#Šetrenie je občas náročný proces. Poznáme to všetci – výdavky sú vysoké a výplata z brigády často nestačí. Je dobré mať finančnú rezervu, čo sa nie vždy dá. Samozrejme, ak minieš všetko do posledného centu, nie je priestor na to, aby si si niečo odkladal na horšie časy. Základom je, aby si sa naučil selektovať priority a zvážiť, za čo (a koľko) minieš. Skús metódu, ktorá pomohla „ľahšie dýchať“ aj tejto študentke.
Šetrenie je základ
Študentka doktorandského štúdia, Mia Westrapová, sa na svojom TikTokovom profile podelila s verejnosťou o svoju cestu za šetrením. Vo svojom živote došla do bodu, kedy si uvedomila, že šetrenie peňazí je základom úspechu.
Uvedomila si, že potrebuje svoj život vziať do vlastných rúk a začať sa učiť šetriť. Rozhodla sa, že by jej mohlo pomôcť, ak by rok prežila s dodržiavaním prísneho pravidla „no-buy“, ktorý spočíva v nenakupovaní zbytočností. O jej výzve informoval portál Ladbible.
Poď do toho!
Ak sa trápiš s financiami a nevieš nijak ušetriť ani pár eur, skús aj ty pravidlo „no-buy“ a uvidíš, ako sa ti zmení život. Princíp je v tom, že si „zakážeš“ nakupovanie a platenie akýchkoľvek vecí a služieb, ktoré nie sú nevyhnutné pre tvoj život – patrí sem napríklad stravovanie sa v reštaurácii, objednávanie donášky jedla, návštevy kaderníčky, kozmetičky či manikérky.
Dodržať túto výzvu by ti mohlo pomôcť aj v prípade, že nevieš obmedziť impulzívne nakupovanie. Ak máš jednoducho pocit, že míňaš viac než môžeš (alebo chceš), skús toto pravidlo aspoň na mesiac. Uvidíš, či ti to bude vyhovovať alebo nie. Pokiaľ sa však nevzdáš, môžeš našetriť poriadnu kôpku peňazí, ktorú využiješ na niečo, po čom túžiš dlhšie.
Neboj sa návykov
Predtým, než sa do toho bezhlavo pustíš, skús prejsť svoje mesačné výdavky. Vytvor si zoznam priorít, bez ktorých neprežiješ, ako napríklad jedlo či základné hygienické potreby. Následne doplň veci, ktoré sú nevyhnutné pre tvoj život, ako napríklad cestovné lístky.
Následne nekompromisne zoškrtaj všetko, čo je navyše, teda pre tvoje potešenie. Nie, naozaj nepotrebuješ každý mesiac nové handry alebo šminky. Základom výzvy je zotrvať a nepovoliť – aj keď to môže byť náročné, musíš odolať. A pamätaj si, získať nový návyk trvá cca 21 dní.
Striktné obmedzenia
Nový život, ktorý čakal Miu, by sa nepáčil nikomu, kto je naučený na určitý štandard. Vieš si predstaviť, že by si si zo dňa na deň prestal objednávať jedlo cez donášku, nechodil na drink do baru či nekupoval žiadne „potrebné“ kúsky do tvojho šatníka? Pre Miu sa toto stalo realitou a zmenilo jej to život od základov.
Študentka uviedla, že dodržiavanie tohto pravidla ju donútilo premýšľať o tom, na čo míňa svoje peniaze – robí si týždenné plány nakúpu potravín a toho, čo si bude variť. Prekvapivo, neobmedzila návštevy barov úplne a našla zdravý kompromis: „Čo sa týka návštevy barov, tak síce siaham po čistej vode, no nezastavilo ma to od stretávania sa s priateľmi,“ hovorí.
Krízové situácie
Vo svojich príspevkoch priznáva, že takéto obmedzovanie nie je úplne jednoduché. Za svoju najväčšiu krízu pokladá leto, kedy sa musela zriecť nielen nákupov letných kúskov do šatníka, ale aj posedení s kamošmi pri pive či cestovateľských túžob.
Priznala, že jedinú výnimku si dovolila návštevou kina. „Bývam hneď vedľa kina a pozeranie filmov mi prináša veľkú radosť,“ povedala. Zároveň ale dodala, že návšteva kina ju stála okolo 8 libier, pričom doň zavítala jeden až dva razy za mesiac.
Aj napriek kritickým momentom a obmedzeniam sa Mia cíti skvelo. Mať istú finančnú rezervu jej dáva „lepší spánok“. „Teraz by som zvládla podporiť kohokoľvek v mojej blízkosti, pokiaľ by bol v núdzi, a to je pre mňa neuveriteľná úľava,“ vraví.
Zdieľať na