TikTokom sa šíri zvláštny virál: Myslíš si, že sú predpoklady o iPhone finger pravdivé?

TikTok nedávno prezentoval teóriu, ktorá ozrejmovala tento problém (Zdroj: Freepik/freepik)

#Doba internetová prináša so sebou mnohé nástrahy. Ak patríš k skupinke tých, ktorí bez svojho smartphonu nedajú ani ranu, mal by si sa mať na pozore. Nedávne TikTokové video upozorňuje na neduh tejto doby, ktorý ti môže nepekne zdeformovať časť ruky. Zakladá sa polemizovanie o takzvanom „iPhone finger“ na pravde?

Netýka sa len iPhonu

Aj keď tento neslávny trend dostal názov po známom prototype „jablkového“ smartphonu, netýka sa len fanúšikov tejto značky. Takzvaný iPhone finger sa týka každého jedného, ktorý si nevie bez svojho mobilu predstaviť ani jeden deň.

Určite to poznáš – ráno, len čo otvoríš oči, siahneš po zariadení, v ktorom máš doslova celý svoj život. Appky, sociálne siete či online planner sú must have, bez ktorých mnohí nefungujú. Ak sa k tomu pridá scrollovanie sociálnych sietí či hranie hier a pozeranie videí, tak sa hodiny strávené s mobilom v ruke pekne natiahnu.

TikTok teória

TikTok nedávno prezentoval teóriu, ktorá ozrejmovala tento problém. Uvádzalo sa v nej, že časté používanie smartphonov môže viesť k deformácií prstov. Problematikou sa zaoberal aj podcast v The TJ Show, ktorého záznam sa stal takmer okamžitým virálom na TikToku.

@radiotj Do you have iPhone finger? #appleiphone #smartphones #doomscrolling #phoneaddiction ♬ original sound – The TJ Show
 

Istý moderátor na videu opisuje (a názorne ukazuje), že spôsob, akým často určite aj ty držíš svoj smartphone, spôsobuje deformáciu malíčka. Teóriu podfarbuje aj tvrdenie, že priehlbina na prste je väčšia na dominantnej ruke.  Ak si práve kontroluješ malíčky, necíť sa zvláštne – robíme to momentálne tiež...

Diagnóza 21. storočia

Problematikou sa začali zaoberať aj odborníci z radov zdravotníkov. Kým vydesení užívatelia začali skúmať svoje prsty, lekári upokojujú verejnosť poznatkami z praxe. Podľa ortopéda doktora Evansa z kliniky v Clevelande je táto konšpirácia pritiahnutá za vlasy.

Ako zdroj uvádza, anomáliu na prste považuje za odchýlku, ktorá je pri ľudskom tele bežná a nie je vyvolaná častým používaním mobilu. Obávaná diagnóza s krycím názvom iPhone finger teda neexistuje.

Znepokojení užívatelia

Komentujúci aj napriek lekárskym tvrdeniam priznávajú, že sú touto „diagnózou“ postihnutí. Údajne na svojich malíčkoch spozorovali výrazné priehlbiny, ktoré prirovnávajú k mozoľom. Ide však o bežný jav odtlačku na časti tela, ktorý nepredstavuje žiadne riziko.

V súvislosti s užívaním smartphonov lekár Evans však varuje, že skutočným rizikom je napríklad karpálny tunel či necitlivosť prstov, ktoré sú považované za novodobé „syndrómy“. Predísť im môžeš minimalizovaním času, ktorý stráviš používaním elektroniky.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame