Aj na Slovensku vznikajú firmy, ktoré zlepšujú svoje okolie: Ako skončilo podujatie Social Impact Award?

Social Impact Award

Social Impact Award (Zdroj: SIA)

#Pojem sociálni inovátori je na Slovensku stále pomerne neznámy. Ide o ľudí, ktorí svojimi aktivitami, projektmi či podnikaním prispievajú k riešeniu celospoločenských problémov, ktoré sú relevantné pre ich blízke okolie. Práve takýchto mladých ľudí a ich projekty vyhľadáva a ďalej rozvíja medzinárodný program Social Impact Award.

SIA je celoročný program, ktorý tvoria workshopy, individuálny inkubačný program a záverečné odovzdávanie cien. Počas letných mesiacov absolvovalo 10 finalistov intenzívny mentoring so svojim mentorom alebo mentorkou. V utorok, 27.9. v Coworkingu Cvernovka finalisti predstavili svoje projekty pred porotou, ktorá spomedzi nich vybrala 3 najlepšie.

Vítazi tohtoročného SIA
Vítazi tohtoročného SIA (Zdroj: SIA)

Tie získali finančnú odmenu 1500 eur a ročné členstvo v Coworingu Cvernovka. V novembri sa víťazi zúčastnia medzinárodného SIA Summitu vo Viedni, kde sa stretnú so zástupcami ďalších 15 krajín, v ktorých sa tiež program SIA organizuje.

Prvé miesto obsadilo umenie

„Vo Fabrike 61 plánujeme vytvoriť kultúrno-kreatívne centrum, ateliéry, vzdelávacie centrum, ale aj dostupné bývanie,“ uvádza webová stránka projektu Fabrika umenia, ktorý bol založený v Partizánskom. Jeho cieľom je vytvárať v Partizánskom priestor pre súčasné umenie a kultúru, organizovať nové formáty podujatí atraktívne pre mladé publikum.

„Do Partizánskeho prinášame kultúrne podujatia a snažíme sa o zachovanie Baťovho dedičstva. Konverzia budovy 61 je našim najväčším a najambicióznejším cieľom,“ hovorí Katarína Janíčková z Fabriky umenia. Z terajšej opustenej fabrickej haly chce projekt vytvoriť miesto pre medzigeneračné stretávanie sa, centrum kultúry a umenia, ale aj priestor, ktorý poskytne nové pracovné miesta pre ľudí z okolia Partizánskeho.

Social Impact Award
Social Impact Award (Zdroj: SIA)

Ocenenie získal aj sociálny podnik Deeply, ktorý funguje ako upratovacia služba. Jej zakladateľ Lukáš Priškin dáva príležitosť zdravotne znevýhodneným a náročnosť či množstvo práce prispôsobuje priamo ich potrebám.

Lucia Drobná a Matúš Sukeľ sa so svojim projektom Creaton umiestnili na treťom mieste. Finančnú podporu využijú na zorganizovanie kreatívneho hackatonu pre študentov a študentky marketingovej komunikácie, ktoré budú mať za úlohu počas presne stanoveného času vypracovať marketingové zadanie pre neziskové organizácie. Creaton dá tiež príležitosť marketingovým agentúrami vybrať si svojich budúcich stážistov a zamestnancov a overiť si ich schopnosti priamo v praxi.

Vítaz tohtoročného SIA
Vítazi tohtoročného SIA (Zdroj: SIA)

Cenu verejnosti získala sociálna platforma Entertimed, ktorá pomáha umelcom získať nové pracovné príležitosti. Vďaka tejto platforme získajú zákazky jedným klikom. Zároveň na nej uvidíte najbližšie podujatia vo vašom okolí.

Organizátori programu Social Impact Award už teraz pracujú na prípravách ďalšieho ročníka, ktorý spustia na začiatku nového roku. Viac informácií nájdeš na webe.

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame