Po 10 rokoch sme sa konečne dočkali: Jedinečný Stonehenge máme aj na Slovensku

Po 10 rokoch sme sa konečne dočkali

Po 10 rokoch sme sa konečne dočkali (Zdroj: Tlačová správa)

#Neuveriteľné! Po 10 rokoch je to konečne tu. Pod Tatrami vyrástla megalitická stavba. Jedinečný objav prekračuje hranice mesta, regiónu či dokonca aj krajiny. Trojica nadšencov z OZ Nezdolný Vrch konečne zdokumentovala výnimočnú stavbu neďaleko Kežmarku. Nazvali ho Stonehenge.

Nato, aby sa tento príbeh začal realizovať, stačila jedna jediná fotografia z knihy kežmarskej historičky Nory Barátovej. „Bolo to doslova dobrodružné pátranie, mali sme síce rôzne indície, ale na hlavné odhalenie sme si museli počkať naozaj takmer 10 rokov. Potom nám už tie kamienky mozaiky začali do seba zapadať a my sme sa nestačili diviť, čo odkrývame. Miesto pri Kežmarku, na ktorom pôvodne stálo päť balvanov sa podarilo presne lokalizovať a následne aj archeoastronomicky preskúmať. Použitím dostupného astronomického softvéru a výskumom priamo v teréne sme postupne objasnili funkciu tejto stavby. Vytvorili sme podľa toho Tatranský kalendár, ktorý je funkčný dodnes a potvrdzuje meranie času dávnymi obyvateľmi Kežmarku a jeho okolia. A nielen to. Je to kalendár, ktorý bude platiť aj o tisíc rokov,“ podotýka Rastislav Ferulík, predseda Občianskeho združenia Nezdolný Vrch, vyštudovaný geodet a kartograf, ktorý voľný čas venuje skúmaniu histórie Kežmarku.

(Zdroj: Tlačová správa)

Mesiace museli stráviť vo vedeckých knižkách

Mesiace museli stráviť vo vedeckých knižkách, lýceách či historických archívoch, aby zhromaždili dostatok materiálu, ktoré Kežmarok dokumentujú v histórii osídlenia. „Zaujímavým zistením potvrdzujúcim naše skúmanie boli dokumenty Juraja Buchholtza mladšieho, ktorý už v roku 1725 uverejnil texty týkajúce sa balvanov na Michalskom poli a ich funkcie. Už jemu bolo jasné, že naši predchodcovia ich využívali na orientáciu v čase a využívali to najmä pri hospodárení.Myslím, že výsledky tohto rozsiahleho výskumu ponúkajú úplne nový pohľad na význam a jedinečnosť nášho regiónu v dobách staroveku. Môže to byť úžasná vec a myslím, že aj z pohľadu cestovného ruchu zaujímavý magnet na turistov. Aj preto sme sa snažili spracovať výsledky čo najzaujímavejšie a s použitím tých najmodernejších technológií,“ doplnil Martin Krasuľa z o.z Nezdolný Vrch.

V galérii uvidíš jedinečnú výstavu.

Výstava, ktorú zorganizovali a sprístupnili v priestoroch Kežmarského hradu, spestrujú 3D modely najvýznamnejších artefaktov. Otvorená bude do konca novembra 2011. Podtitul výstavy je Kráľ času. Za týmto názvom sa skrýva zaujímavá povesť. „Asi každý pozná povesť, v ktorej sa opakujú štyri základné prvky – Sklený vrch, veľký oheň, okolo neho 12 postáv a mocný vládca Kráľ času. Podľa nášho názoru pravdepodobne jediným miestom na Slovensku, ktoré možno s touto povesťou stotožniť, je Jeruzalemský vrch alebo Jeruzalemberg v Kežmarku,“ dodáva tretí z nadšencov – Michal Gemza.  Podľa zistení bol Jeruzalemberg druhé miesto v Kežmarku, kde sa megality ako na Michalovskom poli mali nachádzať.

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame