Tip na seriál: The Pacific poteší každého fanúšika Band of Brothers, tentokrát uvidíš druhú svetovú vojnu v Tichom oceáne

The Pacific patrí medzi najlepšie minisérie od HBO

The Pacific patrí medzi najlepšie minisérie od HBO (Zdroj: HBO)

#Už je tomu dvadsať rokov, odkedy sme mali na televíznych obrazovkách a na streamovacej platforme HBO GO možnosť vidieť zrejme najlepšiu vojnovú minisériu všetkých čias – Band of Brothers. HBO sa po takmer desaťročí znova rozhodlo obzrieť za druhou svetovou vojnou a prinieslo divákom The Pacific. Ak máš rád vojnovú tematiku, priprav sa na najrealistickejšie zobrazenie vojny medzi USA a Japonskom.


Tip na seriál: Krátka satirická Netflixovka The End of the F***ing World je skrytý gem, zhltneš ju za víkend


Chlapci, ktorí chránili svoju krajinu a rodiny

Všetko začalo 7. decembra 1941 útokom na havajský prístav Pearl Harbor. Americkému kongresu netrvalo ani 24 hodín a vojna medzi USA a Japonskom bola oficiálne vyhlásená. Ešte v ten deň sa náborové tábory v Ameriky začali plniť dobrovoľníkmi, ktorí chceli ochrániť svoju krajinu a svoje rodiny. Prihlásili sa do námorníctva, aby pomstili svojich bratov.

The Pacific je scenáristicky veľmi vyspelá miniséria. Zatiaľ čo v Band of Brothers sme sledovali cestu jednej čaty od vylodenia v Normandii, The Pacific sleduje druhú stranu sveta. Miesto príbehu jednej čaty tak dostaneš komplexný rozhľad o oceánskej vojne. Dostaneš sa na Filipíny, do Východnej Indie, Novej Guinei, ale aj na Šalamúnove ostrovy.

Sleduješ vojaka Roberta, jedného z ôsmych detí, ktorý odložil svoju športovú kariéru a s prezývkou „Luckie“ sa vydal do vojny. John je zasa jedným z desiatych detí talianskej prisťahovaleckej rodiny a miesto kariéry šampióna v boxe si vybral rolu guľometníka v námorníctve. No a neposlednom rade nezabúdajme ani na Eugena z privilegovanej rodiny. Čakala ho sľubná kariéra lekára. Útok na Pearl Harbor mu jeho plány však menil.

Vojaci dostanú čas aj na rozhovor o domove
Vojaci dostanú čas aj na rozhovor o domove (Zdroj: HBO)

Desať epizód a množstvo lokácií

Miniséria je, podobne ako Band of Brothers, rozdelená do desiatich 50-minútových epizód. Dohromady sa tak pozrieš na 8 a pol hodinovú cestu chrabrých mladíkov, ktorí sa ocitli vo víre druhej svetovej vojny. Niektorí ani nevedeli, prečo sa na vojnu prihlásili. Niektorí dokonca nemali ani 18 rokov. The Pacific sa okrem akcie zameriava aj na takzvané „posedenie pri ohni“, pri ktorom si vojaci hovoria príbehy z detstva a uvažujú nad tým, ako sa ocitli tak ďaleko od domova. Tieto chvíle vedia byť často veľmi emotívne.

Hlavnými tvorcami sú okrem mnohých talentovaných mien z dielne HBO znova Steven Spielberg a Tom Hanks. Preto iste vieš, že môžeš očakávať reálne lokácie, skutočné výbuchy a až desivo realistické uchopenie. Preskúmaš každé zákutie zaoceánskej vojny – dostaneš sa do boja o Guadalcanal, do Peleliu, na známy ostrov Iwo Jima a na legendárny boj o Okinawu. The Pacific sa snaží vojnu zobraziť vo fyzickej, psychickej aj emočnej podobe a darí sa mu to všetkými desiatimi.

Miniséria pôsobí možno až príliš autenticky
Miniséria pôsobí možno až príliš autenticky (Zdroj: HBO)

Známe-neznáme hollywoodske hviezdy

Nebolo by to HBO, aby sme na obraze nevideli množstvo známych tvárí. Lenže pred desaťročím, keď tento vojnový skvost uzrel svetlo sveta, z nich ešte také veľké hviezdy neboli. Svoju veľkú úlohu tu stvárnili Rami Malek (Bohemian Rhapsody, Mr. Robot), Jon Bernthal (Fury, Baby Driver, Punisher) Joseph Mazzello (Sociálna sieť, G.I. Joe) či James Badge Dale (Let, Iron Man 3, Svetová vojna Z). HBO znova dokázalo, že vie naštartovať kariéry viacerých dnes už známych hercov.

Z pohľadu ocenení je na tom The Pacific podobe dobre ako Band of Brothers. Projekt získal viac ako 40 ocenení vrátane 8 Emmys za efekty, výpravu, zvuk, ale aj najlepšiu minisériu. Je preto škoda, že na Slovensku a v Čechách ostal akoby bez povšimnutia, a pritom disponuje rovnakými kvalitami ako jeho predchodca. Och, a aby som nezabudol, na hudobnej zložke sa podieľal aj fenomenálny oscarový skladateľ Hans Zimmer.

The Pacific naštartoval kariéry dnes už známym hollywoodskym tváram
The Pacific naštartoval kariéry dnes už známym hollywoodskym tváram (Zdroj: HBO)

Pacifická vojna epických rozmerov

Za posledných 10 rokov sme mali možnosť vidieť v kinách aj na televíznych obrazovkách množstvo vojnových filmov a seriálov. The Pacific nám však akosi stále z tohto zoznamu vytŕča. Ak hľadáš niečo vojnové a nestačí ti len dvojhodinový film, rozhodne si pozri The Pacific. Ide o vynikajúci minisériu, ktorá svojím obsahom aj spracovaním patrí k tomu najlepšiemu, čo sme za posledné desaťročie mohli na HBO vidieť.

Seriál pôsobí skutočne autenticky. Všetci herci si pred nakrúcaním prešli výcvikovým táborom, a preto ťa nečakajú žiadne steroidmi zapichané hviezdy, ale skutoční muži. No a aby toho nebolo málo, rozprávačom a jednou z nekreditovaným postáv je aj sám Tom Hanks. Dúfam, že som ti dal už dosť dôvodov, aby si si na minisériu našiel cez víkend čas.

Zdroj: hashtag.sk, HBO, ČSFD
Odporúčame