Spoločenská hra inak: Albi predstavuje Panoramatické pexeso, ktoré riadne potrápi tvoj mozog

Legendárna hra inak - predstavujeme ti Panoramatické pexeso od Albi

Legendárna hra inak - predstavujeme ti Panoramatické pexeso od Albi (Foto: Samuel Loipersberger)

#Povedzme si otvorene: kto z nás nikdy nehral pexeso? Už od ranného detstva učíme naše ratolesti logického rozmýšľaniu, rozvíjame ich pamäť, ale učíme ich v živote aj prehrávať. Pexeso je jednoznačne dobrou voľbou, ak chceme toto učiť naše deti ešte v predškolskom veku. Možno si preto vravíš, že spomínaná legendárna hra už nemá ako zaujať tínedžerov či dospelých. Nechaj ma vyviesť ťa z omylu.


Spoločenská hra, ktorá sa zmestí do vrecka? Máme pre teba zábavný tip!


Detská hra pre starších

Panoramatické pexeso vychádza z klasického pexesa. Štandardne sa hľadajú dva rovnaké obrázky. Na to rýchlo zabudni – rovnaké obrázky tu nenájdeš. V tejto hre sa hľadajú informácie, ktoré patria k sebe. Podobne si vyhoď z hlavy, že budeš hľadať dva súvisiace páry. Pre skomplikovanie hry sú informácie rozmiestnené až na troch kartičkách.

Povedzme si to na konkrétnom príklade z verzie Metropoly. Na to, aby si našiel trojicu spájajúcu naše hlavné mesto, je potrebné nájsť tieto tri časti – kontinent Európa, štát Slovensko a hlavné mesto Bratislava. Ak nájdeš všetky tieto tri kartičky, vytvoria ti panoramatický obrázok, v tomto prípade panorámu na Bratislavský hrad a Kolibu.

Panorámu Bratislavy nájdeš vo verzii svetových metropol
Panorámu Bratislavy nájdeš vo verzii svetových metropol (Foto: Samuel Loipersberger)

Osvoj si znalosti rôznych divov sveta

Panoramatické pexeso od Albi ponúka tri verzie – môžeš si vybrať medzi národnými parkami, svetovými metropolami a divmi sveta (alebo vyskúšaj všetky tri, ak po tom tvoja zvedavosť tak baží). Národné parky vedia riadne potrápiť. Navštíviš najmä Európu a Severnú Ameriku, konkrétne Plitvické jazerá, Veľký kaňom, Yosemity či dokonca Vysoké Tatry. V dvoch verziách Albi načrelo aj do našej prírody a kultúry.

Svetové metropoly ti okrem najľudnatejších hlavných miest predstavia aj tie najzaujímavejšie. Od Tokia po San Francisco. Krásne panorámy objavíš najmä v Ríme, Šanghaji či Singapure. Divy sveta ťa prevedú svetovými pamiatkami, ktoré nám zanechali staroveké civilizácie, ale aj sama príroda. Spoznáš grécky Akropolis, tajomné mesto Petra, ale aj Viktóriine vodopády či Veľkú koralovú bariéru. Táto verzia nielen potrápi mozog, ale najmä ulahodí oku.

Najviac ťa potrápi verzia Národné parky
Najviac ťa potrápi verzia Národné parky (Foto: Samuel Loipersberger)

Každá verzia Panoramatického pexeso obsahuje 54 kartičiek, teda 18 trojíc, zabalených so sprievodným letáčikom v praktickom balení, vhodnom aj na cestovanie. Pevná krabička zabezpečí, že kartónové dieliky pexesa budú zaručene v bezpečí. Okrem toho budeš milovať aj samotný obal, na ktorom nájdeš vždy jednu panorámu.

Zahraj sa pexeso inak

Minimálny čas, ktorý by si si mal podľa tvorcov vyhradiť, je 15 minút – záleží na tvojej pamäti, ale aj na znalostiach z geografie. Na kartičkách síce sú napísané číslice spájajúce súvisiace trojice, obrázok si ale zapamätáš jednoduchšie ako písaný text. Aj keď je lepšie zavolať kamarátov a zahrať si pexeso v dvojici, trojici či štvorici, nič ti nebráni vyskúšať si ho na neostro aj sám.

Krabička je vďaka svojim malý rozmerom vhodná aj na cesty
Krabička je vďaka svojim malý rozmerom vhodná aj na cesty (Foto: Samuel Loipersberger)

Albi taktiež ponúka aj variáciu pre menších zvedavcov. Ak chceš niečo o svetových metropolách či zaujímavých divoch sveta naučiť svoje dieťa, daj kartičky s kontinentami nabok a Panoramatické pexeso je pripravené aj pre deti v štandardnej verzii dvojíc. Jednoznačne ide o hravý a zábavný tip, ako spríjemniť potomkovi predškolský vek a naučiť ho aj základy geografie, aj schopnosť zapamätávania.

Panoramatické pexeso nezabolí ani tvoju peňaženku. Albi ho síce ponúka za 10€, na ich oficiálnej stránke ho aktuálne kúpiš s 10 % zľavou. Stačí si len vybrať, či chceš verziu Divy sveta, Svetové metropoly alebo Národné parky. Osobne sa mi najviac páčili práve Divy sveta, myslím si však, že za vyskúšania stoja všetky tri.

Zdroj: hashtag.sk, Albi
Odporúčame