Študentská pôžička: Poradíme ti, ako a kde získať peniaze, aj na čo si dávať pozor

pracovny stol peniaze penazenka euro notebook pocitac

Dochádzajú ti finančné zdroje? Poradíme ti, čo s tým urobiť (Zdroj: Unsplash.com/Standsome Worklifestyle)

#Štúdium na slovenskej výške je oficiálne zdarma, no aj život v meste, voľnočasové aktivity či skriptá niečo stoja. Čo si budeme… Jedno, druhé aj tretie môžeš financovať vďaka pôžičke od štátu či banky, no dostupné sú aj ďalšie možnosti. O aké ide?

Výhodne od štátu či banky

Štátny fond na podporu vzdelávania rozdáva na výhodných pôžičkách pre študentov každoročne milióny eur a šanca, že tvoju žiadosť zamietnu, je skutočne minimálna. Aktuálne podmienky nájdeš na jeho webe, v princípe ide o sumy od 500 až do 8 000 eur. Veľkou výhodou pôžičky od FNP je, že ju budeš splácať až po ukončení štúdia, výhodná úroková sadzba 3 % p.a. či splatnosť 10 rokov. Nevýhodou je, že potrebuješ ručiteľa aj dodržať konkrétne termíny na podanie žiadosti.

Možností, ako získať peniaze od štátu počas štúdia, je však viac. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu poskytuje tzv. sociálne štipendium, ktorého výška sa pohybuje od 10 do 300 eur mesačne. Konkrétne podmienky zistíš na študentskom oddelení svojej vysokej školy. Tá ti zase za vynikajúci prospech či úspešnú reprezentáciu môže vyplatiť aj motivačné a prospechové štipendium. Jeho výšku si určuje samotná škola, no spravidla ide o sumu minimálne 70 eur, vyplácanú buď po ukončení semestra alebo aj mesačne.

Pôžičky poskytujú aj slovenské vysoké školy, konkrétne možnosti a podmienky preto nájdeš na webe tej svojej.

Študentské pôžičky poskytuje v súčasnosti vo forme spotrebného úveru aj väčšina slovenských bánk. Ak máš do 26 rokov a si účastníkom denného štúdia, vieš si požičať od 650 do 10 000 eur. Na poskytnutie úveru musíš najskôr vyplniť žiadosť a uviesť ručiteľa, teda spoludlžníka s akceptovateľným príjmom — napríklad jedného zo svojich rodičov.

Muž si požičal 71-tisíc eur, peniaze si nakoniec nechal.
Možností, kde získať pôžičku ako študent máš veľa. Musíš len spĺňať všetky podmienky. (Zdroj: Unsplash.com/Markus Spiske)

Potrebuješ peniaze, no nevyznáš sa v pôžičkách a úveroch? Toto sú všetky úverové produkty dostupné na trhu


Na toto si daj pozor

Pri komerčnej pôžičke ťa bude zaujímať predovšetkým ponúkaný úrok, ktorý sa od banky k banke líši. Čím vyšší úrok na ponuke uvidíš, o to viac pôžičku preplatíš. V prípade štátnej pôžičky je úrok pevne stanovený na 3 %. Keďže ide viac-menej o úroveň súčasnej inflácie, je to skutočne výhodná ponuka.

V žiadosti o pôžičku uvádzaj iba pravdivé údaje a nezabúdaj na vyplnenie všetkých dôležitých položiek, teda miesto a dátum tvojho narodenia, tvoje celé meno, výšku pôžičky, požadovanú dobu splatnosti a pod. Pri nesprávnom vyplnení všetkých byrokratických záležitostí ti môže FNP či banka žiadosť vrátiť, čím si celý proces žiadosti o peniaze len zbytočne predĺžiš.

Ak na pôžičku ani štipendium nemáš nárok, ale peniaze potrebuješ, zostáva ti ešte jedna tradičná možnosť: brigáda alebo práca na dohodu. Ponuky na prácu nájdeš na sociálnych sieťach aj na webe, ako študent si v očiach štátu tiež oslobodený od odvodov. Zarobiť v hrubom však musíš menej ako 367,85 € mesačne.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame