Taký psí život by prijali viacerí: Vedci odhalili zvieracie vnímanie farieb, realita ťa šokuje

Na internete nájdeš dokonca aj video, ktoré zachytáva farebnosť sveta zvierat a ukazuje odlišnosti od ľudského vnímania reality (Zdroj: Freepik/EyeEm)

#Zaujíma ťa pohľad, ktorým sa zvieratá pozerajú na svet? Doposiaľ išlo o absolútnu záhadu, no teraz sa vedcom podarilo niečo nevídané – vymysleli spôsob, akým človeku priblížiť vnímanie okolia zvieracími parťákmi. Vytvorili video, v ktorom odhalili tajomstvo nielen z pohľadu psa, ale aj iných bežných zvierat, ako napríklad aj takých vtákov či hmyzu.

Iný pohľad na svet

Pod vedením vedcov bol vytvorený špeciálny systém, vďaka ktorému sa človek dočkal niečoho, čo bolo storočia veľkou neznámou. Pomocou tejto vychytávky sa môžeš pozrieť na svet očami zvierat bez toho, aby si sa do nejakého musel v budúcom živote reinkarnovať.

Na internete nájdeš dokonca aj video, ktoré zachytáva farebnosť sveta zvierat a ukazuje odlišnosti od ľudského vnímania reality. Na snímkach tak vidíš napríklad svietiacu húsenicu alebo iné rôzne zábery, ktoré doposiaľ ľudské oko nevidelo.

Odlišné vnímanie farieb

Podľa Daily Mailu funguje táto technológia na princípe kombinácie receptorov v očiach, ktoré umožňujú každému živočíšnemu druhu iný spôsob vnímania odrazu svetla. Uvedieme ti to na príklade – kým ty môžeš vidieť napríklad rastlinu zelenú, pre iný živočíšny druh môže byť červená alebo dokonca modrá.

Deje sa to preto, lebo niektoré organizmy majú rôzne spektrá farebných receptorov, prostredníctvom ktorých vnímajú okolitý svet. Niektoré z druhov (napríklad hmyz či vtáctvo) sú omnoho zrakovo citlivejšie a teda dokážu vnímať UV žiarenie, ktoré je pre človeka neviditeľné.

 

Nadupaná vecička

Pre vedcov bol tento aspekt nenormálne zaujímavý a túžili sa o ňom dozvedieť viac. Vytvorili teda verziu prístroja, vďaka ktorému dokázali rozlíšiť dva typy svetla – to, ktoré je normálne viditeľné a to, ktoré predstavuje spektrum UV žiarenia. Jednotlivé druhy snímajú dvoma rozdielnymi kamerami, ktoré obraz spájajú v jeden pomocou softvéru. Výstupy, ktoré im tento prístroj poskytuje, sú teda takpovediac zrakom zvieraťa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prelomový krok v medicíne: Vedci vytvorili pomocou 3D tlačiarne ľudské tkanivo

Podľa predbežných odhadov ide o metódu s presnosťou 92 percent, čo je veľmi slušný počin. Zostáva len otázkou budúcnosti, do akej miery bude táto technika nápomocná pri iných zvieracích výskumoch.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame