(Ne)bezpečný internet: Spoznaj mimoriadne povinné čítanie od Tomáša Šalmona, z ktorého ťa nikto skúšať nebude!

(ne)bezpečný internet a žena sediaca za notebookom

Mimoriadna príručka ťa naučí ako rozpoznať najväčšie hrozby internetu, pochopiť ich a brániť sa im (Zdroj: Pixabay/Pexels)

#S množstvom informácií, ktoré deň čo deň pribúdajú v online priestore, sa veľmi ľahko môžeš ocitnúť v situácii, kedy bude pre teba ťažké rozlíšiť, či je obsah založený na skutočnosti, polopravde alebo ide o úplné klamstvo. Aj také „nevinné“ zdieľanie toho, čo si myslíš, že je pravdivé a stojí za pozornosť, hoci to tak vôbec nemusí byť, môže mať silný dominový efekt a následne ovplyvniť ostatných, aby informácie považovali za fakty. Nauč sa rozoznávať všetky reálne hrozby, ktoré číhajú online a inšpiruj sa naším knižným tipom. Vo vydavateľstve Lindeni vyšla mimoriadna príručka (Ne)bezpečný internet, ktorej autorom je Tomáš Šalmon – šéfredaktor internetového portálu HOAX.sk

Dokážeš spoľahlivo rozlíšiť čomu veríš, čo zdieľaš alebo čo ťa ovplyvňuje?

Internet je plný falošných súťaží, podvodov a útokov, ktorých cieľom je získať tvoje osobné údaje, prihlásenia, heslá, údaje o platobných kartách alebo fotografie. Konšpiračné weby, fake news, hoaxy, kyberútoky, podvodníci, šmejdi, či hackeri sú vždy pripravení k „útoku“. Buď o krok pred nimi a odhaľ všetky ich postupy i tajomstvá.

Nauč sa rozoznávať všetky hrozby, ktoré číhajú online

(Ne)bezpečný internet je sprievodca svetom reálnych hrozieb, ktoré číhajú na slovenských používateľov internetu. Prináša praktické postupy a riešenia jednotlivých prípadov zneužití aj útokov. Obsahuje množstvo príbehov obetí, podvodníkov, zvrátených agresorov, ale aj popisy nedostatkov, ktoré zanechávajú rany na peňaženke aj na duši.

Aké sú hlavné témy knihy (Ne)bezpečný internet?

  • internetové stránky a diskusie
  • sociálne siete a zoznamky
  • kyberšikana
  • email a spam
  • hoax a fake news
  • osobná bezpečnosť
kniha (Ne)bezpečný internet
Sprievodca svetom reálnych hrozieb, ktoré číhajú na slovenských používateľov internetu (Zdroj: Martinus)

(Ne)bezpečný internet je povinné čítanie pre používateľov internetu od 10 do 99 rokov

Publikácia je určená deťom a mládeži, no rovnako aj dospelým a seniorom, všetkým generáciám prináša zrozumiteľné príklady a odporúčania. Je ideálnym štartom pre pochopenie odvrátenej stránky internetu a pre poučenie pred nebezpečenstvami, ktoré sa stávajú vyhľadávané až v momente, keď sa obeť snaží dostať z pasce von. Kniha je zároveň skvelou inšpiráciou aj pre podnikateľov a firmy, ktoré môžu byť prostredníctvom e-mailov alebo faktúr tiež obeťami podvodníkov. Mnohé z toho, čo autor v knihe uvádza je stále aktuálne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 knižných tipov, ktoré by si mal každý z nás prečítať aspoň raz za život: Stretol si sa s niektorými z nich?

Pochvalné hodnotenia k publikácii zanechávajú aj čitatelia: „Výborná myšlienka a cieľ knihy. Bezpečnosť na internete dlhodobo nie je nijako riešená, alebo žiaľ nedostatočne. Obsah výborne odráža nástrahy internetu“ napísala Lucia. Nadšenie z nej neskrýval ani Tibor: „Parádna knižka, zrozumiteľne vysvetlené veci o bezpečnosti na internete, pekný dizajn vystihujúci IT tematiku.“

Autor bojuje proti internetovým hrozbám, aby sa podobné prípady už neopakovali

Tomáš Šalmon je šéfredaktorom internetového portálu HOAX.sk, ktorý upozorňuje na internetových podvodníkov a internetové hrozby. V prostredí internetu sa pohybuje od roku 2001. Pred napísaním publikácie, v minulosti pôsobil aj ako učiteľ informatiky a svoje vedomosti odovzdával žiakom na niekoľkých základných školách. Ako školiteľ práce s PC vzdelával aj dôchodcov. Aj vďaka týmto skúsenostiam, veľmi dobre vníma nedostatky v znalostiach, či v chápaní rozličných vekových skupín.

Na cestu boja proti internetovým hrozbám sa vydal po niekoľkých prípadoch zneužitia a vážneho ohrozenia ľudí v jeho blízkosti. V záujme vyriešiť niečo, čo bolo nad sily akéhokoľvek úradu a možnosti obyčajného človeka, ako aj v záujme zaistiť, aby sa podobné prípady neopakovali, začal sa venovať vážnej téme. Jej rozsahu a bezohľadnosti ani po rokoch celkom neporozumel.

Keď v roku 2012 prenikol do tajomstiev oveľa väčších hrozieb, ako sa bežne spomínajú, začal sa aktívne zaoberať riešeniami. Odvtedy prispieval do článkov v médiách, komunikoval so študentmi aj redaktormi na tému internetovej bezpečnosti a upozornil na mnoho medializovaných problémov. Kniha (Ne)bezpečný internet vznikala niekoľko rokov a je priebežným záznamom a prehľadom mnohých známych aj menej známych hrozieb, ktoré sa objavili na Slovensku a akokoľvek ohrozili deti, dospelých, či seniorov a podnikateľov. Tie by nemali zostať zabudnuté, ale ani neodhalené.

Ak ťa táto kniha oslovila, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zaujíma ťa slovenský film? V Abecedári slovenského filmu 1921 - 2021 nájdeš eseje, vďaka ktorým ho skutočne pochopíš

Dokážeš rozoznať všetky hrozby, ktoré na teba na internete číhajú?

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame