THROWBACK Týmto albumom Spirit obrátil slovenskú rapovú scénu hore nohami

Majk Spirit

Throwback na album NOVÝ ČLOVEK (Zdroj: Instagram.com/majkspirit)

#Verili by ste, že tento kultový projekt tento rok oslávi už svoje dvanáste narodeniny? Album Nový človek od Majka Spirita bol vydaný v roku 2011 a stal sa naozaj veľmi dôležitým albumom pre slovenskú rapovú scénu. Obsahoval solídnych 19 skladieb, z ktorých sa všetky stali skutočne legendárnymi. Práve preto sme sa dnes rozhodli spraviť si taký menší výlet do minulosti a pozrieť sa práve na album Nový človek.

Majk Spirit debutoval vo veľkom štýle

Všetkých nás Speezy na svoju sólo dráhu pripravil ešte mixtapeom Mladý rebel, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 2010. Avšak 11.11.2011 dostal slovenský rap druhú šancu, pretože Majk Spirit mu doslova vdýchol nový život. Jeho debutový sólový album bol považovaný za veľmi významný pre slovenský rap z dôvodu, že ukázal, že naša scéna má stále potenciál a dokáže produkovať výraznú hudbu. Album Nový človek sa stal v Speezyho kariére prelomovým albumom a upevnil jeho pozíciu ako jedného z najvýraznejších slovenských raperov.

Vzdať sa, to neni alternatíva

Album roka 2011 bol prijatý medzi fanúšikmi naozaj skvelo. Čo sa týka jeho hostí, Spiritovi na feat prispeli samé silné mená mladej aj staršej školy. Počuť sme ho mohli v sprievode Nironica, Oriona, Delika, samozrejme celej H16, Celeste Buckingham alebo aj so Supom a Suverenom, s ktorým svojho času tvorili naozaj mnoho spoluprác.

Album Nový človek prakticky zadefinoval to, čo sa nazýva conscious, alebo teda uvedomelý hip-hop. Projekt sa totiž neniesol iba v znamení stritkného raprezentu a párty skladieb, ale nechýbali v ňom ani silné myšlienky s veľkým odkazom. Skladby ako „Hviezdy“, „Hľadám pravdu“ alebo aj outro „Nový človek“ priniesli na slovenskú scénu práve takú tvár rapu, ktorú sa Majk svojou hudbou rozhodol reprezentovať. Dokázal v plnej sile to, že rap nie je iba plytká hudba plná vulgarizmov, ale vie ponúknuť aj čosi viac.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladá krv SK rapu s novou bombou: Wares a Osem na spoločnom tracku

Texty na albume sú veľmi silné a majú spoločnú tému výzvy a motivácie, aby sme sa mohli stať lepšími verziou samých seba. Tento album zanechal veľký dojem na slovenskej rapovej scéne a stal sa kultovým albumom pre mnoho fanúšikov, práve pre vyššie uvedené dôvody.

Čistá pravda bez pozlátok

Album bol komerčne veľmi úspešný a získal mnoho ocenení. Okrem toho boli aj videoklipy k skladbám z tohto albumu veľmi populárne a získali veľa pozornosti, aj napriek tomu, že sa Speezy spätne vyjadril, že nie so všetkými je vlastne s odstupom času spokojný, pretože dal možno až príliš veľa dôvery nie úplne vhodným ľuďom.

Celkovo bol album Nový človek veľmi významný pre slovenskú rapovú scénu a stal sa naozaj kultovým albumom. Jeho vplyv a dôležitosť pre slovenskú hudobnú scénu sa prejavuje aj v súčasnosti a čo je až mrazivé, práve tie hlbšie spoločenské témy sa takto po rokoch ukazujú čoraz viac pravdivými.

Ako píšeme, v rámci predajnosti dosiahol projekt krásne úspechy, na čo Speezy nadviazal aj jeho deluxe verziou, ktorá vyšla o dva roky neskôr. Tá priniesla nejaké nové skladby aj s novými hosťami a skrátila nám čakanie na Majkove ďalšie sóla.

Nový človek… 2?

Už piateho mája je deň vydania Spiritovho piateho sólo albumu. Pravdepodobne to nebude vyslovene Nový človek 2, ako Majk pôvodne plánoval, ale s konceptom Nového človeka pravdepodobne rátať môžeme.

My sme na to už veľmi zvedaví a určite ťa budeme informovať medzi prvými!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame