Študentský bankový účet: Prečo je celkom zadarmo a ako si vybrať ten správny?

Karty a peniaze v peňaženke.

Ak nechceš zbytočne prichádzať o peniaze, rozhodni sa správne (Zdroj: Unsplash.com, Emil Kalibradov)

#Konečne máš potvrdenú vytúženú brigádu alebo pravidelný prísun vreckového a nevieš, ako si vybrať ten správny bankový účet? Zhrnuli sme pre teba všetko dôležité, na čo treba myslieť.

Dva druhy účtov

V súčasnosti si môžeš vybať medzi dvoma druhmi účtov: sporiacim a debetným. Sporiaci účet zužitkuješ najviac, ak máš k dispozícií viac peňazí než dokážeš v priebehu mesiaca minúť. Banka ti k nemu nedá bankomatovú kartu, zato ti k sporiacemu účtu môže pribaliť zaujímavý úrok, vďaka ktorému svoje úspory aspoň čiastočne ochrániš pred infláciou.

Klasický debetný účet je ten, ku ktorému kartu dostaneš, a ktorý budeš využívať priebežne počas mesiaca a celého roka.

Ako študent máš veľkú výhodu — väčšina slovenských bánk ti za účet nebude účtovať žiaden poplatok. Banky totiž chápu, že vzdelaní ľudia majú väčšie príjmy než tí bez vzdelania, a tak dúfajú, že po štúdiu ti na účet pritečie z výplaty či podnikania viac peňazí.


Študentský účet, ktorý šetrí peniaze za teba? Poradíme ti s výberom toho správneho


Peniaze vyťahované z bankomatu.
Zvážiť by si mal úplne všetko, aj poplatky za výber z bankomatu (Zdroj: Getty Images)

Na čo si dať pri výbere banky pozor

Zisti si, aká je cena poplatku za vedenie účtu po tom, čo štúdium dokončíš. Množstvo bánk ti po škole strhne mesačný poplatok vo výške od pár do 8 eur. Ak sa na to nachystáš dopredu, aspoň ťa potom ďalší pravidelný mesačný výdaj neprekvapí. Sú však aj produkty, kde za vedenie účtu neplatíš ani po škole. Napríklad Študentský účet od ČSOB* máš zadarmo až do svojich 28. narodenín.

Poriadne si naštuduj aktuálne sadzobníky poplatkov jednotlivých bánk. Zaujímať ťa bude hlavne to, kde a za akých podmienok si môžeš vytiahnuť cash z bankomatu, aké poplatky banka účtuje za výpis z účtu, ale napríklad aj zasielanie SMS notifikácií. Ak si to neustrážiš, za každý z týchto úkonov ti banka môže naúčtovať mastný poplatok. Riešenie je však jednoduché: Výpisy z účtu môžeš mať zdarma, ak si ich necháš posielať na e-mail, SMS notifikácie stačí vypnúť a čo sa týka výberu hotovosti, tu si treba dať skutočne pozor.

Extra poplatok ti hrozí za výber v bankomate konkurenčnej banky, za výber v menšej hodnote než stanovenej v sadzobníku či za to, že vyberáš peniaze v zahraničí. Napríklad dva 70-eurové výbery z bankomatu mesačne sú štandardne zdarma, za štyri výbery po 10 eur ti niektoré banky naúčtujú pokojne aj 4 eurá.

Pri výbere správnej banky môže hrať rolu aj blízkosť jej kamennej pobočky. Vo všeobecnosti však vyberaj banku a účet, ktoré sedia tvojim súčasným potrebám a životnému štýlu. Zaujímať ťa bude hlavne výška poplatkov, dostupnosť banky, podmienky výberu hotovosti a v neposlednom rade aj kvalita zákazníckeho servisu.

Sleduj náš TikTok

*Obsahuje inzertnú zmienku

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame