Extrémistickí interpreti na Spotify? Skladba údajne obsahovala prejav Adolfa Hitlera

spotify

Pri hľadaní svojej obľúbenej skladby na Spotify môžeš byť nemilo prekvapený (Zdroj:Pixabay/tomasi)

#Anti-Defamation League (ADL) je ľudsko-právna organizácia bojujúca proti antisemitizmu. Jej členovia na platforme Spotify odhalili približne štyridsať neonacistických interpretov, ktorí tu so svojou hudbou šíria aj svoju ideológiu. A toto číslo je podľa všetkého oveľa vyššie.

Neonacizmus naprieč žánrami

Interpretov propagujúcich neonacizmus a rasovú nadradenosť organizácia odhalila v mnohých žánroch. Hudobníkov s extrémistickými postojmi našli v punku, techne, ale aj v metalových podžánroch. Zistilo sa dokonca, že istý DJ do jednej zo svojich skladieb zakomponoval aj prejav Adolfa Hitlera. Xenofóbne či antisemitské prvky mal aj v ďalšej svojej tvorbe. Informuje o tom portál Mashable.

Mnohí z týchto interpretov nemajú núdzu o sledovateľov. Našli sa aj takí, ktorí boli samotnou platformou overenými interpretmi. Problémom sú podľa ADL aj playlisty. V playliste „Black Metal  Essentials“ , ktorý bol zostavený priamo Spotify, sa ocitla aj neonacistická metalová kapela. Tvorba neonacistických interpretov môžeš nájsť aj v „mix“ playlistoch, ktoré pre každého používateľa zostaví algoritmus na základe toho, čo počúval pred tým. ADL upozorňuje aj na skutočnosť, že používatelia Spotify môžu nevhodný obsah nahlásiť len cez počítačovú aplikáciu, hoci drvivá väčšina z nich využíva Spotify v moblile.

Stále je čo zlepšovať

Organizácia ADL už vo februári upozornila na to, že pravidlá na Spotify sú nejednoznačné a mnohé z nich sú veľmi nejasne stanovené. Platforma síce svoje pravidlá po správe ADL aktualizovala, no podľa organizácie sa nezdá, že by sa príliš dbalo na ich dodržiavanie.

„Napriek novým pravidlám týkajúcich sa obsahu, Spotify stále umožňuje rozširovanie extrémistického obsahu. Vzhľadom na extrémistické popisy interpretov, symboly rasovej nadradenosti v textoch kapiel i na obaloch albumov, má Spotify čo robiť, aby svoje pravidlá zaviedli aj do praxe,“ cituje správu ADL The Washington Post.

Krátko po uverejnení článku na Mashable poskytol portálu vyjadrenie aj hovorca Spotify, Adam Grossberg.

„Spotify berie upozornenia ohľadom obsahu veľmi vážne. Stále zlepšujeme metódy, či už algoritmické alebo vykonávané priamo ľuďmi, vďaka ktorým zabezpečíme, že všetok obsah bude spĺňať podmienky platformy,“ uviedol Crossberg.

Grossman ďalej informoval, že od začiatku roka bolo vymazaných 12 000 epizód podcastov, 19 000 playlistov, 160 skladieb a takmer 20 albumov obsahujúcich nenávistné prejavy. Uznáva, že aj napriek inováciám a investíciám je v tejto oblasti stále čo zlepšovať.

„Z tohto dôvodu sme vytvorili radu pre bezpečnosť, ktorá pomôže dosiahnuť, aby boli naše pravidlá, metódy ich kontrolovania a naše partnerstvá v súlade s potrebami komunity našich používateľov, tvorcov a umelcov. Zostávame otvorení aj dialógom s organizáciami vrátane ADL, ktorých skúsenosti by nám mohli pomôcť zvyšovať bezpečnosť na našej platforme,“ dodal.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk, washingtonpost.com, mashable.com
Odporúčame