Street fotograf zachytáva ruch veľkomiest vo vtipných momentkách: Čaro okamihu dostáva nový zmysel

fotograf Pau Buscató

Fotograf Pau Buscató vie zachytiť moment ako málokto (Zdroj: Unsplash/clem-onojeghuo)

#Pau Buscató je pôvodným povolaním architekt, no vo svete street fotografie je už dlho známy, ako autor originálnych momentiek. Jeho rajónom sú ulice veľkomiest dýchajúce životom a množstvom možností. Buscató má skutočný talent zachytiť to, čo máme všetci pred očami tak, ako to vidíme len málokedy. Narodil sa v Barcelone, no svoje známe zábery urobil napríklad v Londýne, alebo New Yorku. Tvrdí o sebe, že fotenie vníma a dáva prednosť spontánnosti pred dôkladnou prípravou. Napriek tomu v mnohých jeho fotografiách nájdeš pevnú kompozíciu, prácu s prirodzeným svetlom a postprodukciu. Mať „len“ šťastie skrátka niekedy nestačí.

Vo svojich začiatkoch bol Pau až príliš zameraný na technické parametre fotografie, na fotoaparáty a objektívy. Neskôr svoje vybavenie zredukoval a sústredil sa na to podstatné – nápad.

Mať len nápad však niekedy nestačí. Ako sám priznáva, okrem vytrvalosti a trpezlivosti, treba aj kúsok šťastia. Na street fotografii ho najviac priťahujú momenty každodenného života, ktoré sú však výnimočné. Stačí sa na ne pozrieť iným spôsobom, zapojiť prirodzenú detskú hravosť.

Na uliciach môžeme byť svedkami niečoho, čo má aj isté posolstvo, alebo myšlienku. No oveľa častejšie tu nájdeme momentky, ktoré zabavia. Niektoré fotografie ponúkajú viacero možností interpretácie. Môžu prebudiť tvorivosť a kreativitu aj v človeku, ktorý sa umeniu vôbec nevenuje. Aby bola fotografia naozaj dobrá, treba mať cit aj pre kompozíciu. To, že máme pred sebou scénu hodnú pozornosti, neznamená, že hneď urobíme aj dobrú fotografiu.

Viac fotografií si môžeš pozrieť napríklad na umelcovom Instagrame. Pokiaľ sa venuješ foteniu, no chýba ti inšpirácia, prípadne ateliér, možno práve jeho tvorba ťa nakopne.


Túžiš po dokonalom zábere, ktorý môžeš vidieť na titulke módneho časopisu? Pozri sa, ako taká fotografia vzniká

 

 

 

Ktorá fotka ťa najviac zaujala? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame