Môžeme si za to sami: Populácia voľne žijúcich živočíchov na Zemi klesla v priemere o neuveriteľných 69 percent

Tulene

Tulene (Zdroj: Unsplash.com/Neil Cooper)

#Našej planéte dávame zabrať. Ničíme a klčujeme lesy, znečisťujeme ovzdušie a sme jednoducho voči všetkému bezohľadní – a to má za následok mnohé. Napríklad to, že populácia voľne žijúcich živočíchov rapídne klesá. Podľa vedeckej štúdie za menej ako 50 rokov populácia voľne žijúcich živočíchov na Zemi klesla v priemere až o 69 percent.

Masové vymieranie

Určite ti nie je ľahostajný osud zvierat, rád si pozrieš v televízii dokument o ich živote, no mal by si mať na pamäti, aby to neostalo len doslova v telke, ako spomienka, že kedysi takéto krásne zvieratá zdobili našu planétu. Od otvoreného oceánu, až po tropické dažďové pralesy, je množstvo vtákov, rýb, obojživelníkov a plazov vo voľnej prírode a medzi rokmi 1970 a 2018 klesol ich počet v priemere o viac ako dve tretiny. K tomuto záveru dospela Zoologická spoločnosť v Londýne. Mnohí vedci sa domnievajú, že prežívame šieste masové vymieranie – najväčšiu stratu života na Zemi od čias dinosaurov a že to je pod taktovkou samotného ľudstva.

Zoologická spoločnosť v Londýne vo svojej Správe o planéte apeluje na svetových lídrov, aby dosiahli dohodu na summite o biodiverzite Cop15 v Kanade, ktorý sa uskutoční v decembri tohto roku a navrhli tak, zníženie emisií uhlíka s cieľom obmedziť globálne otepľovanie pod 1,5 stupňa celzia v tomto desaťročí, aby sa konečne zastavilo nekontrolovateľné ničenie prírody.

Kde sú najväčšie straty?

Latinská Amerika a oblasť Karibiku vrátane Amazónie zaznamenali najprudší pokles populácie voľne žijúcich živočíchov, pričom za 48 rokov došlo k poklesu až o neuveriteľne žalostných 94 percent. To je čo povedať. Ide hlavne o región, kde sa nachádza najväčší dažďový prales na svete, Amazónia. Je smutné, že ľudia stále potrebujú drevo, no neuvedomujú si, že ničia tým pádom prirodzené obydlie zvierat! A tým pádom je zničený tento jedinečný ekosystém nielen stromov, ale aj voľne žijúcich živočíchov. Druhý najväčší pokles zaznamenala Afrika so 66 percentami, nasledovala Ázia a Tichomorie s 55 percentami a Severná Amerika s 20 percentami. Európa a Stredná Ázia zaznamenali pokles „iba“ o 18 percent.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spoznaj najmenšie živočíchy sveta: Morského koníka vo veľkosti 2-eurovej mince, či netopiera veľkého ako čmeliak!

Ľudstvo sa iba prizerá

Určite vnímaš, že sa o týchto katastrofách neustále hovorí, vedci apelujú na tieto fakty, na rôznych summitoch stále počúvame vášnivé prejavy a sľuby, ktoré však akosi idú do stratena a svetoví lídri, ktorí by mali začať konať, iba naďalej sledujú, ako nám svet doslova umiera pred očami. Výskumníci však zdôrazňujú zvýšené ťažkosti zvierat pri pohybe voľnou prírodou, pretože sú blokované infraštruktúrou a poľnohospodárskou pôdou.

Ak ťa táto problematika zaujíma a nie je ti ľahostajný osud zvierat, tak musíš už len veriť, že na summite Cop15 v decembri sa lídri dohodnú na jasných merateľných cieľoch, ktoré budú zárukou obnovenia hojnosti, zníženia rizika vyhynutia a celkového zastavenia vymierania živočíchov na našej planéte. Určite by si tu nechcel žiť sám, bez týchto úžasných stvorení.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk , theguardian.com
Odporúčame