Čertova dolina ukrýva dodnes nenájdený zbojnícky poklad: Toto miesto musí navštíviť každý dobrodruh

Vodopád a rebríky v Čertovej doline

Čertova dolina skrýva mnohé prekvapenia a krásy (Zdroj: steyslovakia/instagram.com)

#Slovensko ukrýva množstvo záhadných a tajuplných miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť aspoň raz za život. Či už je to prales, ktorý učaroval dokonca aj princovi Charlesovi, alebo slovenská púšť naviata z koryta rieky Morava. Za zmienku však stojí aj Čertova dolina nasiaknutá zbojníckou históriou a dodnes nenájdeným pokladom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @veronika_pcv,

Malý Slovenský raj

Turistami veľmi obľúbenú Čertovu dolinu nájdeš neďaleko sedla Zbojská, v Národnom parku Muránska planina. Táto hlboko kaňonovitá dolina bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu v roku 1993, najmä vďaka zachovalému lesnému spoločenstvu a krasovému reliéfu.

Od návštevníkov si vyslúžila pomenovanie malý Slovenský raj, a podobne ako v Slovenskom raji, aj tu sa môžeš nechať uniesť krásou mohutných skalných brál či vodopádmi vytvorenými na pretekajúcom potoku. Za najužšie a zároveň najatraktívnejšie miesto Čertovej doliny môžeme považovať Surovcov stisk. Tento názov nesie vďaka legendárnemu tisovskému zbojníkovi Jakubovi Surovcovi, ktorý tadiaľto kedysi utekal pred drábmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Koska (@lukas.koska),

Tajné skrýše zbojníkov

Prírodné skvosty nie sú tým jediným, čo dolina ponúka. Ak máš v sebe srdce dobrodruha, toto miesto ťa rozhodne zaujme, najmä vďaka dodnes nenájdeným zbojníckym pokladom. nachádzajú sa tu jaskyne a najvýznamnejšou z nich je Čertova jaskyňa, s ktorou sa opäť spája meno známeho zbojníka. Kto však v skutočnosti bol Jakub Surovec?

Rád bicykluješ, ale nepoznáš trasy? Tu nájdeš až 22 cyklotrás po celom Slovensku

Známy zbojník Jakub Surovec

Táto významná postava našej histórie bola pôvodne pastierom, no v ťažkých časoch feudálnej krízy založil Surovec zbojnícku družinu. Pôsobili najmä na Horehroní, no ľudia ich vídavali aj na Orave, Liptove či dokonca v Poľsku. Krčmy využívali najmä na zber informácii o pohybe a presune zámožných pánov, na ktorých si potom počkali pri sedle Diel.

Po dvoch rokoch zbíjania a skrývania sa Surovca chytili a popravili tým najkrutejším spôsobom tej doby, lámaním na kolese na šibenici v Brezne. Zvesti o zbojníkovi sa dostali až k Márii Terézii, ktorá po zbojníkovej smrti navštívila jeho rodičov, aby sa dozvedela o ňom čo najviac. Zaujímavosťou je aj fakt, že Jakub Surovec je automaticky spájaný s Jurajom Jánošíkom, no ich spolupráca nebola možná, nakoľko Surovec sa narodil až dva roky po Jánošíkovej smrti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mamapanna (@mamapanna),

Prírodná krása spojená s históriou

Na poznávací výlet sa môžeš vydať hneď niekoľkými trasami. Prvá a najznámejšia z nich je od sedla Zbojská po náučnom chodníčku. Je dlhá takmer päť kilometrov a prechádzka ti potrvá približne tri hodiny. Ak si trúfaš na dlhšiu trasu, začni pri chatovej oblasti Bánovo pri Tisovci, konkrétnejšie pri horárni pod Dielom. Ďalej pokračuj údolnou, teda nie štátnou cestou až do menšieho kameňolomu. Odtiaľ sa už necháš viesť korytom Čertovského potoka až k náučnému chodníku. Ten ti prezradí nielen viac o zbojníkoch, ktorí sa dolinou preháňali, ale aj o tom, ako sa v minulosti ťažilo drevo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vojto (@benkovojtech1),

 

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame