Sony uvádza prvý mobil so skutočným zoomovacím foťákom: Zaujme ťa nová Xperia dizajnom alebo fotkami?

Xperia 1 IV má zoomovací objektív, ktorý nestráca kvalitu fotky

Xperia 1 IV má zoomovací objektív, ktorý nestráca kvalitu fotky (Zdroj: Sony)

#Už dlho sme neboli tak nadšení z novej Xperie. Asi netreba pripomínať, že Sony je jedným z najlepších výrobcov digitálnych fotoaparátov na svete. Ich zoomovací objektív sa však po rokoch vývoja konečne dostal aj do kompaktnejšieho zariadenia – telefónu. Áno, hovoríme o novinke Sony Xperia 1 IV, ktorá by mohla predznamenať výraznejší skok v oblasti mobilných fotoaparátov.


Huawei prichádza s revolučným riešením: Ich nový smartfón má rolovací displej, získali aj patent


Nabité špecifikácie

Displej: 6.5-palový 120 Hz OLED, 1644 x 3840 pixelov (4K), farebný gamut B1

Procesor: osemjadrový 4nm Snapdragon 8 Gen 1

Pamäť: 12 GB RAM / 256 GB alebo 512 GB úložisko

Zadný fotoaparát: 12 Mpx wide f/1.7, 12 Mpx tele f/2.3 (3.5x – 5.2x zoom), 12 Mpx ultra-wide 124°

Predný fotoaparát: 12 Mpx wide f/2.0

Video: 4K do 120 fps / Full HD do 240 fps

Batéria: 5000 mAh, nabíjanie 30 W

Cena: 1399 eur

Ak sa pozrieme na parametre, ide o vlajku so všetkým, čo k tomu očakávame. Pridaj k tomu hliníkový rám a sklo na oboch stranách a máš vystarané na poriadne drahý kúsok, ktorý bude v základnej výbave stáť takmer jeden a pol tisíc eur.

Z funkcii nechýba snímač odtlačku prstu na bočnej strane v tlačidle, najnovšia konektivita, ale aj jack pre káblové slúchadlá či ochrana IP65 aj IP68 – teda vodeodolnosť do jedného a pol metra a zároveň ochrana pred tečúcou vodou. No a nech toho nie je málo, miesto tu je aj na microSD slot. Tento smartfón je pre každého kameramana, ktorý chce skúsiť nakrúcať mobilom. Nová Xperia 1 IV toto naozaj umožňuje.

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV (Zdroj: Sony)

Sony sa snaží byť inovatívne

Nielen že dostaneme plnohodnotný 4K displej (čo v smartfóne asi nevyužije nikto), ale po prvýkrát sa podarilo dostať do tela aj skutočný zoomovací objektív. Je síce len od 85mm do 125mm, no ide o skok, ktorým si Sony zaslúžilo prvenstvo. Navyše nemusí tento objektív ani vyliezť z tela mobilu, všetko to dokáže v šírke výstupu.

Mnohí si možno ani neuvedomujú, čo Sony dosiahlo. Vďaka tejto novinke môžeme zoomovať medzi 85mm a 125mm bez straty kvality. Sony kašle na celé digitálne zoomy, ktoré rozpixelujú fotku a zrejme vypustili aj periscope. Prišli s niečím, čo, dúfame, nezapadne prachom a bude sa ďalej vyvíjať. Objektívy im, samozrejme, vyrába renomovaná spoločnosť Zeiss.

Tento mobil nebude pre bežných ľudí. Nehovorím teraz o cene, ale o funkciách, ktoré nevyužije každý. Ponúka profesionálny zážitok pre filmárov alebo náročnejších vloggerov. Všetky funkcie sa dozvieš vo videu. Myslíš, že aj ostatní výrobcovia presedlajú na zoomovací objektív?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, Sony, gsmarena.com
Odporúčame