Na Trenčianskom hrade je vraj ukrytý poriadne veľký poklad: Stačí splniť jednoduchú úlohu

Trenčín

Trenčín ponúka množstvo krásnych miest (Zdroj: Instagram/mesto.trencin)

#Slovensko je vo svete známe vďaka mnohým veciam. Sme štátom nie len s krásnou prírodou či kultúrou, našou pýchou sú tiež hrady a zámky, ktorých tu máme veru až-až. Dnes sme sa rozhodli priblížiť ti Trenčiansky hrad, ktorý rozhodne patrí medzi pamiatky, na ktoré môžeme byť hrdí a o ktorých sa oplatí vedieť viac.

V prvom rade môžeme byť radi, že sa hrad zachoval a to aj napriek tomu, že ho v roku 1790 zachvátil obrovský požiar. Rekonštrukcie sa hrad dočkal až v 50. rokoch minulého storočia. Nebudeme ale písať o jeho histórii, prejdeme na zaujímavejšie veci.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Trenčiansky hrad (@hradtrencin),

Ako to všetko začalo

Hrad Trenčín, ktorý sa týči nad mestom s rovnomenným názvom, by mal poznať každý Slovák. Za zmienku o ňom rozhodne stoja aj povesti, ktoré sa k nemu viažu. Pamätám si toto rozprávanie ešte spred niekoľkých rokov, keď nám ho vykladala sprievodkyňa. Napriek tomu, že sa s hradom spája najmä Matúš Čák Trenčiansky, tento príbeh sa týka najmä rodiny Zápoľskích.

Písalo sa 16. storočie a vtedajší pán, Štefan Zápoľský, patril medzi známych a najváženejších mužov v celom regióne. Nemožno sa tomu čudovať, vyhral predsa v bitke nad obávanými Turkami. Tak sa začala písať celá legenda.

Za všetkým hľadaj ženu

Ako sme už povedali, Štefan Zápoľský porazil tureckú armádu a ako to už chodí, z bitky sa nechodí naprázdno. Niektorí tvrdia, že počas bitky s Turkami bolo zajatých niekoľko ľudí a medzi nimi bola krásna Fatima, iní, že na čele nepriateľov stála žena a jej meno bolo Fatima. Nech bolo tak či onak, táto žena sa ako zajatkyňa dostala na Trenčiansky hrad.

Niektorí tvrdia, že ju chcel Štefan Zápoľskí pripraviť o život a zakročila hradná pani, iní hovoria, že hradná pani potrebovala len novú slúžku. Rozhodla sa, že si ju vyberie spomedzi zajatkýň a jej voľba padla na krásnu Fatimu.

Časom sa Fatima vďaka svojej oddanosti a mĺkvosti stala dôverníčkou hradnej panej. Aj napriek tomu, že patrila k najkrajším ženám, aké ten región poznal, nikdy sa neusmievala. Neskôr priznala, že za to môže muž, do ktorého sa zamilovala. Volal sa Omar a obávala sa, že už ho nikdy neuvidí.

Láska, ktorá hory prenáša

Keď sa turecký paša Omar dozvedel, že jeho krásnu Fatimu zajali, rozhodol sa, že ju pôjde získať späť za každú cenu. Štefana Zápoľského vraj presviedčal drahými darmi a cennosťami, ba dokonca, vlastným životom, no bez úspechu. Hradný pán mal totiž takmer všetko okrem jediného. Hradu chýbala voda.

Omarovi preto povedal, že ak vykope studňu, z ktorej mu podá krčah s čistou vodou, prepustí Fatimu. Omar spolu so svojou tristočlennou družinou údajne kopal studňu dlhé tri roky. V každom počasí, celé dni a noci, až kým nenarazili na vodu.

Symbol vernosti

Jedna verzia hovorí, že si vďaka tomu Omar mohol odviesť svoju Fatimu. Druhá hovorí o tom, že Fatima skonala počas dlhého čakania na to, kým zo studne potečie voda. Nech je tak či onak, Omar mal hradnému pánovi povedať, že jeho srdce je tvrdšie ako skala.

Studňa na Trenčianskom hrade sa odvtedy stala symbolom oddanej lásky a vernosti. Dodnes tam chodia páry, prisahať si vernosť. Pravdou však je, že v studni dodnes žiadna voda nie je. Nachádza sa tam iba stečená dažďová voda. Aj keď je legenda rozhodne príťažlivá a pútavá, pravdou tiež je, že studňu mali vykopať poddaní. Netrvalo im to však „iba“ tri roky, ale dlhých 40.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝑱𝒂𝒓𝒎𝒊𝒍𝒂 (@jarmila_iv),

Povesť o tajnom poklade

Aby toho nebolo málo, Trenčiansky hrad ukrýva ešte jednu povesť. Tá hovorí, že ak v spálni, ktorú dal postaviť Žigmund Luxemburský pre svoju manželku Barboru Celjskú, vysloví o polnoci muž s čistým srdcom trikrát meno Barbora, zjaví sa mu niekdajšia hradná pani. Tá mu údajne povie, kde sú skryté všetky poklady vrátane toho, s ktorým mal byť pochovaný aj Matúš Čák Trenčiansky. Dosiaľ sa to nikomu nepodarilo, ale jeden nikdy nevie…

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Trenčiansky hrad (@hradtrencin),

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame