Majú to prvorodené dievčatá ťažšie než ich súrodenci? Dôvodom môže byť syndróm najstaršej dcéry

Syndrómom najstaršej dcéry možno trpíš aj ty (Zdroj: Pexels/Vidal Balielo Jr.)

#Často sa hovorí, že najmladší zo súrodencov bývajú rozmaznaní, zatiaľ čo k tým najstarším  bývajú rodičia o poznanie prísnejší. No a ako sa zdá, na tom, že prvorodené dieťa to má o niečo ťažšie, je niečo pravdy. to  A to predovšetkým vtedy, ak ide o dievča. Vedci totiž zistili, že prvorodené dievčatá dospievajú rýchlejšie a tento fenomén dostal pomenovanie Syndróm najstaršej dcéry.

Známy femomén

Majú to skutočne staršie deti ťažšie? A, áno, závisí to aj od toho, či ide o chlapca alebo dievča? Tvoj názor na túto otázku pravdepodobne závisí od toho, akú pozíciu v rodine zastávaš ty. Ak si najstaršou dcérou svojich rodičov, možno sa ti niekedy zdá, že sa toho od teba očakáva akosi viac než od tvojich mladších súrodencov a tento pocit vôbec nemusí byť neopodstatnený. Ako totiž vedci zistili, prvorodené dievčatá v porovnaní s ostatnými deťmi dospievajú rýchlejšie a vplýva na to viacero faktorov.

Syndróm najstaršej dcéry možno znie ako niečo, čo vzniklo na sociálnych médiách, no podľa vedcov nejde o žiadny výmysel. Ako napovedá už samotné pomenovanie, tento psychologický koncept sa sústredí na prvorodené dievčatá a to, ako sa správaním a prejavmi odlišujú od svojich súrodencov. 

Najstaršie dievčatá napríklad zvyčajne pociťujú oveľa vyššiu mieru zodpovednosti, než ich súrodenci. Je to spôsobené tým, že už od skorého veku sa od nich očakáva pomoc tak v domácnosti, ako aj so starostlivosťou o mladšie deti. To spôsobuje istý tlak na ich psychiku a ten sa ešte zvyšuje tým, že ich rodičia často dávajú mladším súrodencom za príklad.

Prvorodené dievčatá to majú oproti svojim mladším sestrám údajne ťažšie (Zdroj: Pexels/Gustavo Fring)

Týka sa hlavne dievčat

To, že najstaršie dcéry sú nútené dospieť skôr, než je prirodzené, dokázal aj výskumný tím z Kalifornskej univerzity. Tomu sa podarilo zistiť, že u prvorodených dievčat sa objavujú tak fyzické známky predčasnej puberty ako napríklad akné, ako aj mentálne, ako napríklad emocionálna vyspelosť. Nie je to však len výsledok vysokých očakávaní, ktoré rodičia od svojich dcér majú. Vedcom sa podarilo nájsť priamu spojitosť medzi predčasnou pubertou prvorodených dievčat a úrovňou stresu ich matiek počas tehotenstva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Byť príkladom pre mladšieho súrodenca nie je vždy ľahké: Dievčina sa prerátala, bráško ju zotrel jedinou vetou!

Podľa Jennifer Hahn-Holbrook, jednej z autoriek štúdie, vystresovanej matke prospeje, keď jej dcéra dospeje skôr.

„Matke to skôr dodá pomocníčku v domácnosti, ktorá jej pomôže postarať sa o mladšie potomstvo,“ vysvetlila Hahn-Holbrook.

Ako sa v štúdii uvádza, dievčatá tak v detstve nadobudnú mentálne schopnosti na to, aby sa dokázali postarať o mladších súrodencov. U chlapcov či mladších detí sa však nič podobné nezistilo.

„Jeden z dôvodov, prečo sme takýto efekt nepozorovali u prvorodených chlapcov, je to, že chlapci pomáhajú so starostlivosťou o deti menej často než dievčatá. Matka tak nemá podvedomú potrebu urýchliť ich sociálny vývoj,“ vysvetlila Hahn-Holbrook a dodala, že podľa predošlých výskumov majú zážitky z ranného detstva väčší vplyv na čas začiatku puberty u dievčat než u chlapcov.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, ladbible.com
Odporúčame