Spoznaj najmenšie živočíchy sveta: Morského koníka vo veľkosti 2-eurovej mince, či netopiera veľkého ako čmeliak!

Kolibrík

Kolibrík (Zdroj: Unsplash.com/Dulcey Lima)

# Svet zvierat je úžasný a fascinujúci, stačí, keď sa pozeráš už len na jedno a povieš si, aké je výnimočné. Tentoraz však spolu s nami nazrieš do sveta najmenších živočíchov na svete! Si pripravený spoznať zázraky matky prírody?

Morský koník vo veľkosti mince

Oceán je obrovský, preto niet divu, že sa v ňom nachádzajú tie najrozmanitejšie tvory. Napríklad taký morský koník, koníček drobnučký, ktorý okrem toho, že je maličký ako 2-eurovka, dokáže aj meniť farbu! Je totiž skutočný majster maskovania, dokáže meniť svoje sfarbenie tak, aby zodpovedalo presne jeho okoliu.

Zaujímavé je aj to, že dokáže celý svoj život stráviť pripevnený k tomu istému koralu. Za zmienku stojí aj to, ako samček dokáže rovnako ako iné morské koníky, prenášať oplodnené vajíčka v brušnom vaku. Akonáhle sa však mláďatká dostanú do oceánu, sú odkázané už len samy na seba…

Netopier veľký ako čmeliak

Jeho názov je netopierik thajský a jeho lebka je najmenšia zo všetkých cicavcov na svete! Spoznáš ho podľa typického ňufáčika, ktorý sa nápadne ponáša na ten, ktorý majú prasiatka. Volajú ho však čmelí netopier, keďže jeho veľkosť zodpovedá presne tomuto stvoreniu. Vyskytuje sa v západnom Thajsku a juhovýchodnej Barme a populácia sa odhaduje na menej ako 10 000 jedincov a je taktiež zaradený k ohrozeným druhom.

Najmenší kolibrík na svete

Volá sa čmeľovec kubánsky a nachádza sa v kategórii najmenších vtákov na svete. Samček je nápadne smaragdovo zelený so šarlátovým hrdlom, no samičky sa pre zmenu pýšia modrozeleným perím a bielou hruďou. Títo vtáci sa ligocú ako drahokam, keď sa na nich pozrieš z určitých uhlov. Čmeľovec kubánsky je veľký ako golfové tíčko , denne navštívi viac ako 1500 rastlín, aby sa najedol sladkého nektáru, ktorý sa v nich nachádza.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o bezsrstých sýrskych škrečkoch? Sú tak vzácni, že ich ledva zoženieš!

Musíš teda uznať, že príroda má esá v rukáve neustále a má rozhodne čím prekvapovať!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame