príjem vitamínov – tie by mali stáť na prvom mieste medzi doplnkami výživy u športovcov.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Záhada s názvom strava

Na internete často nájdeš citáty hovoriace, že 20 % úspechu je tréning a 80 % je strava. Tomáš má však iný názor. „Strava je sto percent úspechu, tréning je však tiež sto percent úspechu. Obe zložky musíte mať zvládnuté, rozumieť im a dodržiavať ich, pretože majú rovnakú váhu a len v harmónii dokážu priniesť maximálne výsledky.“ Niekoľko zásad zdravého stravovania by si však mal osvojiť každý. Preto Tomáš pripomína, že na tanieri by nemala chýbať zelenina. Pestrosť farieb je vítaná. Okrem toho by si sa nemal báť tukov, vyhýbať sa častej konzumácii jednoduchého cukru a radšej voliť ovocie.

Podľa majstra sveta je kľúčové tiež prijímať dostatok plnohodnotných bielkovín, hydratovať sa a to najdôležitejšie – netýrať sa. „Je dôležité si uvedomiť, že keď hovoríme o zdravom stravovaní, nemyslíme len na fyzické zdravie, ale aj na to mentálne. A určite nie je v poriadku, ak niečo v stravovaní robím nasilu, alebo ak sa trestám hodinami kardia len preto, že som podľahol  pokušeniu čokolády v špajze. Extrémy ako prejedanie či upieranie si jedla nič dlhodobo neriešia, oba prípady sú zlé a preto je dôležité, aby človek v strave našiel svoju vlastnú rovnováhu,“ objasňuje Tomáš.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Bouncer Smrek (@tomi_smrek_ifbb),

Motivuje ho manželka, aj kamaráti

Bez nej by športovci nedokázali zlepšovať svetové rekordy a kulturisti by len ťažko dokončili prípravu. Niekoľko faktorov motivácie má vo svojom živote aj Tomáš Smrek. „Motivuje ma moja manželka, ktorá dokonale chápe, aký je kulturistika náročný šport a čo všetko mu treba kvôli úspechu obetovať. Boli aj chvíle, kedy som jej plakal od vyčerpania na kolenách a ona mi dokázala vliať silu, aby som pokračoval ďalej.“

Vzorom úspešného kulturistu však nie je žiadne svetoznáme meno. „Myslím, že na to, aby ste niekoho mali za vzor, musíte ho poznať bližšie. Nie len ako športovca, ale aj ako človeka.“ Práve preto preňho vždy bol a bude vzorom jeho tréner a dobrý kamarát Laco Korsch. „Od prvej chvíle, kedy som ho videl u nás v starej činkárni, bol pre mňa stelesnením estetiky, sily a nezlomnej vôle. Podstatnú časť všetkého, čo o kulturistike viem, ma naučil práve on.“

Tomášovi kulturistika učarovala natoľko, že už si bez nej nevie ani predstaviť žiť. Ako sa pozerá do budúcnosti? „Nikdy som nemal ambície stať sa profesionálom, no určite by som chcel zasúťažiť na Arnold Classic. Mojím najväčším snom je však vyhrať majstrovstvá sveta a spievať slovenskú hymnu na pódiu. V Emirátoch som k tomu mal blízko, ale technika bola proti – takže mi neostáva nič iné, len sa tam vrátiť,“ hovorí na záver.

Aké dobroty chutia fitness páru We Lift Together? V ich kuchárskej knihe ťa naučia variť zdravo!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame