Spoznaj Rakúsko inak ako ostatní: Vyhni sa davom a objav netradičné miesta

Zdroj: Linz Tourismus

#Rakúsko nie je iba Viedeň a lyžovanie v horách. Poď sa s nami presvedčiť o tom, že dovolenka u našich západných susedov má čo ponúknuť pre všetky typy cestovateľov. Či už si outdoorový typ alebo holduješ umeniu, novým technológiám a iným netypickým zážitkom, máme pre teba parádne tipy na výlety do Rakúska.

Najkrajšie výhľady

Rakúsko je nádherná krajina, ktorej scenériu si najlepšie vychutnáš z výšky. Ak máš rád panoramatické výhľady, pri ktorých sa zatajuje dych, stačí si vybrať niektorú z vyhliadkových platforiem, ktorých je po celom Rakúsku neúrekom.

Prekrásna zimná scenéria s výhľadom v Hütteneck Bad Goisern (zdroj: Dachstein Salzkammergut / RudiKainPhotografie)

My odporúčame Dachstein Sky Walk. Nachádza sa hneď vedľa hornej stanice lanovky, ktorou sa k nej vyvezieš z mestečka Ramsau am Dachstein. K lístku na lanovku si môžeš zároveň zakúpiť aj vstup na ďalšie vyhliadkové atrakcie, ktoré sa nachádzajú na vrchole. Je to napríklad najvyšší visutý most v Rakúsku a „Schody do neznáma“ – ďalšia vyhliadka, na konci ktorej ťa čaká trochu vzrušenia na sklenenej podlahe. Ako bonus získaš aj vstup do ľadového paláca s úžasnými ľadovými sochami, kde padne sánke tebe a prípadne aj tvojím deťom.

Vstúpte do útrob dychberúceho Ľadového sveta neďaleko Werfen Salzburger (zdroj: Österreich Werbung / Eisriesenwelt)

Ak by si výhľadov stále nemal dosť, vydaj sa na ďalšiu vyhliadkovú platformu v regióne „Päť prstov“. K nej sa dostaneš lanovkou z mestečka Obertraun. Sú tu však aj Pyramidenkogel v Carinthii, Hohe Wand Sky Walk v Dolnom Rakúsku či ďalšie vyhliadky v Tirolsku. Takýchto ikonických miest nájdeš v tejto krajine veľa. Výber je len na tebe.

Krištáľový svet vo Wattens

Poď sa pokochať trblietavou krásou do Swarowski Crystal World vo Wattens, kam sa dostaneš z Innsbrucku už za 25 minút. Vnútri tohto úžasného krištáľového sveta nájdeš expozície diel vytvorené či inšpirované svetoznámymi umelcami a dizajnérmi ako Andy Warhol či Jean Paul Gaultier. Čaká ťa dokopy sedemnásť miestností, na ktoré si určite nájdi dostatok času. Nevynechaj ani záhradu či jedinečný krištáľový oblak, ktorý sa skladá z 800-tisíc malých krištáľov.

Úchvatný Kryštáľový Dóm vo Swarovski Crystal Worlds (zdroj: Swarovski Kristallwelten)

Expozície sa po čase menia a inovujú, tak aj opakovaná návšteva určite prinesie nové zážitky. Ak by ti nestačili iba spomienky a fotky, nejaký pekný kúsok si so sebou môžeš odniesť aj domov, stačí navštíviť darčekový obchod v areáli. Lístky odporúčame zakúpiť vopred a najlepším spôsobom dopravy z Innsbrucku je shuttle bus, ktorý odchádza štyrikrát denne spred vlakovej stanice.

A keď už budeš v Innsbrucku, rozhodne sa ti oplatí pozrieť najikonickejšiu pamiatku tohto mesta – Zlatú strechu na ulici Herzog-Friedrich-Straße. Jej lesk ťa k nej navedie už od vstupu do historického centra. Stojí to minimálne za fotografiu.

Cesta do minulosti v krajine soli

O tom, že Rakúsko sa spája s ťažením soli od nepamäti svedčia aj názvy niektorých z jeho najznámejších lokalít, ako región Salzkammergut, ktorý by sme mohli preložiť ako „Soľný kraj“, či mesto Salzburg, ktoré ma „soľ“ taktiež vo svojom názve. Vedel si však, že neďaleko v Hallein sa nachádza aj jedna z najstarších soľných baní na svete?

Soľná jaskyňa v Hallein ťa prenesie do iného sveta (zdroj: Österreich Werbung / Cross Media Redaktion)

Je prístupná verejnosti, takže ak máš rád históriu a tiež trochu dobrodružstva, toto miesto je pre teba ako stvorené. Dozvieš sa veľa zaujímavostí o samotnej ťažbe soli a napokon ťa čaká zábavné raftovanie na podzemnom jazere či parádna jazda na jednej z dvoch banských šmykľaviek.

Nezabudni sa pred návštevou poriadne obliecť, hlboko v útrobách hory je totiž chladno. Upozorňujeme aj na to, že výlet je vhodný pre deti až od štyroch rokov. Lístky sú k dispozícii online a poslúžia ti aj ako vstup do priľahlého areálu Salina Celtic Village, ktorý je replikou pôvodnej osady Keltov. Aby si z prehliadky vyťažil maximum, odporúčame appku Salzwelten, ktorá je dostupná pre Android aj iOS, a tvoj výlet do minulosti sa premení na skvelý interaktívny zážitok.

Za technológiami budúcnosti

Ak ťa viac ako prírodné krásy a minulosť láka naopak budúcnosť a technologické novinky, to pravé miesto pre teba bude Ars Electronica Center v Linzi. Unikátne interaktívne múzeum, kde si doslova na vlastnej koži vyskúšaš mnoho fascinujúcich vecí. Zistíš, čo sa skrýva za umelou inteligenciou, skúsiš si naprogramovať robota či samoriadiace auto, môžeš tlačiť na 3D tlačiarni alebo preskúmaš vlastnú DNA. Nájdeš tu viacero expozícií a v rámci nich vedecké pokusy, laboratória a obrovské projekcie, ktoré zaujmú deti, ale aj dospelé publikum.

Ars Electronica Center v Linzi je múzeum výnimočné už na diaľku (zdroj: Linz Tourismus / Leckerstorfer)

Ak už začínaš plánovať, upozorňujeme, že v pondelky je múzeum zatvorené. Užitočná ti bude aj informácia, že lístok platí plných 24 hodín. Samotnú budovu múzea v Linzi nemôžeš minúť, nachádza sa pri Dunaji a jej nasvietenú farebnú fasádu poľahky zbadáš nielen vo večerných hodinách. Ak ťa počas návštevy prepadne hlad, určite navštív reštauráciu Cubus na vrchnom poschodí múzea. Okrem skvelej kuchyne ťa tu prekvapí aj nádherný výhľad na mesto.

Objav lásku k zime na dovolenke v Rakúsku

Ak sme ťa presvedčili, že Rakúsko a zima nemusia byť len o lyžovaní alebo obligátnej návšteve vianočných trhov vo Viedni, tak ti už nič nestojí v ceste k objavovaniu. Nezabudni si pozrieť aj oficiálny cestovateľský portal Austria.info, kde nájdeš ďalšie zaujímavé tipy a nápady na dovolenku v Rakúsku.

Časovo ohraničený lockdown v Rakúsku sa postupne skončí od 12. decembra. Dovolenka a turizmus v Rakúsku budú znova umožnené očkovaným a osobám po prekonaní ochorenia. Vstup do krajiny alebo jednotlivých turistických destinácií je podmienený plným očkovaním alebo prekonaním koronavírusu. Naďalej platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Viac informácií o aktuálnych rakúskych protipandemických opatreniach nájdete v tzv. praktickej príručke na webe Rakúskej agentúry pre cestovný ruch.

VYDAJ SA NA NETRADIČNÚ DOVOLENKU DO RAKÚSKA

Zdroj: Planai-Hochwurzen Bahnen

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame