Banánové šupky, drevený mrakodrap, futbalový klub, mravce aj drony: Neuhádneš, čo tieto príbehy z roku 2022 spája!

solárne panely umiestnené na rozľahlej zelenej ploche

Rok 2022 priniesol pre budúcnosť aj niekoľko dobrých zelených príbehov (Zdroj: Unsplash.com/Andreas Gücklhorn)

#Príroda nám ako ľudstvu nemá byť veľmi za čo vďačná, a hoci aj v tomto roku (ne)činnosť človeka dala životnému prostrediu často poriadne zabrať, v roku 2022 sme našli sme aj niekoľko priaznivých udalostí. Menšie či lokálnejšie, alebo aj niečo obrovské, čo môže zmeniť celý svet? Všetky sú pozitívnym výsledkom úsilia človeka a pomáhajú šíriť myšlienku, že s trochou úsilia, ako ľudstvo ešte stále máme nádej. Mesiac po mesiaci sme zrekapitulovali „zelené“ eko príbehy, ktoré rok 2022 priniesol.

Január – Vieme, ktoré mesto Európy je najzelenšie

Týmto titulom sa právom môže hrdiť hlavné mesto Estónska, Tallin. Vďaka svojmu inovatívnemu a modernému prístupu k trvalej udržateľnosti sa stane hlavným európskym zeleným mestom pre rok 2023. Od ostatných sa odlišuje aj bezplatnou verejnou dopravou a diaľnicami pre včely.

Čo je na ňom obzvlášť pôsobivé je fakt, že mesto bývalo domovom mnohých silne znečisťujúcich priemyselných odvetví. Zároveň je príkladom toho, že zmena je vždy možná a má priaznivé výsledky.

Február – Šupky z banánov sú vhodné na výrobu biomasy

Odpad, ktorý produkujeme naozaj veľmi často nemusí skončiť v koši alebo v komposte. Banánové šupky pri spracovaní pomocou výkonnej lampy a svetla okamžite vytvoria obnoviteľnú energiu.

Najprv musia byť šupky vysušené, potom pomleté, preosiate a nakoniec umiestnené v nerezovom reaktore. Na podobnom princípe fungujú kukuričné klasy, kávové zrná alebo kokosové škrupiny.

Marec – Švédsky drevený mrakodrap dokáže zachytávať uhlík

Inovatívny projekt v krajine s najväčším percentuálnym podielom lesov v Európe sa týka samozrejme dreva. Drevený mrakodrap v meste Skelleftea zachytí až 9 miliónov kilogramov CO2.

Mrakodrap je sídlom 6 divadiel, 2 galérií, knižnice, konferenčného centra a hotela s 205 izbami. 75 metrov vysoký mrakodrap je postavený z 12 tisíc metrov kubických dreva a môže sa pochváliť solárnymi panelmi. Tie ukladajú prebytočnú energiu v suteréne.

Apríl – Solárna energia sa dá neuveriteľne dlho skladovať

Znie to nepredstaviteľne, ale solárnu energiu je možné zachytávať a skladovať počas obdobia 18 rokov. Toto je už niekoľko rokov starší koncept, ale teraz je vylepšený o možnosť produkovať elektrickú energiu pripojením k termoelektrickému generátoru.

Spolupracovali na tom vedci z dvoch krajín. Ako to fungovalo? Švédski vedci poslali molekulu nabitú slnečnou energiou kolegom do Číny, čo v podstate znamenalo poslať švédske slnečné svetlo na druhý koniec sveta a tam sa premenilo na elektrinu. Ultra tenký čip vyrobený v Číne premenil uloženú slnečnú energiu na elektrinu. Ide o radikálny nový spôsob výroby elektriny, nezávislý na počasí alebo na ročnom období.

Máj – Prvá úplne uhlíkovo neutrálna operácia na svete

V tomto mesiaci sme sledovali prvú operáciu na svete, ktorá nevyprodukovala žiadnu uhlíkovú stopu. Bola vykonaná v Spojenom kráľovstve a išlo o zákrok rakoviny čreva v trvaní 5 hodín. Nemocnice pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti patria k významným producentom uhlíkovej stopy a toto je spôsob ako sa to môže zmeniť.

Znamenalo to zmenu viacerých zaužívaných postupov, od oblečenia až po spôsob podávania anestézie. Namiesto konvenčného plynu sa pacientovi vstrekla do žíl tekutina na uspanie. Zaujímavé je, že dvaja chirurgovia cestovali do práce na bicykli alebo bežali, aby znížili množstvo vyprodukovaného uhlíka. Samotná nemocnica tiež prispela k dielu a vysadila v areáli 3 stromy, aby vykompenzovala uhlíkovú stopu.

Jún – Drony dokážu pohlcovať plastový odpad z dna oceánu

Do riek, morí a oceánov sa vyplavia milióny ton plastového odpadu, ktoré ničia prirodzené životné prostredie rastlín a živočíchov v nich. Holandská spoločnosť Ranmarine vytvorila 157 centimetrov široké vodné drony s názvom WasteSharks. Tie sú určené na zbieranie odpadkov plávajúcich na vodnej hladine. Po nazbieraní odpad vrátia na pevninu.

Podľa spoločnosti dokážu drony udržať približne 160 litrov odpadu a ich dizajn je inšpirovaný žralokom veľrybím, ktorý pláva s ústami dokorán, aby chytil korisť. Odpad vo vode sa ťažko zbiera, pretože sa ľahko mení na menšie a menšie častice. Čím je však bližšie k brehu, tým jednoduchšie sa zbiera pomocou týchto dronov.

Júl – Švajčiarsko vynaložilo 14 rokov a 2 miliardy eur na výstavbu vodnej batérie

Uvažuješ, o čo v tomto prípade ide? Čo si pod pojmom vodná batéria asi predstaviť? Technologicky, vodná batéria alebo prečerpávacia elektráreň je typom zásobníka vodnej energie. Batéria je vyrobená z dvoch veľkých bazénov vody umiestnených v rôznych výškach. Dokáže akumulovať prebytočnú elektrinu prečerpávaním vody z dolného bazéna do vyššieho bazéna, čím efektívne vodnú batériu „dobíja“.

Pre porovnanie, tá je následne schopná uchovať elektrinu ekvivalentnú 400 tisíc batériám pre elektromobily. Keď je potrebná elektrina, smer vody sa obráti. Prúd vody roztáča turbínu, ktorá generuje hydroelektrickú energiu. Vodné batérie sú obzvlášť užitočné na ukladanie prebytočnej energie, ktorá je produkovaná prerušovanými zdrojmi energie – ako je vietor, slnko a jadrová energia. V čase nadprodukcie sa energia prečerpáva do horného bazéna a potom sa môže na výrobu energie uvoľniť v období vysokého dopytu.

Inovatívna elektráreň bola zabudovaná do podzemnej jaskyne vo švajčiarskom kantóne Valais, pred jej vybudovaním bolo potrebné vykopať 18 kilometrov tunelov cez Alpy. Fungovať začala v júli 2022. Vďaka schopnosti skladovať a generovať obrovské množstvá vodnej energie bude batéria zohrávať dôležitú úlohu pri stabilizácii dodávok energie nielen vo Švajčiarsku, ale aj v Európe.

August – Mravce môžu nahradiť škodlivé pesticídy a zachrániť včely

Pesticídy môžu byť nesmierne škodlivé pre rôzne druhy hmyzu – najmä pre včely. Spôsobujú im stav „opitosti“ a zmätok v ich centrálnom nervovom systéme. A aj napriek nepopierateľnej škodlivosti pesticídov, na celom svete ich poľnohospodári používajú každý rok viac ako 2,5 miliardy kilogramov! Závery dvoch samostatných štúdií o umelých postrekoch používaných na kontrolou škodcov zistili, že mnohé škodlivé chemikálie by mohli byť nahradené mravcami.

Mravce dokážu chrániť plodiny pred škodcami, akými sú húsenice či chrobáky, rovnako dobre ako pesticídy, pričom majú podobnú alebo vyššiu účinnosť, a to pri nižších nákladoch. Ich tunely, podobné labyrintu, prevzdušňujú pôdu a pomáhajú rastlinám nasávať kyslík. Výskum bol zameraný na 26 druhov mravcov a zistili, že tieto drobné stvorenia môžu byť sľubným nástrojom biologickej ochrany v boji proti iným škodcom.

September – Fínske mesto Lahti testuje, či má zelený životný štýl vplyv na zdravie

Mesto Lahti (vyhlásené za Európske zelené hlavné mesto v roku 2021) pozvalo skupinu miestnych obyvateľov, aby vyskúšali „plán planetárneho zdravia“, s cieľom zistiť, či by ekologickejšie rozhodnutia mohli byť dobré aj pre zdravie. Hoci ide o malú štúdiu, pri ktorej päť jedincov v júni dostalo prispôsobené režimy zostavené prvou fínskou lekárkou pre planetárne zdravie, pre koncepciu planetárnych zdravotných plánov ukázala sľubné výsledky.

Premýšľaš, čo si pod planetárnym zdravím asi máš predstaviť? Ide o koncept, ktorý sa opiera o teóriu, že zdravie ľudstva je hlboko prepojené so zdravím prírody a životného prostredia. Zjednodušene povedané, naše okolie môže ovplyvniť našu pohodu a naopak. Účastníci experimentu sa dva mesiace riadili odporúčaniami lekárky Hanny Haveri, pričom vo výsledku zaznamenali celkovo pokles uhlíkovej stopy o 17 %, nárast duševnej pohody o 16 % a skóre vyčerpania im pokleslo o 36 %.

Október – Futbalový klub šetrí peniaze strechou so solárnymi panelmi

Legendárny turecký futbalový klub Galatasaray našiel spôsob ako ušetriť výdavky za elektrickú energiu. Vyrába si vlastnú elektrinu pomocou solárnych panelov. Už začiatkom tohto roka si klub vyslúžil zápis v Guinessovej knihe rekordov svetovým rekordom za množstvo megawattov vyprodukovaných solárnymi panelmi.

Úspory energie sa rovnajú spotrebe energie 2 tisíc domov a znížia viac ako 3 tisíc ton uhlíka ročne. Odhadom je to ako keby sa zachránilo približne 200 tisíc stromov za 25 rokov. A zatiaľ čo ceny elektriny vzrástli, klub platí rovnakú sumu ako pred zdražovaním.

November – Na 3D tlačiarni bol vyrobený plne recyklovateľný dom

Malý domček s rozlohou necelých 60 m² bol skonštruovaný tímom americkej univerzity v Maine. Je vyrobený z plne recyklovateľných materiálov, z drevených vlákien a bioživíc, ktoré vznikli ako odpad na píle. Ide o bungalov s 1 spálňou a 1 kúpeľňou.

Model je prvým prototypom, preto je nutné sledovať ako sa počas niekoľkých mesiacov vyrovná s chladom, snehom, teplom a vlhkosťou. Kompletné zmontovanie trvá iba pol dňa.

December – Najstaršie suchozemské zviera oslávilo narodeniny

Seychelská obrovská suchozemská korytnačka menom Jonathan oslávila v decembri svoje 190. narodeniny. Odhadovaný rok narodenia je 1832 a vďaka tomu je Jonathan starší ako vynález poštovej známky, telefónu alebo aj fotografie. Najstaršie suchozemské zviera na svete už prežilo udalosti občianskej vojny v USA, väčšinu vlády kráľovnej Viktórie, vzostup a pád ZSSR a obe svetové vojny.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame