Technika piatich minút ti ukáže, ako stihnúť aj veci, ktoré si dlho odkladal!

technika piatich minút

Naštartuj svoju produktivitu vďaka technike piatich minút! (Zdroj: Pexels)

#Všetci sa sťažujeme na nedostatok času, no napriek tomu ním mrháme na zbytočnosti. Ruku na srdce, koľko času presedíš nad nezaujímavým seriálom, klebetením, či sledovaním profilu pseudocelebrít, ktoré neprinášajú nijakú pridanú hodnotu? Ak sa aj ty trápiš s nedostatkom času, vyskúšaj metódu piatich minút. Ukáže ti, že aj v krátkom časovom okamihu sa môže ukrývať skutočná sila.

Pomalými krokmi do úspešného cieľa

Určite ti napadne mnoho vecí, ktoré by si chcel vo svojom živote zrealizovať. Väčšinou je najväčšou prekážkou to, že sa zdá, že na naše sny prakticky nemáme čas. Chceš začať cvičiť, no nemáš kedy? Aj za 5 minút sa dá toho stihnúť viac než dosť. Preto si na telefóne nastav stopky na tento krátky časový interval, a choď do toho. Chceš sa naučiť nový jazyk? Stiahni si nejakú z aplikácií na učenie cudzieho jazyka, ktorých máš na výber viacero.

Niektorí výrazne podceňujú silu piatich minút. No predstav si, že sú jednou kvapkou. Keď však za touto kvapkou bude nasledovať ďalšia, skôr či neskôr sa prejaví ich účinok. Zrazu sa dostaneš do cieľa, ktorý sa zdal pred pár dňami či týždňami nemožný.

technika 5 minút
S technikou 5 minút stihneš veci, ktoré si dlho odkladal (Zdroj: Freepik.com)

Technika, ktorá sa dá použiť kdekoľvek

Aby si nestrácal čas, musíš sa s ním naučiť správne hospodáriť. Svoje „päťminútovky“ si môžeš rozdeliť do troch okruhov:

  • V prvom sa venuj otravným maličkostiam, o ktorých vieš, že ti nezaberú veľa času, no musíš ich urobiť. Môžeš odpísať na krátky mail, alebo sa objednať k lekárovi. Kým to nespravíš, tieto nevyhnutné povinnosti sa ti budú stále točiť v hlave, a tak ti budú kradnúť čas, aj pozornosť.
  • Nauč sa ďakovať. Čakáš na zástavke na autobus? Pokús sa udržať pozitívny prístup. Svoju myseľ môžeš zamestnať niečím lepším, než hundraním. Hľadaj, za čo môžeš poďakovať. Keď sa trošku posnažíš, určite nájdeš veľa pekného. Pre niekoho na prvý pohľad obyčajné veci nemusia byť samozrejmosť.
  • Zapíš si postrehy. Každý deň je plný objavov a nových zistení, a to bez ohľadu na to, čomu sa venuješ. Keď si ich však nezapíšeš, vyfučia ti z hlavy. Preto je dobré nosiť si so sebou zápisník. Akonáhle na niečo prídeš, zvečni si to. Uvidíš, ako ťa to posunie dopredu.

Vždy sa nájde čas

Ak si chceš význam piatich minút vyskúšať na vlastnej koži, začni hneď teraz. Neodkladaj to na zajtra. Stíš si zvonenie na telefóne a choď do toho!

Vyskúšaj meditovať, pokús sa urobiť jednoduchú pozíciu z jógy. Rob čokoľvek, hlavné je, aby si sa konečne rozhýbal. Ak to, čo plánuješ, budeš odkladať na zajtra, vedz, že to nikdy nemusí prísť. Dobrou taktikou je naučiť sa vstávať o niečo skôr. Vychutnaj si ticho, ktoré zavládne v kuchyni, keď od teba nebude nikto nič vyžadovať a ty sa výnimočne nemusíš ponáhľať na autobus. Zavri si oči a len tak si vychutnaj daný okamih. 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame