Sociálne siete majú veľký výpadok už niekoľko hodín: Môže ísť o hackerský útok?

Facebook v mobile

Facebook má obrovský výpadok (Zdroj: Unsplash/Solen Feyissa)

#Už niekoľko hodín majú sociálne siete Facebook, Instagram aj Whatsapp globálny výpadok. Spoločnosť Facebook sa ospravedlnila pomocou sociálnej siete Twitter a snaží sa technický problém vyriešiť čo najskôr. Ako však uviedla, zatiaľ nie je známe, kde nastal problém a prečo vypadli všetky sociálne siete.

Odborníci na bezpečnosť sa domnievajú, že mohlo dôjsť ku konfiguračnej chybe. Tá vzniká v dôsledku náhodnej chyby v internom systéme. Aj napriek tomu však stále nie je vylúčená možnosť, že nešlo o zásah z vnútra firmy. V tomto momente však ide len o domnienky. Hackerský útok zvonku je prakticky vylúčený. Muselo by ísť o spoluprácu mimoriadne veľkých hackerských skupín, keďže došlo k výpadku všetkých sociálnych sietí.

Internetová stránka Downdetector, ktorá umožňuje nahlásiť chybu akéhokoľvek webu zaznamenala viac ako 50-tisíc sťažností na problémy s Facebook-om a Instagram-om. Ďalších 35-tisíc bolo na nefunkčnosť Whatsapp-u a takmer 10-tisíc v prípade Messenger-u. Problémy s pripojením hlásia ľudia v Európe aj USA.

Zdroj: hashtag.sk, reuters.com
Odporúčame