Nová napínavá Únikovka ťa pekne potrápi: Zvládneš včas vyriešiť všetky záhady?

Albi predstavuje novú hru Únikovka na spôsob Espace Room

Albi predstavuje novú hru Únikovka na spôsob Espace Room (Foto: Samuel Loipersberger)

#Kartové hry sú dnes v móde, a to aj vďaka tomu, že sú ľahko prenosné. Obrovským hitom posledných rokov sa stala aj takzvaná Escape Room, teda hra, v ktorej bojuješ s časom a riešiš hlavolamy, ktoré ťa dostanú z bludiska. Albi sa rozhodlo tieto dve veci spojiť a prináša novú rafinovanú spoločenskú hru s názvom Únikovka.


Spoločenská hra inak: Albi predstavuje Panoramatické pexeso, ktoré riadne potrápi tvoj mozog


Dokážeš vyriešiť všetky rébusy?

Únikovka je v skratke kartová hra, v ktorej či už sám, s rodinou, alebo partiou kamarátov riešiš zložité hádanky. Od tvojich dedukčných schopností a času, za ktorý dokážeš dané rébusy vyriešiť, sa bude odvíjať výsledok celého príbehu. Aktuálne dostupné sú tri verzie hry – Skaza Londýna, Preteky s časom a Lúpež v Benátkach. Už v najbližších mesiacoch však pribudne ďalších 5 tém. Hru hráš spoločne s partiou, preto ju buď všetci vyhráte alebo prehráte.

Najlepšie je túto spoločenskú hru hrať v šestici. Nič sa však nestane, keď ju budete hrať piati, štyria… či dokonca aj ty sám. Pointou je potrápiť hlavu a precvičiť si logické myslenie a pamäť. Na začiatok je dôležité zdôrazniť, že karty v balíčkoch sú pripravené na okamžitú hru, preto si ich neprezeraj, nemiešaj, ani neotáčaj! Pozorne čítaj a nasleduj inštrukcie, aby si sa zbytočne nepripravil o zaujímavé zvraty.

Ktorú z trojice si vyberieš ty?
Ktorú z trojice si vyberieš ty? (Foto: Samuel Loipersberger)

Skaza Londýna

Predstav si, že si s priateľmi detektívom Scotland Yardu. Tajný agent si vás zvolil ako tých najlepších britských detektívov, aby ste zachránili Londýn pre skazou. Musíte nájsť a deaktivovať všetky štyri zariadenia, ktoré môžu vymazať britskú metropolu z mapy sveta. Na začiatku hry si napíšete na jednu z kartičiek čas, v ktorý ste začali hrať, pretože v závislosti od dĺžky hrania a úspešnosti riešenia sa bude odvíjať aj osud Londýna.

Tajný agent ti už počas prvých minút ponúkne niekoľko premetov. Dobre si ich uchovaj, pretože budú veľmi dôležitou súčasťou ďalšieho postupu v hre. Na niektoré rébusy v Skaze Londýna prídeš rýchlo, iné si však budú vyžadovať viac času. K dispozícii máš aj takzvanú Kartu nápovede, ktorá ti určite pomôže pri tých najzložitejších hádankách.

V Skaze Londýna hľadáš štyri zariadenia, ktoré musíš deaktivovať
V Skaze Londýna hľadáš štyri zariadenia, ktoré musíš deaktivovať (Foto: Samuel Loipersberger)

Preteky s časom

Preteky s časom sú trochu rafinovanejšie. Profesor Ciasso chce totiž otestovať tvoje schopnosti. Počas vysvetľovania svojho projektu však omylom stlačí červené tlačidlo, spustí sa alarm a všetky dvere v miestnosti za zatvoria. Profesor náhle zmizne v prepadlisku a celá miestnosť sa ponorí do tmy. Takto sa začína skutočný boj s časom, ktorý nielen preverí rýchle uvažovanie, ale najmä zachovanie chladnej hlavy.

Povedal by som, že zvyčajne prvá odpoveď, teda tá najlogickejšia, je aj správna. Tu to však platí možno len počas prvých minút. Začiatok je vcelku jednoduchý, prehrýzť sa na koniec hry v dobrom čase si vyžiada rýchle, pohotové, ale najmä správne dedukčné schopnosti. Ak budeš v koncoch, znova ti pomôžu predmety, ktoré dostaneš počas hry, ako aj neoceniteľná Karta nápovede.

Ak si chceš precvičiť rýchle reakcie, vyber si Preteky s časom
Ak si chceš precvičiť rýchle reakcie, vyber si Preteky s časom (Foto: Samuel Loipersberger)

Lúpež v Benátkach

Tretiu a poslednú Únikovku by som prirovnal k dobre napísanému akčnému špionážnemu filmu. Ty a tvoji priatelia ste špičkou v obore lúpeží a žijete si na vysokej nohe. Dostanete však list adresovaný tajnou osobou. Neznámy vie, kto ste a čím sa živíte, a začína vás vydierať. Jedinou možnosťou, ako sa dostať zo zapeklitej situácie, je oprášiť staré „remeslo“ a nasledovať pokyny, ktoré vás dovedú až do samotného srdca talianskych Benátok.

Lúpež v Benátkach ma bavila asi najviac. Odporúčam ju však hrať výhradne v šestici, pretože tvoj gang je zložený zo 6 zlodejov a každý ovláda schopnosť, ktorá vám pomôže v nasledujúcom dianí. Rozdajte si kartičky s postavami a navzájom sa dopĺňajte pri riešení hlavolamov. Nezabudni si nachystať aj pero a papier, pretože táto Únikovka preverí okrem rýchlych reakcií aj tvoje matematické schopnosti.

Lúpež v Benátkach hraj výhradne v šestici
Lúpež v Benátkach hraj výhradne v šestici (Foto: Samuel Loipersberger)

Potráp seba aj partiu priateľov

Únikovka od Albi ponúka naozaj skvelo napísané príbehy okorenené množstvom zaujímaných a originálnych rébusov. Jedinou nevýhodou je, že ak si hru raz zahráte, už poznáte odpovede na tieto hlavolamy, a preto bude druhá patria pôsobiť repetitívne. Ak si ale hru necháš odloženú nejaký ten rok na poličke alebo v zásuvke, možno ti niektoré odpovede časom z hlavy vyfučia a budeš si ju môcť zahrať znova.

Máš chuť na spoločenskú hru podobnú hitu Escape Room? V tom prípade si na správnej adrese. Abli našiel dieru na trhu a prináša tri výborné hry, ktoré si spoločne s priateľmi zamilujete. Či sa už chcete vydať do Londýna, do Benátok, alebo zabojovať s časom, na oficiálnej stránke Albi si tieto hry zakúpiš práve teraz s peknou zľavou.

Zdroj: hashtag.sk, Albi
Odporúčame