#Podľa štúdie vychádzajúcej z analýzy štyroch populárnych výziev, ktoré sa objavili na TikToku, viac oceníme komentáre so sexistickým nábojom ako bez neho. Z analýzy vyplynulo nielen to, že pod konkrétnymi videami mali práve sexuálne nabité komentáre viac lajkov, ale aj zistenie, že medzi autormi takýchto komentárov je viac mužov ako žien.
Ich autormi sú prevažne muži
Sexistické komentáre pod videami štyroch vybraných výziev na TikToku boli skrátka populárnejšie a ich autormi boli skôr muži. Týkalo sa to výziev #cakechallenge, #bottleflip, #thorshammer a #chairchallenge, pričom dokopy bolo analyzovaných 400 videí. V priemere sa takéto „pikantné“ príspevky páčili 604 osobám, zatiaľ čo tie ostatné sa zapáčili len 375 osobám. Zaujímavé tiež je, že hoci muži očividne nemajú problém sa takýmto spôsobom v online priestore prejavovať, takéto prejavy sa v priemere páčia obom pohlaviam rovnako.
Doktorka Genavee Brown, ktorá štúdiu viedla, sa vyjadrila, že videá, ktorých autorkami boli ženy, obsahovali viac sexuálne ladených komentárov. Brown tiež varovala, že tento výsledok môže mať nepriaznivý psychologický vplyv.
„Boli sme prekvapení, že sexistické komentáre boli viac lajkované ako tie nesexuálne. Mysleli sme si, že používatelia možno odsúdia sexizmus tým, že nebudú lajkovať sexuálne ladené komentáre, no v skutočnosti sme zistili pravý opak,“ povedala Brown.
@gainzbyjay Gainz Cake Challenge😭 Who won? #fitness #fitnesshumor #cake #gainzbyjay #fittok
Je štúdia dostatočne reprezentatívna?
Zo všetkých štyroch výziev bolo analyzovaných 7688 komentárov, pričom iba 13 percent z nich bolo sexistických. No #cakechallenge, vďaka ktorej ľahko zistíš, či potrebuješ schudnúť (nielen) zo zadku, obsahovala najviac sexistických komentárov, a to presne 28 percent.
„Cieľom tejto výzvy nie je to, aby tyč prešla ponad tvoj zadok. Hlavné je, že väčšie zadky – čiastočne vďaka Kim Kardashian – sú in, takže aj ty chceš, aby tvoj zadok bol dostatočne veľký na to, aby tyč zastavil,“ komentovala túto výzvu doktorka. Taktiež dodala, že vnímanie oboch pohlaví je zdeformované práve takýmito nerealistickými genderovými ideálmi. Podľa nej je teda podobne zdeformované aj vnímanie vlastného tela aj u mužského pohlavia.
Zdá sa teda, že ani TikTok nie je imúnny voči silnej vlne sexizmu, ktorú si už určite aj ty musel zachytiť. A čo na to tí, ktorí stoja za samotnou platformou? Nuž, podľa nich je spomínaná analýza a štúdia založená na malej vzorke videí, takže nemôže byť skutočne reprezentatívna.
Zdieľať na