Chceš zažiť ľadový zážitok ako z rozprávky? Tatranský ľadový dóm otvoril sezónu 2022/2023

Unikátny Tatranský ľadový dóm je už sprístupnený návštevníkom (Zdroj: Unsplash: erin mckenna)

#Zima je za dverami a ty chceš pred Vianocami určite stihnúť zážitok, na ktorý budeš dlho spomínať. Ak je to naozaj tak, sprav si výlet do Vysokých Tatier, presnejšie na Hrebienok, a navštív Tatranský ľadový dóm. Ten je návštevníkom sprístupnený od 17.11.2022 do 16.4.2023, takže ak sa ti ľadové kráľovstvo v Tatrách zapáči, môžeš si ho pokojne zopakovať.

Jubilejné desiate otvorenie

Ľadový dóm je v Tatrách otvorený už po jubilejný desiatykrát. Vytvorený je z 1880 ľadových blokov, ktorých hmotnosť dosahuje 225 ton. Na jeho výstavbe tento rok pracovalo 22 sochárov rezbárov zo Slovenska, Česka a Nemecka pod vedením Adama Bakoša. Ako inšpirácia im poslúžila sakrálna Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme.

Ľadový dóm sa nachádza v kupole s priemerom 25 metrov. Návštevníci v nej hneď po vstupe uvidia Krížovú cestu Via Dolorosa. Tá predstavuje Cestu bolesti a vedie k samotnej hrobke. Počas cesty návštevníka čaká 13 zastavení. Ak sa rozhodneš ľadový dóm navštíviť, tento rok sa po prvýkrát dostaneš aj priamo medzi jednotlivé časti stavby. Jej statika a konštrukcia musela byť práve preto ešte prepracovanejšia, než doteraz.

Bohatý program

K dómu sa dá dostať hneď niekoľkými spôsobmi. Na Hrebienok sa môžeš vyviesť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo si môžeš spraviť približne 45-minútovú prechádzku nenáročným terénom. Ak sa rozhodneš pre lanovku, ušetriť ti pomôže obojstranný lístok. Vstup do samotného dómu je pre všetkých návštevníkov bezplatný a takisto je aj bezbariérový.

Ak by si chcel, môžeš si so sebou zobrať aj štvornohého kamaráta. Je však potrebné, aby bol na vôdzke a mal náhubok. Aktuálna otváracia doba je od 9:00 do 16:15, no je možné, že počas sviatkov a hlavnej zimnej sezóny sa ešte predĺži.

V priestoroch dómu je pripravený aj bohatý program. Naplánovaná je séria 12 koncertov, natáčanie videoklipu a návštevníci majú tiež možnosť tieto priestory využiť na svadobné alebo iné obrady.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame