Aj ty prokrastinuješ scrollovaním na sociálnych sieťach? Prinášame ti tipy, vďaka ktorým s tým prestaneš

otvorený zápisník s poznámkou

Smartfóny sú užitočné, no môžu tiež podporovať aj tvoje prokrastinovanie (Zdroj: Pexels/Thirdman)

#Smartfóny sú určite praktické prístroje. Veľa vecí a činností nám dokážu zjednodušiť a urýchliť. Pokiaľ máš ale sklony k prokrastinácií, určite jedným z tvojich obľúbených prejavov prokrastinácie je scrollovanie na sociálnych sieťach. Ak by si chcel svoj čas využiť zmysluplnejšie a zvýšiť tak svoju produktivitu, prinášame ti niekoľko tipov.


EXKLUZÍVNE Samsung predstavil zariadenia novej generácie: Ohybné smartfóny, titánové hodinky a ešte menšie slúchadlá


1. Využi Focus Mode

Ak máš v mobile množstvo aplikácií, z ktorých ti každú chvíľu chodia upozornenia, ktoré zaručené odpútavajú tvoju pozornosť, môže ti pomôcť práve funkcia Focus Mode. Ako uvádza Make use of, ide o podobu funkciu, akou mód Nerušiť. Focus Mode však neblokuje všetko. Ide o vstavanú funkciu smartfónov z operačným systémom Android a iOs. V nej si môžeš vybrať aplikácie, ktorých upozornenia budú v danom čase blokované. Eliminuješ tak rozptýlenia, no nezmeškáš nič dôležité. Ak máš Android, k tejto funkcii sa dostaneš v nastaveniach cez voľbu „Digitálna rovnováha a rodičovská kontrola“. Ak používaš iPhone, Focus mód nájdeš v nastaveniach.

2. Zorganizuj si aplikácie do priečinkov

Ak sa ti stáva, že si ideš v mobile len niečo pozrieť a „cestou“ ťa zláka úplne iná aplikácia, skús si ich roztriediť do priečinkov. Možno sa to zdá ako maličkosť, ale plocha tvojho telefónu bude oveľa prehľadnejšia. Ikonky konkrétnych aplikácii ťa nebudú až tak lákať, keďže ich nebudeš mať priamo na očiach.

3. Odstráň „červené bodky“ predstavujúce nové upozornenia

Farebné ikony aplikácií, pri ktorých často svietia červené bodky, ktoré ťa informujú o novom upozornení, nepochybne vyzerajú pútavo. Ak sa ale chceš od telefónu skôr odpútať, skús si nastaviť čiernobiely filter. Fádny displej až tak lákavo vyzerať nebude. V nastaveniach upozornení tiež môžeš zrušiť zobrazovanie červených bodiek, ktoré sa pri ikonkách objavujú vždy, keď ti v danej aplikácii príde nové upozornenie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Samsung odpovedá na iPhone SE: Nové Galaxy A33 a A53 majú tri foťáky a kúpiš ich o 150 eur lacnejšie
smartfón obrazovka
Týchto šesť tipov ti môže pomôcť v boji s prokrastináciou (Zdroj: Unsplash/freestocks)

4. Namiesto aplikácií využívaj webstránky

Uznávame, že využívať mobilný prehliadač je menej praktické, než používať aplikácie. To ale niekedy môže byť aj výhodou. Ak napríklad niektoré aplikácie reálne využívaš len zriedka a zvyčajne len zabíjaš čas ich prehliadaním, možno ich ani nepotrebuješ. To, k čomu ich využívaš, možno bude cez web stránku trvať o niečo dlhšie, ale ušetríš mnoho času, ktorý by si inak strávil zbytočným scrollovaním.

5. Zaobstaraj si budík

Asi väčšina z nás svoj telefón zároveň používa aj ako budík. Ak ráno budík neposúvaš, možno hneď po jeho vypnutí kontroluješ sociálne siete. Ak by si ale chcel svoje ráno využiť produktívnejšie, prípadne by si si chcel len dlhšie pospal, vyskúšaj klasický budík. Skús si tiež svoj mobil na noc nechať na vzdialenejšom mieste, ako je nočný stolík.

6. Získaný čas využi produktívne

Ak sa ti už podarí ušetriť čas, ktorý by si inak strávil s mobilom v ruke, využi ho produktívne. Ak si nedáš pozor, ľahko si môžeš nájsť ďalší spôsob prokrastinácie. Skús si napríklad radšej niečo prečítať, ísť von s kamarátmi, so psom, alebo aj sám, alebo prípadne sa vrhni do nejakého zaujímavého projektu.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, makeuseof.com
Odporúčame