Svet zbrojí proti kryptomenám: Kde všade je ťažba zakázaná a prečo je to vlastne taký problém?

kryptomeny sú nikde zakázané

V ktorých krajinách sú kryptomeny zakázané? (Zdroj: Unsplash/art-rachen)

#Vzťahy medzi vládou a kryptomenami boli vždy ako medzi láskou a nenávisťou. Niektoré krajiny ako El Salvador alebo Paraguaj kryptomeny ľúbia, no a potom sú tu iné, ktoré na svojom území ťažbu, obchodovanie a dokonca aj vlastníctvo kryptomien zakázali.

Ako ich mať pod kontrolou?

Dosiaľ najväčšia vlna zákazov a regulácií kryptomien prebehla v rokoch 2017 a 2018, kedy bitcoin zaznamenal prvý veľký nárast v hodnote. Centrálne banky ani vlády po celom svete už viac nemohli ignorovať náhly záujem o kryptomeny, a tak sa rozhodli konať. Tieto roky znamenali pre kryptomeny najviac banov, no diskusia o ich regulácii prebieha po celom svete dodnes. Vlády totiž čelia niečomu, čo nemôžu kontrolovať, a to sa im, pochopiteľne, nepáči.

V apríli Turecko zakázalo všetky platby v kryptomenách. Tento krok nebol prekvapujúci, keďže krajina posledné mesiace vyvíjala enormnú snahu v ich obmedzovaní. Turci ban vysvetľujú nedostatočnou reguláciou, ako aj vysokým rizikom pre investorov, ktorí by sa k prípadným stratám nemohli dopracovať.

Sporné myšlienky

Indická vláda pokračuje vo vyhrážkach, podľa ktorých by mala kryptomeny čoskoro úplne zakázať. Zákon, ktorý by toto nariadenie upravoval, je pred bránami parlamentu a bolo by prekvapením, ak by napokon neprešiel. India tvrdí, že krypto-svet a aktivity s ním spojené sú ilegálne, no myšlienka o digitálnych peniazoch sa páči aj indickej centrálnej banke. Tá aktuálne pracuje na vývoji vlastnej digitálnej rupie.

Vo svojom ťažení proti kryptomenám pokračuje aj Nigéria. Tá zakázala všetkým firmám a bankám obchodovanie s kryptomenami ešte v roku 2017, no ani to kryptomeny úplne nevyhnalo z tohto najväčšieho afrického krypto-trhu, a tak vydala vo februári 2021 miestna centrálna banka nariadenie, podľa ktorého uzavrie všetky účty, ktoré obchodujú s kryptomenami.


Krypto a ekológia: Zistili nečakanú pravdu o dopadoch ťažby kryptomien na životné prostredie


Bolívska centrálna banka dala ban všetkým decentralizovaným kryptomenám už pred 7 rokmi, stala sa tak prvou krajinou Južnej Ameriky s neprajným postojom voči kryptu. Bolívia svoje rozhodnutie obhajuje záujmom o ochranu svojej národnej meny, ako aj investorov. Krátko na to sa k Bolívii pridal aj Ekvádor. Vláda síce schválila používanie elektronických peňazí, avšak zakázala používanie tých, nad ktorými štát nemá kontrolu.

V roku 2017 zakázala kryptomeny aj centrálna banka v Nepále. Krátko po tom, čo zákon vstúpil do platnosti, tu polícia zatkla 7 ľudí, ktorí boli obvinení z ilegálneho obchodovania s kryptomenami. Prípad dodnes neuzavreli a nešťastníkom stále hrozí väzenie.

Zákazy, zákazy, zákazy

Egypt oficiálne obchodovanie s kryptomenami nezakázal, no islamskí zákonodarcovia prehlásili v roku 2017 transakcie s kryptomenami za „haram“, teda (podľa zákona šária) za zakázané. Vláda považuje kryptomeny za možné škodliviny pre národnú bezpečnosť a ekonomické zdravie krajiny.

Len pred pár mesiacmi zakázalo ťažbu kryptomien aj množstvo čínskych provincií, v ktorých sa koncentrovala väčšina ťažiarov. Čínska vláda plánuje čoskoro spustiť predaj vlastného, vládou kontrolovaného digitálneho juanu.

Za posledné roky sa prístup vlád ku kryptomenám mení a je možné, že si to ešte s decentralizovanými kryptomenami rozmyslia. Zatiaľ čo množstvo krajín sa vydáva smerom zákazov, iné už dnes rozmýšľajú nad tým, ako môžu spoluvytvárať budúcnosť digitálnych peňazí.


Čo si myslíš o budúcnosti kryptomien ty? Napíš nám svoj názor do komentáru!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame