Nová funkcia elektromobilov Tesla poteší najmä slovenských šoférov: Autá sa budú vyhýbať výtlkom

Tesla dostala novú funkciu

Tesla dostala novú funkciu (Zdroj: Unsplash.com/David von Diemar)

#Elektromobily Tesla sú známe svojím systémom kamier a snímačov, vďaka ktorým ponúkajú funkciu autonómneho riadenia auta. V praxi to znamená, že nemusíš šoférovať ty, ale zapneš tzv. autopilota. Snímače mapujú cestu pred tebou a vedia zaznamenať prekážky, vďaka čomu sa vedia včas uhnúť, prípadne zastaviť.

Autopilot ale dostáva aktualizáciu, ktorá ho obohatí o funkciu vyhýbania sa výtlkom. Najprv dostanú novú funkciu len Model S a Model X, ostatné modely zatiaľ nie sú potvrdené. Nápad vznikol v mysli Elona Muska ešte v roku 2020, keď vyhlásil, že pracujú na programe, ktorý mapuje nielen povrch cesty, ale aj celkový terén.


Prekvapivé výsledky nového výskumu: Prvotriedne značky áut strácajú svoju hodnotu najrýchlejšie!


Funkcia hľadá svoje nedostatky v praxu

Ako to už u Tesly chodí, testovanie v praxi necháva na svojich zákazníkov. V prípade, že sa vyskytnú nedostatky v novej aktualizácii, budú vďaka mapovaniu o nich vedieť a môžu začať na úpravách. Mnohí sa obávajú reakcií vozidla, nakoľko Tesla neuviedla, ako ďaleko skenery dovidia a teda v akej vzdialenosti vedia výtlk zaznamenať. Od toho bude závisieť, aký čas na reakciu auto potrebuje a či sa výtlku vyhne oblúčikom alebo strhne volant prudšie.

Niektoré konkurenčné vozidlá už touto novinkou disponujú, no Tesla nám v posledných rokoch pripadá ako Apple – pridá starú známu funkciu, no oveľa lepšie optimalizovanú, než akou už roky disponuje konkurencia. Až čas ukáže, či Tesle stáli tie roky čakania za to a ako bude celé ovládanie napokon fungovať.

Okrem novej funkcie pribudne však aj mapovanie prejdenej vozovky. Systém si dokáže zmapované výmole zapamätať a keď budeš po rovnakej ceste prechádzať druhýkrát, už vopred zvolí najlepšiu možnú trasu, aby sa im vyhlo bez problémov. Mnohí sa ja tak smejú, že „so slovenskými cestami Tesla neráta“. Myslíš, že funkcia detekovania výmoľou pomôže aj na úsekoch našich ciest, ktoré sú v katastrofálnom stave?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, electrek.co
Odporúčame