#Elektrická energia je výdobytkom modernej doby, bez ktorého si mnohí nevedia predstaviť život. Potom sú tu však ešte iné energie, ktoré ovplyvňujú tvoj život bez toho, aby si si to uvedomoval. Napríklad, taká statická elektrina. Určite ju dôveryhodne poznáš a občas ťa dokáže poriadne nahnevať. Vedci odhalili, kde sa táto potvora berie…
Neviditeľná drobnosť
Ako uvádza portál ScienceAlert, ľudia už v dávnych časoch poznali záhadu v podobe statickej elektrine, ktorá spôsobuje každodenné maličkosti. Už filozof Thales z Milétu, v roku 600 pred naším letopočtom, sledoval výboje, ktoré vznikali pri trení kožušiny.
Aj ty sa s ňou stretávaš takmer každý deň – jemné „kopnutie“ pri kontakte s určitými materiálmi alebo naježenie vlasov pri česaní sú jej následkom. Reč je o statickej elektrine, ktorá je malým neviditeľným nábojom, ktorý bol dlhoročnou záhadou. Vedci objavili, čo za týmto javom je. Budeš prekvapený aj ty?
Záhada je rozlúštená
Istá štúdia hovorí o realite statickej elektriny, ktorá je záhadou už niekoľko storočí. „Po prvý raz sme schopní vysvetliť záhadu, ktorú nikto predtým nedokázal: prečo je trenie dôležité. Ľudia sa o to pokúšali, ale nedokázali vysvetliť experimentálne výsledky bez toho, aby vytvorili domnienky, ktoré neboli opodstatnené alebo ospravedlniteľné. My teraz môžeme a odpoveď je prekvapivo jednoduchá. Stačí mať rôzne deformácie – a teda rôzne náboje – na prednej a zadnej strane niečoho, čo následne vedie k výboju,“ uviedol vo svojom vyhlásení Laurence Marks z Northwestern University v USA.
Výsledkom štúdie je teda rozlúštenie záhady, ktorá priniesla v skutku zaujímavú definíciu tohto javu – Začiatok a koniec posuvného pohybu, ktorý produkuje statickú elektrinu, pôsobí rôznymi silami, čo vedie k rozdielu náboja medzi prednou a zadnou časťou, čo vedie k praskaniu statickej elektriny.
Triboelektrika v bežnom živote
Keď je statická elektrina „vyrobená“ ako výsledok trenia dvoch vodivých materiálov, ide o takzvanú triboelektriku, ktorá prebehne napríklad medzi tebou a nákupným košíkom, ktorý ťa „kopne“. Prenos náboja medzi dvoma rôznymi materiálny sa nazýva triboelektrický efekt.
Princíp jeho funkčnosti bolo pre vedcov pomerne náročné určiť, no výskumníci zistili, že trenie dvoch materiálov spolu deformuje mikroskopické výčnelky na povrchoch týchto materiálov, pričom tieto deformácie v povrchovej štruktúre spolu vytvárajú napätie.
Všetko chce čas
Nová štúdia však rozšírila vedecké poznatky o čosi viac. Dlhodobým skúmaním, experimentovaním a náročnými výpočtami zistili, že trenie je rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim samotnú statickú elektrinu.
„V roku 2019 sme mali semienko toho, čo sa dialo. Avšak, ako všetky semená, potrebovalo čas na rast. A teraz to rozkvitlo. Vyvinuli sme nový model, ktorý počíta elektrický prúd. Hodnoty prúdu pre celý rad rôznych prípadov boli v dobrej zhode s experimentálnymi výsledkami,” uviedli Marks a Karl Olson z Northwestern University.
Netreba ju brať na ľahkú váhu
Statická elektrina je súčasťou tvojho života a preto je dobré, aby si jej porozumel. Hoci je samotná neškodná, jej nahromadenie môže skomplikovať vážne faktory života ako napríklad ovplyvnenie rôznych strojov. Taktiež sú nebezpečné aj iskry, ktoré sa môžu vznietiť a spôsobiť požiar.
Okrem toho by sa dalo povedať, že je trochu zodpovedná aj za existenciu ľudstva. Elektrostatické sily boli totiž prítomné už pri vzniku našej planéty. „Statická elektrina ovplyvňuje život jednoduchým aj hlbokým spôsobom. Je úžasné, koľko aspektov našich životov sa spája so statickou elektrinou a aká veľká časť vesmíru od nej závisí,” dodal na záver Marks.
Zdieľať na