Internet vie o tebe všetko, čo mu povieš: Zisti, aká veľká je tvoja digitálna stopa!

Vieš, čo všetko prezrádzaš sociálnym sieťam? (Zdroj:

Vieš, čo všetko prezrádzaš sociálnym sieťam? (Zdroj: GettyImages)

#Internet sa stal druhým domovom pre väčšinu ľudí. Slúži ti nielen na komunikáciu, ale aj na nákupy či sprístupnenie osobného života v podobe fotografií a videí. Vedel si však, že v online svete zanechávaš digitálnu stopu? Poradíme ti, čo robiť pre lepšiu ochranu svojho súkromia.

Používaj aspoň dve e-mailové adresy

Internetový vek sa začal ešte pred niekoľkými dekádami, keď si ľudia postupne vytvárali svoje prvé e-mailové adresy. Mnohí pri nich ostali dodnes. Odborníci odporúčajú vytvoriť si aspoň dve mailové kontá. Jedno používaj výhradne na účely komunikácie, druhé na ostatné činnosti ako využívanie zliav alebo online nakupovanie.

Svoj mail môžeš mať na celý život. Ochrániš si ho pravidelnými zmenami hesla a dvojfaktorovým zabezpečením. Ak však nejaké konto nevyužívaš, radšej ho rovno vymaž. Predtým zmaž aj všetky dáta zo schránky, správy či mailové adresy.

Čo prezrádzaš sociálnym sieťam?

V profiloch na sociálnych sieťach si môžeš vyplniť osobné údaje ako meno, priezvisko, záľuby, vzdelanie, prácu či bydlisko. Počas registrácie si musel na overenie totožnosti zadať aj svoju e-mailovú adresu. A práve preto by si mal zbystriť pozornosť.

Tatra banka ti v rámci konceptu #predigitalnubezpecnost odporúča viacero tipov, ako rozpoznať digitálne podvody. Jedným z nich je nastaviť si možnosť, aby sa tvoja e-mailová adresa verejne nezobrazovala – to isté platí aj o telefónnom čísle. Ak sú tieto informácie verejné, ktokoľvek ich môže vidieť a zneužiť, preto zváž ich zobrazenie na sociálnych sieťach.

Tatra banka.
Dávajte si pozor na internetových podvodníkov. Zdroj: Tatra banka

Pozor na žiadosti o priateľstvo či sledovanie

Prišla ti žiadosť na Facebooku o priateľstvo či na Instagrame o sledovanie od človeka, ktorého nepoznáš a nikdy si ho nevidel? Radšej ju odstráň a nepotvrdzuj, pretože inak otváraš dvere podvodu. Nikdy nevieš, kto sa môže skrývať za profilom neznámej osoby. Jeho cieľom môže byť nielen vylákanie peňazí, ale aj získanie citlivých údajov. 

Označovanie na fotkách ťa môže dostať do problémov

Ľudia pridajú na sociálne siete viac ako 10 miliárd fotiek každý jeden deň. A na niektorých z nich si možno označený aj ty. Nechceš si pokaziť reputáciu alebo si to skrátka nepraješ? Požiadaj svojich priateľov, aby ťa na fotkách neoznačovali, prípadne aby označenia a fotky, na ktorých sa nachádzaš, zmazali. Môže to mať totiž oveľa väčší dosah. 

Mnohé fotky vznikajú na dovolenkách. Keď ich tvoji priatelia zdieľajú na internete a označia ťa na nich, hrozia ti problémy. Zlodeji tak môžu zistiť, že si odcestovaný, a zvyšuješ tým riziko nechceného vykradnutia svojho bytu. Ideálne je na sociálnych sieťach zakázať možnosť označovania tvojho profilu. Riešením je aj manuálne potvrdzovanie. Ak ťa niekto na fotke označí, musíš to najskôr schváliť.

Stretol/la si sa už niekedy s pokusom o internetový podvod?

Riziko pri sharentingu či zdieľaní údajov zo športovania

Počul si už pojem sharenting? Ide o príliš časté zverejňovanie momentiek z rodičovstva. Aj tu treba myslieť na viaceré základné pravidlá, pretože inak hrozí riziko neskoršieho zneužitia. Fotografie svojich detí nezdieľaj príliš často. Ak ich už verejne publikuješ, využívaj zábery, kde deťom nevidieť do tváre, a preferuj snímky z väčšej vzdialenosti. 

Často zdieľame na internete aj naše bežecké, cyklistické či iné športové výkony. Pridávame dokonca konkrétne trasy. Pozor však na to – práve podľa toho sa dá určiť naša adresa, čas, keď nie sme pravidelne doma, a konkrétne miesto, kde sa pohybujeme počas športovania. Podvodníci môžu zneužiť aj tieto údaje.

Nakupuješ bezpečne?

Nakupovanie online formou je pohodlné a nemusíš nikam cestovať. Odporúčame však neukladať si údaje zo svojej karty v internetovom prehliadači. Radšej využívaj pri každej platbe jednorazové číslo karty, ktoré sa po zrealizovaní platby už nedá viac použiť na ďalší nákup. Tento bezpečný spôsob nájdeš v aplikácii od Tatra banky

Zmeraj si svoju digitálnu stopu

O digitálnej stope si možno doteraz nikdy nepočul. Je to kompletný obsah informácií o tvojej osobe, ktoré sú dostupné na internete. Ak sú verejné, vie sa k nim dostať prakticky ktokoľvek a z ktorejkoľvek časti sveta. Každá tvoja online aktivita je zaznamenaná.

Preto ti Tatra banka ponúka možnosť odmerať si digitálnu stopu vyplnením krátkeho testu. Test tvorí 15 otázok, ktoré preveria tvoje zručnosti s internetom. Na konci dostaneš aj vyhodnotenie a zistíš, kde máš ešte prípadné medzery. Ponúkne ti aj odpovede na to, čo by si mal vo svojom internetovom správaní zmeniť. 

ODMERAJ SI DIGITÁLNU STOPU

Advertoriál pripravený v spolupráci s Tatra bankou.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame