Spolupráce na albume: Stále viac subjektívna záležitosť? (NÁZOR)

Separ x Ego (Zdroj: IG/separ_dms, egoemo)

#Boli časy, nielen v slovenskom či českom rape, ale aj v tom svetovom, kedy prakticky neexistovalo, aby vznikali nové hudobné projekty, kde by minimálne tretina skladieb neboli spolupráce alebo ak chceš, featuringy. Sú spolupráce na albume prežitok? 

Spolupráce na albume majú význam

Samozrejme, niet diskusií o tom, že spolupráce (featuringy) na jednotlivých rapových albumoch majú svoj význam. Každý interpret alebo interpretka majú svoj osobitý štýl, prinášajú do rap game niečo jedinečné a konkrétne, pričom ich hudobné projekty majú jasnú emóciu, ktorú vyžarujú. Nikto nemôže zaručiť všetky emócie, predsa len, každý sme iní a škála toho, čo rap môže ponúkať, je naozaj široká.

Preto sú spolupráce opodstatnené a majú svoj význam a dôležité miesto. Ponúkajú totiž niečo iné, dopĺňajú hlavného autora albumu, pričom poslucháčom môžu poskytnúť ešte o pomyselný kúsok viac. Jedno hľadisko je hudobné a kvalitatívne, to druhé je marketingové. Nebudeme si klamať, každé meno v SK či CZ rap game láka iným spôsobom a účasť niektorých „ťažkých váh“ na danom projekte môže celkový produkt katapultovať do ešte väčších výšin.

Radikal Chef: Pite viacej vody, berte menej drog (ROZHOVOR)

Nie je ale dobre, keď je celý album postavený na featuringoch. Respektíve, nikoho nemožno súdiť, je to v konečnom dôsledku podnikateľské rozhodnutie, ale keď spolupráce prevládajú, do istej miery sa môže stratiť pôvodná identita alebo myšlienka, ktorú by chcel autor albumom vyjadriť a rozšíriť predovšetkým medzi svojich priaznivcov. Je to samozrejme problematika, na ktorú sa dá nazerať z rôznych uhlov pohľadu, preto nie je pravdepodobne jedna správna odpoveď.

Featuringy v rape: Aktuálny vývoj

Aktuálny vývoj (nielen) v českom a slovenskom rape napovedá o tom, že spolupráce sú stále populárnym a vítaným prvkom, ktoré majú v našej hudbe dôležité miesto, ale ich počet, aj keď niekedy pomaly, klesá. Skrátka, nie je ich tak veľa ako približne pred desiatimi rokmi, pričom aj aktuálne môžeme sledovať projekty, ktoré ich majú minimálny počet až žiadne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pil C chystá klip v Brazílii: Ďakuje ľuďom a posiela odkaz

Napríklad, album Corretto 2 od Kamila Hoffmanna s Konexom nemá nijaký featuring, na FREERIDE 4 od Radikala Chefa ich je len pár, pričom aj Pil C avizuje, že na jeho pripravovanom projekte spoluprác nebude až toľko, ako by fanúšikovia mohli očakávať. Ktovie, možno je to práve tým, že daní autori majú naozaj silnú identitu a rozhodli sa, že emócia, ktorú bude ich album vyjadrovať, bude predovšetkým tá ich.

Konex o Corretto 2: Chodili mi prosby, aby sme s Kamilom ešte niečo vydali. Tu to ľudia majú (ROZHOVOR)

V neposlednom rade, niekedy nie je jednoduché zosúladiť harmonogramy konkrétnych raperov či raperiek, pretože častokrát ide o vyťažených ľudí na rôznych frontoch. Ty si možno aj povieš, že chceš na svojom projekte pár mien, ktoré sa naň typologicky hodia. Avšak, niekedy to skrátka „nevydá“. A tlačiť niečo nasilu sa v konečnom dôsledku nevypláca, pretože fanúšikovia to na samotnom albume budú cítiť. Aj keď sa to nezdá, je počuť, či feat vznikal s časovým predstihom alebo na poslednú chvíľu.

Ak máš featy rád, nemusíš sa obávať, z rapu určite nezmiznú. Ale naďalej platí, že ich počet bude asi trochu klesať, respektíve budeme ich svedkami skôr v rámci rôznych singlov alebo samotných albumov. Túto problematiku budeme sledovať aj naďalej, pretože má čo-to prehovoriť aj do celkového vývoju rapu ako žánru v našich končinách.

Viac rapových noviniek a analýz nájdeš na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame