Týchto 5 čarovných miest v Rakúsku dostane aj teba: Ktoré navštíviš ako prvé?

Bad Gastein.

Pozri sa s nami na top miesta, ktoré určite stoja za návštevu. Zdroj: (c) STS Alpresor

#Keď sa povie Rakúsko v zime, asi ti hneď napadne lyžovačka, dokonale upravené svahy a slnkom zaliata zasnežená krajina. Táto krajina však ponúka oveľa viac. Pozri sa s nami na top miesta, ktoré určite stoja za návštevu. Vyberieš si z nich, či si len chceš spestriť lyžovačku spoznávaním okolia, alebo sa vydať na zimnú dovolenku za kultúrou a prírodnými krásami!

Semmeringbahn: Tunelmi a serpentínami zasneženou horskou krajinou

Ak si zo západného Slovenska, rakúske stredisko Semmering ti asi netreba veľmi predstavovať. Vedel si však, že sa s týmto miestom spája aj zápis do svetového dedičstva UNESCO? Železničnú trať Semmering postavili v 19. storočí ako prvú skutočne horskú železnicu na svete. Dodnes sa považuje za jeden z najväčších úspechov železničného inžinierstva v danej dobe. Vďaka nádhernému prostrediu, cez ktoré prechádza, láka tak milovníkov technológie, ako aj prírody.

Na svojej trati z mestečka Gloggnitz do Mürzzuschlagu prechádza práve strediskom Semmering. Či už sa sem vlakom rozhodneš dopraviť za lyžovačkou, alebo sa pokocháš krásou tejto stavby peši, výlet bude určite stáť za to. Najscénickejšia časť trate je medzi mestečkami Payerbach a Semmeringu. Lístok si za pár eur kúpiš pohodlne v automate priamo na stanici.

Semmering.
Spravte si železnicou výlet do zimného Simmeringu. Zdroj: (c) Wiener Alpen/Franz Zwickl

Hallstatt: Najfotogenickejšie mestečko v Rakúsku

Európske mestečko, ktorého repliku vytvorili dokonca až v Číne? Ale áno, Halstatt učaruje každému bez ohľadu na národnosť. Nachádza sa na brehu jazera Hallstätter See v objatí hôr a je pýchou regiónu Dachstein/Salzkammergut. Jeho história siaha až do prehistorických čias môžeš v ňom navštíviť aj najstaršiu soľnú baňu na svete. Archeologické nálezy, zaujímavá história a krásne okolie mu spolu s oblasťou Dachstein/Salzkammergut vyslúžilo zápis do svetového dedičstva UNESCO.

Hallstatt si užiješ počas lyžovačky na Dachsteine, ale aj ako samostatný výlet. Cesta z Bratislavy zaberie okolo štyroch hodín. Ak budeš v tejto oblasti počas adventu, nevynechaj ani vianočné trhy v dedinkách pri ostatných jazerách regiónu Salzkammergut.

Hallstatt.
Hallstatt v zime vás očarí. Zdroj: (c) Österreich Werbung/Popp & Hackner

Viedeň: Vôňa vianočného punču a lesk svetovej metropoly

Keď už spomíname vianočné trhy, nemôžeme vynechať tie v hlavnom meste Rakúska, vo Viedni. Nájdeš ich tu neúrekom, jedny krajšie ako druhé. Voňavý vianočný punč či varené víno si môžeš vychutnať pred radnicou, ale aj na nádvorí zámkov Schlosshof či Belvedere. Gastronomické možnosti bývajú tiež bohaté – od chlebov s nátierkami cez klobásky a párky, pečené zemiaky a gaštany, po štrúdlu .

Vianočné trhy môžeš spojiť aj s návštevou Umeleckohistorického múzea (KHM), v ktorom môžeš obdivovať diela Rembrandta, Raphaela, Caravaggia či Velázqueza. Zaujímavé expozície ponúka aj galéria Albertina a ak ťa viac zaujímajú zvieratá a príroda, nevynechaj Prírodovedecké múzeum. Čaro mesta si však vychutnáš aj pri „obyčajnej“ prechádzke, len sa nezabudni dobre obliecť.

Viedeň.
Keď vianočné trhy, tak vo Viedni. Zdroj: (c) Österreich Werbung/Natalia Mitrofanova

Salzburg: Pre milovníkov hudby, praliniek a lyžovania

Salzburgu si v zime prídeš na svoje či máš radšej aktívnu dovolenku na svahu alebo si radšej vychutnávaš kultúrne atrakcie a kulinárske lahôdky. Rodisko Mozarta, podľa ktorého sa nazýva aj tamojšia najznámejšia čokoládová pochúťka Mozartove guľky, je známe aj pre inú hudobnú spojitosť. A to vianočnú! Práve neďaleko Salzburgu, v Oberndorfe totiž prvýkrát zaznela 24. decembra 1818 najznámejšia vianočná skladba, Tichá noc. Za jej text vďačíme rodákovi priamo zo Salzburgu, Josephovi Mohrovi.

Lyžovačku, na ktorú sa zo Salzburgu pohodlne dopravíš shuttle busom, odporúčame spojiť s prechádzkou romantickými zákutiami centra mesta. Nevynechaj ani snehom pocukrované záhrady zámku Mirabell a návštevu tunajších vianočných trhov, ktoré bývajú otvorené až do konca roka.

Salzburg.
Salzburg je mestom soli aj kultúry. Zdroj: (c) Österreich Werbung/ÖW/Sebastian Scheichl Creator

Bad Gastein: Zimné radovánky a relax v spa

Na záver máme pre teba tip ako spojiť aktívny oddych s rozmaznávaním tela a duše. Mestečko Bad Gastein sa nachádza v doline v objatí masívu pohoria Vysoké Taury a už v 19. storočí bolo známou kúpeľnou destináciou. Aj dnes si tu môžeš vychutnať dokonalý relax v kúpeľnom rezorte a miestnych wellness a spa hoteloch.

Aby bol oddych skutočne zaslúžený, môžeš dať telu zabrať na upravených zjazdovkách, ktoré sú vhodné pre všetky športové kategórie. Chceš si dať od lyží pauzu? Vyber sa na zimnú túru do niektorej z horských chát, kde si vychutnáš aj miestne tradičné špeciality.

OBJAV ĎALŠIE KRÁSY RAKÚSKEJ ZIMY

Bad Gastein.
Spojenie kúpeľníctva a lyžovačky stojí za to. Zdroj: (c) Österreich Werbung/Wolfgang Weinhäupl

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame