Tip na seriál: Krátka satirická Netflixovka The End of the F***ing World je skrytý gem, zhltneš ju za víkend

Predstavujeme ti satirickú dramedy The End of the F***ing World

Predstavujeme ti satirickú dramedy The End of the F***ing World (Zdroj: Netflix)

#Netflixu seriálová tvorba ide. Často dáva nezávislým tvorcom voľné ruky, čím im dovolí robiť si s príbehom, postavami a konceptom projektu v podstate čokoľvek. Jedným z najneobyčajnejších seriálov na tejto streamovacej platforme je aktuálne aj The End of the F***ing World. Jeho názov môže napovedať, že ťa čaká apokalyptická dráma, seriál je však psychologická satirická komédia o tínedžeroch, ktorí zisťujú, ako funguje skutočný svet.


Tip na seriál: Krvilačná antihrdinská paráda The Boys poteší každého fanúšika kvalitných komiksových adaptácií


Keď James stretol Alyssu…

Študent James má 17 rokov a myslí si, že je psychopat. Žije so svojím otcom a počas voľného času zabíja zvieratá pre radosť. Vo svojom vnútri však cíti, že by rád zabil aj niečo väčšie ako len králika. V tomto období života prestúpila na jeho školu nová spolužiačka Alyssa. Spoločne sa v spoznávajú a James zistí, že Alyssa žije so svojou matkou a jej hlúpym priateľom. Otec ich totiž opustil ešte keď bola malá. Alyssa vidí v novom spolužiakovi šancu na útek. James v nej zasa svoju novú obeť.

Takto začína veľmi pozoruhodná cesta dvoch mladých ľudí nielen za Alyssiným otcom, ale aj za spoznávaním života, nových ľudí a samých seba. Každá epizóda prináša novú príhodu, ktorú spoločne zažijú a posunie ich bližšie k vytúženému cieľu. Rozhodne si zamiluješ skvelý čierny humor, ktorý odľahčí závažné životné rozhodnutia. Obaja musia pochopiť, že cesta k presadeniu životného cieľa je založená najmä na spolupráci.

Hlavné postavy Jamesa a Alyssu si zamiluješ
Hlavné postavy Jamesa a Alyssu si zamiluješ (Zdroj: Netflix)

Netradičné postavy

Psychológiu postáv Jamesa a Alyssy ti nechcem príliš podrobne rozpisovať, pretože by som mohol naraziť na neželené spoilery. V skratke, podobné myšlienky ako naši hrdinovia máme všetci. Aj ty si občas možno uvažoval nad tým, či nie si psychopat alebo či neutečieš z domu s vidinou lepšieho zajtrajška. Seriál hovorí o tom, čo by sa stalo, keby dvaja tínedžeri tieto myšlienky premenili v akciu a začali by skutočne konať.

Projekt pracuje s postavami výborne, drží sa ich psychiky a náhle rozhodnutia dávajú zmysel. Často sa budeš o ne báť, ale aj smiať sa či smútiť. Emočne je seriál nabitý a spoločne s hlavnými postavami budeš prežívať všetky ich trápenia, ale aj malé úspechy. Jamesa si zahral Alex Lawther, ktorý pracoval s Netflixom už na projekte Black Mirror a Alyssu stvárnila Jessica Barden, známa z nezávislých filmov Lobster či Hanna. Obaja predali svoje postavy na výbornú, čomu nasvedčuje aj niekoľko ocenení.

Netradičná dvojica spestrí každú chvíľu
Netradičná dvojica spestrí každú chvíľu (Zdroj: Netflix)

Každá akcia vyvolá reakciu

Spomínal som, že The End of the F***ing World je o živote a životných rozhodnutiach. Práve úvaha, čo by sa stalo ak… je hlavným konceptom celého projektu. Všetko, čo v živote urobíme, aj malé a nepatrné rozhodnutie, môže mať v konečnom dôsledku dopad nielen na náš život, ale aj životy druhých. Hovorím sa, že každá akcia vyvolá reakciu a toto tvrdenie patrí k seriálu ako ušité.

Nikto nie sme bezchybný a nikto sa nenarodí dokonalý. Všetci robíme chyby, pretože nevieme, kam budú naše rozhodnutia smerovať a čo všetko dokážu ovplyvniť. Nevedia to ani naše hlavné postavy, a preto často nevedome vyvedú niečo, čo budú časom ľutovať. Dôležité je poučiť sa z chýb, ktoré sme napáchali v minulosti. The End of the F***ing World bude pre niektorých očista a nastaví ti zrkadlo. To, ako sa doňho pozrieš a čo všetko v ňom budeš chcieť vidieť, je už na tebe.

Seriál postaví pred diváka zrkadlo a to, čo si z neho vezmeš, je na tebe
Seriál postaví pred diváka zrkadlo a to, čo si z neho vezmeš, je na tebe (Zdroj: Netflix)

Epizódy budeš prepínať jednu za druhou

Seriál za svoj úspech vďačí mnohému, no svoju rolu zohralo aj samotné rozloženie do epizód. Kompletný príbeh tvoria dve série po osem epizód, z toho každá časť má len niečo bez 20 minút. Ak máš voľný víkend a hľadáš na Netflixe, čo si pozrieš, zváž naše odporúčanie. Diváci po celom svete si seriál obľúbili, aj keď u nás ostal zapatrošený na streamovacej stanici a zdá sa mi, že mnohí ani len netušia, že existuje.

Na záver ešte spomeniem, že ťa okrem skvelého, napínavého a zábavného príbehu čaká aj solídna hudba, krásna kamera a množstvo praktických efektov. Seriál sa nesnaží pôsobiť veľkolepo, ale ani komorne. Osobne ani neviem posúdiť, ktorá epizóda či ktorá séria ma bavila najviac, pretože tvorcovia vsádzajú na komplexný dej a ten si najlepšie vychutnáš, keď seriál binge-watchneš. Žiadne ďalšie časti už neprídu, preto zapni Netflix a uži si víkend s spoločnosti Jamesa a Alyssy.

Pozri si aj iné seriály a náš názor na ne!

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame