Taliansko explodovalo orechmi do Nutelly: Farmári sa búria, toto nezvládneme!

Taliansko "explodovalo"! Všade sú orechy do Nutelly

Taliansko "explodovalo"! Všade sú orechy do Nutelly (Zdroj: Unsplash.com / Jonathan Kemper)

#Kto by nepoznal obľúbenú čokoládovú nátierku. Práve vďaka tejto pochutine však Taliansko „explodovalo“. Lieskové orechy začali pestovať už aj pri mori. Ľudia z mesta Vignanello sa rozdelili do dvoch skupín.

Hoci firma Ferrero, ktorá túto pochutinu vyrába, dováža lieskové oriešky z Turecka. Svoje pestovanie posilnila už aj v Taliansku. Nie všetkým sa však táto zmena pozdáva. Jeden z miestnych farmárov dokonca podotkol, že sa cíti ako súčasť umierajúceho plemena.


Nezvyčajná súťaž priviedla úrady do zúfalstva: Ľudia hromadne žiadajú o zmenu mena


Pôvodne v meste Vignanello farmári pestovali olivy, viniče ale aj lieskové orechy, ktoré však teraz prevládajú. Miestny farmár poznamenal, že takáto explózia pestovanie týchto orechov vyvolalo aj rýchle zmeny v ekosystéme. Podľa neho to už príroda nedokáže uniesť.

Tento rozmach výrobcu Nutelly vyvolalo u obyvateľov dvojaké reakcie. Jedni vítajú šancu maximalizovať svoje príjmy. Avšak mnohí kritizujú to, že výsledná monokultúra vytvorí slepú uličku pre životné prostredie.

Miestny farmár sa prirovnal k umierajúcemu plemenu
Miestny farmár sa prirovnal k umierajúcemu plemenu (Zdroj: Unsplash /
Atharva Whaval)

Ferrero toto rozhodnutie však obhajuje tým, že sa len snažia využiť neobrábanú pôdu. Avšak experti na ekológiu to vidia inak. Kvôli výrobcu Nutelly museli miestni farmári začať vysádzať stromy lieskových orechov aj tam, kde nepatria. Napríklad k moru.

Zdroj: hashtag.sk, ft.com
Odporúčame