Syndróm najstaršej dcéry nie je mýtus: Prvorodené ženy to majú ťažké, potvrdili odborníci

Najstarší súrodenci sa stretajú niekedy s veľkými výzvami (Zdroj: Freepik/ EyeEm)

#Byť najstarším dieťaťom v rodine nie je hračka. Často si za všetko vinný, musíš so všetkým pomáhať a „padá“ na teba zodpovednosť za mladších členov rodiny. Tieto situácie určite pochopí každý, kto má mladšieho súrodenca. Určite si sa minimálne raz za život ocitol v roli „náhradného rodiča“, keď si ho mal na starosti. Vedeli si, že funkcia neplatenej rodinnej opatrovateľky má aj vlastné pomenovanie?

Reálny syndróm

Portál Buzz Feed informoval o výskume vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorí zistili, že takzvaný syndróm najstaršej dcéry naozaj existuje a nejde len o trend, ktorý sa rozmohol na TikToku. Autorka štúdie tvrdí, že vyrastala ako najstaršie dieťa a hranice medzi úlohou matky a sestry boli v jej detstve pomerne tenké.

„Keď sa narodil môj najmladší brat, mala som takmer 11 rokov a zasiahol ma pocit zodpovednosti. Sedávala som pri jeho postieľke a sledovala, ako spí. Chcela som si byť istá, že je v bezpečí,“ uviedla pre spomínaný portál. „Nemala som pocit, že naša mama nie je kompetentná, ale skôr šlo o to, že som cítila zaňho zodpovednosť. Doslova tak, ako by som bola druhá mama, a nie veľká sestra,“ dodala.

Môžu za to hormóny

Odborníci zistili, že prepojenie medzi najstaršou dcérou a matkou je pomerne silné. Môže za to najmä úroveň stresových hormónov z nadobličiek, ktoré majú čerstvé mamičky, ale aj dievčatá v puberte. Mladé slečny si tak zažijú akúsi emocionálnu dospelosť a majú pocit, že sa potrebujú „zahniezdiť“ podobne ako ich matky.

Hoci nejde o oficiálnu duševnú diagnózu, môže ti to poriadne skomplikovať život. Ak niečím podobným prechádzaš, nie je hanba o tom hovoriť – podobne ako pri ostatných psychických problémoch.

Je to tvoj prípad?

Ak uvažuješ, že by sa ťa to mohlo týkať, prehodnoť situácie zo života a zodpovedaj si otázky, ktoré uvádza portál The Guardian ako jedny z „príznakov“ toho, že sa tento stav týka aj teba:

  • Máš neustály intenzívny pocit zodpovednosti?
  • Pociťuješ strach a úzkosť?
  • Usiluješ sa neustále vyhovieť iným?
  • Máš ťažkosti s určením a udržaním vlastných hraníc?
  • Bojuješ s pocitom viny?
  • Prežívaš ťažké obdobie vo vzťahoch s dospelými?

Ak si sa v niektorých bodoch našiel, skús popremýšľať nad tým, čo vieš vo svojom živote zmeniť. Mať dobré vzťahy so súrodencami a tráviť s nimi čas je jedna vec, no mať pocit, že si zodpovedný za ich život je už o niečom inom. Nenechaj sa pohltiť a ak máš problém, neboj sa zdôveriť svojmu blízkemu okoliu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com, buzzfeed.com
Odporúčame