Vieme, aké je tajomstvo úspešného hudobného producenta!

Vieme, aké je tajomstvo úspešného producenta (Zdroj: PR článok)

V nahrávacom štúdiu Randal Factory stretnete popové aj rockové osobnosti, lebo vedia, kde je perfektná práca. Hudobník a producent Zoli Tóth prezrádza, čo všetko treba zvládnuť, ak chcete pochopiť umelcov, a čo ho fakt zobralo v posledných dňoch. 

Keď prejdete nenápadným dvorom v jednej ulici v centre Serede, dostanete sa do nahrávacieho štúdia Randal Factory. 

Ako skúsený majiteľ a hostiteľ vám Zoli Tóth presne povie, kde parkovať, a bude vám robiť skvelú kávu z lokálnej pražiarne. Na vysvetľovanie o svojej práci by chcel pol hodinku, ale aby to skrátil, tak sa iba nadýchne a povie: Ak hovorím všetko, tak myslím všetko.

„Od psychickej podpory, cez korekciu textov, technické čistenie, dolaďovanie, cez vymýšľanie rôznych aranžmánov, dopomáhanie nápadom, prípadne objednanie ďalších umelcov, ktorí majú participovať na nahrávke. Niekedy treba vyjsť v ústrety človeku, pre ktorého pracuje, niekedy treba vstúpiť s kompletným nápadom, inokedy len treba počúvať a spraviť to, čo človek po mne chce. Producentská práca je veľmi komplexná, je to naozaj veľmi široký záber. “

Ak sa však Zoli niečomu naučil za všetky tie roky a dni, je to trpezlivosť. A empatia. „Umelci majú svoj vnútorný svet. Myslím si, že človek musí k nim citlivo pristupovať, lebo každý je iný. Niekedy to trvá dosť dlho, kým sa naučíme spolu komunikovať, niekedy to ide rýchlo, závisí od okolností. Ale aby bol v tejto brandži výsledok dobrý, asi najviac treba trpezlivosti.“

Základ má Zoli výborný. Dlhé roky študoval muziku, presne povedané hru na klavíri v Košiciach aj Budapešti. Popri tom ho vždy zaujímala zvukárska aj producentská práca. „Živil som sa zvukarinou na koncertoch s jazdil som s kapelami, ktorým som robil osobného zvukára. Komponoval som popri tom pesničky v kapelách, ale zlom nastal až vtedy, keď ma zavolali do veľkých televíznych formátov.“ Prišlo SuperStar, Hlas Česko-Slovensko, Milujem Slovensko a tam Zoli sprevádzal interpretov samostatne alebo v kapele. 

Prišli ponuky, spolupráce a čoraz viacej práce a dnes Zoli s kolegom gitaristom Jimmym Cimbalom vedú priestranné a špičkovo vybavené nahrávacie štúdio. „Ťaháme to dvaja,“ hovorí Zoli. „Jimmy vie pokryť spektrum cez rockové až metalové produkcie, ja som skôr ladený na popový žáner a možno sem-tam do jazzu.“ A srdcovka? Tou je teraz spolupráca a hranie v kapele Desmod.

A ak sa teda vrátime k schopnostiam producenta, pribúda tam finančná, právna a technologická vzdelanosť. Bavíme sa o tom, ako funguje prihlasovanie na slovensko.sk, o výkone notebooku, vybavení portami a o kvalite vstavaných reproduktorov. Zoli nám objednáva obed a pokračuje sa v práci.

Zoliho producentské a zvukárske majstrovstvo je aj za úspešnou novinkou Petra Cmorika Pripíjam. Je to nesmierne silná a emotívna skladba s nádherným husľovým partom. „Má veľmi veľkú energiu a pekný odkaz. Keď som s ňou robil, mal som ju neustále v hlave. Stále som rozmýšľal, akoby sa dala ešte zlepšiť alebo ešte inak uchopiť.“ 

Výsledkom práce celého tímu bolo, že nedeľná online premiéra Pripíjam pritiahla na Petrov YT kanál tisícky divákov. Skladba je venovaná ľuďom, ktorí nám chýbajú a my sa s nimi často pomyselne rozprávame. Prišla v správny čas a všetci v tíme sa pre Petrovu skladbu nadchli. Zaradil sa k umelcom, ktorých sa dotýkajú aktuálne udalosti, ako sú pandémia alebo vojenské konflikty. Robia zbierky, poskytujú prístupy na svoje profily na sociálnych sieťach lekárom alebo nám hudbou proste dodávajú odvahu. 

Popusť uzdu svojej kreativite s ASUS Vivobook Pro 16X OLED.

Zdroj: ASUS
Zdroj: PR článok
Odporúčame