Prekvapivé výsledky nového výskumu: Prvotriedne značky áut strácajú svoju hodnotu najrýchlejšie!

Prekvapivé výsledky nového výskumu.

Prekvapivé výsledky nového výskumu. (Zdroj: Unsplash.com/ Eric Saunders)

#Len čo nové auto opustí predajňu, okamžite stráca na hodnote. Niektoré značky áut však strácajú svoju hodnotu rýchlejšie ako iné. Podľa najnovšieho výskumu spoločnosti carVertical najrýchlejšie amortizujú prémiové značky vozidiel. Toto auto si svoju hodnotu však drží najlepšie.

Ak si sa nazdával, že pokiaľ si kúpiš prémiovú značku vozidla, tak rozhodne o toľko neprídeš, tak ťa asi sklameme. Podľa najnovšieho výskumu práve tieto autá totiž stratia najviac na hodnote. „Ako ukazuje graf, medzi značky vozidiel, ktoré v priebehu rokov najviac amortizujú, sú Chrysler, Audi a Seat. Napríklad maximálna amortizácia nového vozidla značky Chrysler nakoniec klesne na úroveň -96,8 % (v priemere za 25 rokov), čo z neho robí značku, ktorá stráca najväčšiu časť svojej hodnoty na trhu,“ poznamenali pracovníci zo spoločnosti carVertical. Podobne sú na tom aj ďalšie prémiové značky, ako napríklad BMW, Volvo či Infinity.

Naopak vozidlá ako napríklad Toyota stratia na hodnote omnoho menej. Hoci Toyota dosiahne svoju najnižšiu hodnotu už po 19 rokoch a BMW až po 21 rokoch, rozdiel medzi stratou je značný. Vozidlá značky Toyota totiž strácajú približne 88,7% zatiaľ čo autá od BMW strácajú 93,8% Prečo je však tomu tak?

(Zdroj: Tlačová správa/carVertical)

Matas Buzelis zo spoločnosti carVertical vysvetľuje, že „BMW a ostatné značky luxusných vozidiel ponúkajú zvyčajne vlastnosti a technologické vylepšenia, ktoré si kupujúci ojazdených vozidiel nevážia. Ak si môžete dovoliť nové vozidlo značky BMW, Mercedes-Benz alebo Land Rover, pravdepodobne budete chcieť všetok luxus a inovácie, ktoré spolu s ním môžete získať. Osoba, ktorá hľadá ojazdené vozidlo, uprednostňuje priaznivú cenu a náklady na údržbu pred všetkými nepotrebnými funkciami. Preto je ojazdené vozidlo značky Toyota pre mnohých zákazníkov atraktívnejšie ako BMW,“

Porche si svoju hodnotu drží najlepšie

Spomedzi všetkých značiek áut je na tom najlepšie Porche, Jeep a MINI. To sú značky, ktoré majú najnižšiu amortizáciu. Napríklad vozidlo značky Porche stratí v priebehu rokov len 64,4% svojej hodnoty. Jeep zas stratí okolo 84,4% a MINI približne 85,5%.

Matas Buzelis vysvetľuje, že „značka Porsche síce vyrába športové vozidlá, ale jej modely sú dostatočne praktické na každodennú jazdu. Model 911 je pravdepodobne jedným z najikonickejších vozidiel v histórii automobilového priemyslu a má obrovskú základňu fanúšikov. Niet divu, že dopyt po ňom prevyšuje ponuku. Vozidlá Porsche sú spoľahlivé, odolné a majú výrazný vzhľad, ktorý priťahuje zákazníkov.“

(Zdroj: Tlačová správa/carVertical)

Ojazdené vozidlá dosahujú svoju najnižšiu hodnotu v rôznych štádiách

Každá značka auta je skutočne jedinečná. Napríklad cena modelov od spoločnosti Porsche a MINI 15 rokov klesá, a potom dosiahnu svoj najnižší míľnik. Od tohto bodu však ich hodnota začne znovu stúpať a cena vozidla sa zvyšuje. Avšak hodnota vozidiel od spoločností ako Dacia, Kia či Suzuki sa takej obľube netešia. Po 30 rokoch totiž ich hodnota klesne na úplné dno.

Spoločnosť carVertical uvádza, že „ak sa model považuje za vzácny, hodnota vozidla môže časom výrazne vzrásť. V 90. rokoch vyrobila spoločnosť BMW iba 891 kusov modelu M5 E34 Touring. 20 z nich malo špeciálny názov – Elekta – a boli vyrobené pre taliansky trh. Tieto kombi modely poháňané 3,8-litrovým motorom s výkonom 335 koní ponúkali aj špeciálny farebný lak a štýl interiéru. Hľadať dnes ojazdené vozidlo Elekta je ako hľadať ihlu v kope sena. Automobiloví nadšenci, ktorí by ho chceli mať vo svojej garáži, by mali byť pripravení zaplatiť najmenej 100 000 USD.“

(Zdroj: Tlačová správa/carVertical)

Bežné vozidlo, ktoré si nenájde svojich nadšencov, pravdepodobne skončí po 20-30 rokoch na skládke. Aj preto výskumníci poznamenávajú, že rôzne autá dosahujú svoju najnižšiu hodnotu v rôznych štádiách.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa/CarVertivcal
Odporúčame