SPOTS #16: Unikátna vernisáž Čistej duše vo virtuálnej realite

Akcia Spots

Najnovšie Spots budú unikátne ((Zdroj: Spots / Akular))

#Neprestávajte loviť a nenechajte si ujsť unikátnu vernisáž z dielne SPOTS. Vďaka netradičnému umeniu, hudbe alebo streetartu ožívajú miesta, ktoré sú už dávno zabudnuté či nepoznané. Vychutnajte si v poradí 16. pokračovanie, kde si preveríte všetky svoje zmysly. Každá akcia SPOTS prináša niečo jedinečné a po prvýkrát sa bude konať, opäť na zaujímavom mieste, ale tentokrát vo virtuálnej realite!

Pop-up projekt s mottom „Unique places to celebrate art!“ už niekoľko rokov prezentuje tvorbu mladých umeleckých talentov na výnimočných, opustených a bežne neprístupných miestach, prevažne v Bratislave. Aj tentokrát zostávame v hlavnom meste, kde môžete byť svedkami reálneho streetartového počinu. Jedinečná vernisáž autorky s neznámou identitou v opustených bratislavských nádržiach. Všetkým známe výroky, ktoré Čistá duša s nepatrnými obmenami premieňa na mrazivo pravdivé, sú prístupné pre celý svet. Nezáleží teda, na ktorom kontinente sa práve nachádzate, súčasťou môžete byť z akéhokoľvek miesta.

Ukážka vernisáže z aplikácie
Ukážka vernisáže z aplikácie (Zdroj: Spots / Akular)

Slovenská Čistá duša, stále anonymný tvorca skrývajúci sa pod hlbokým pseudonymom, zaplavuje slovenský internet naozaj zmysluplným obsahom. Stovky jej diel sú vďaka rozšírenej virtuálnej realite už naveky aplikované na konkrétne miesta v Bratislave. Čaká vás tak prepojenie umenia a fascinujúcich miest s použitím najmodernejších technológií.

Myšlienky Čistej duše sa rozpínajú v reálnom priestore 3 opustených nádrží, už naveky. Vďaka smartfónu uvidíte aj to, čo oko bežným pohľadom nezachytí. Každé jej dielo bude existovať s vlastnou GPS súradnicou, a tak sa z neho stáva nevšedný streetart, doplnený o „živé animácie“, ktoré existujú iba vo virtuálnom svete. „Pomocou 3D modelu prenesieme celú túto animovanú expozíciu k vám domov. Telefónom pretvoríte miesto, kde sa práve nachádzteš, na tri rôzne priestory, v ktorých sa môžete 1:1 pohybovať, kráčať, počúvať hudbu, obzerať si diela a zamýšľať sa. Animácie sa budú diať všade okolo vás,“ vysvetľujú organizátori Spots.

Akcia Spots
Najnovšie Spots budú unikátne ((Zdroj: Spots / Akular))

Určite sa pýtate, o ktoré bratislavské lokácie ide tentokrát?

Prvou je záhadný a nikdy nefunkčný bazén v centre. Málokto asi vie, že ide o najlukratívnejšie situovaný 50-metrov dlhý bazén na Slovensku, skoro úplne pohltený prírodou.

Druhou lokáciou je nikdy nedostavaná vodáreň, ktorá už vyše 40 rokov stojí v lese nad Bratislavou. Vstúpiť do nej však nie je možné. Vďaka mohutným stĺpom a ozvene v nej človek dostáva ľadovo mrazivý zážitok.

Treťou vybranou lokalitou pre Spots 16 je nepoznaný bazén, ktorý nemá ani meno. V hlbokom podzemí, pod jednou zo známych industriálnych pamiatok hlavného mesta, sa nachádza spleť chodieb, na ktorých konci je veľmi tmavý, čierny bazén. Javí všetky známky a detaily bazénu, no na kúpanie nikdy využitý nebol.

Ukážka vernisáže z aplikácie
Ukážka vernisáže z aplikácie (Zdroj: Spots / Akular)

Všetky tieto miesta môžete navštíviť vďaka SPOTS a chalanom z AKULAR – unikátna platforma na vizualizáciu 3D modelov v rozšírenej realite. Tou vás prenesieme do tohoto fyzicky skutočného (ale neprístupného) prostredia a zhmotníme myšlienky Čistej duše do vernisáže, ktorá u nás nemá obdoby. Stačí ak si stiahnete aplikáciu na http://jaegermeisterspots.sk a necháte sa vtiahnuť na Spots 16.

Spots je súčasťou programu na podporu umelcov  #savethenight a vždy predstavovali neopakovateľný zážitok. Teraz tomu nebude inak. Sleduj všetky info o akcii na FB Spots.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame