Inteligentné hodinky Garmin Fénix 7: Si ochotný poriadne si priplatiť za nadštandardné funkcie a výdrž batérie takmer 100 dní?

Nová séria hodiniek Garmin Fénix 7

Nová séria hodiniek Garmin Fénix 7 (Zdroj: Garmin)

#Značka Garmin sa radí medzi jedny z najdrahších výrobcov inteligentných hodiniek na Slovensku. Od ceny sa však odvíjajú aj vlastnosti, ktoré nové modely rady Fénix 7 ponúkajú. Ak hľadáš poriadneho osobného asistenta na trénovanie a nebojíš sa priplatiť si, práve si možno našiel svojho favorita. Nová séria Garminov sa delí na tri veľkosti, od ktorých sa odvíjajú funkcie a neskôr aj ceny. Ktorú by si si vybral ty?


Nové hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a slúchadlá Buds 2: Oplatí sa prejsť na novú generáciu?


Zvoľ si svoj model

Garmin Fénix 7S: Najlacnejší model ponúka transreflektívny displej o veľkosti 1,2 palca s rozlíšením 240 x 240 pixelov. Priemer tela je 42 mm a váži iba 47 gramov. Zaujme vodotesnosť 10 ATM (vydrží tlak vody 10 barov) určená na amatérske potápanie a funkcie Wi-Fi, Bluetooth, GPS a ANT+, ktorá sa stará o tvoje telo. Batéria vydrží 11 dní v režime smart hodiniek, no ak budeš hodinky využívať len ako GPS lokalizátor, ich životnosť na jedno nabitie presiahne jeden mesiac.

Garmin Fénix: Aj stredný brat má rovnaké tvrdené sklo, avšak s väčším priemerom a väčšou dotykovou obrazovkou (1,3 palca s rozlíšením 260 x 260 pixelov a priemerom 47 mm). Rovnaké ostávajú aj funkcie. Vďaka väčšiemu telu však výrazne stúpa životnosť batérie – na jedno nabitie vydrží 18 dní v režime smart a až 57 hodín v expedičnom režime GPS.

Garmin Fénix 7X Solar: Najdrahší model je obalený nerezovou oceľou a má 1,4-palcový displej s rozlíšením 280 x 280 pixelov a priemerom až 51 mm. Napriek obrovskému rozmeru váži len 68 gramov. Okrem známych funkcií ponúka aj dlhú výdrž batérie a to až 28 dní v režime smart a až 62 dní v expedičnom režime.

Ak si vyberieš model Solar (ponúkajú ho aj dva lacnejšie modely), ktorý má síce o pár gramov ťažšie telo, no jeho batéria sa dokáže nabíjať aj pomocou slnečného žiarenia. Pri najvyššom modeli výrobca deklaruje, že v režime GPS, teda bez použitia smart prvkov, vydrží s dobíjaním slnečnou energiou až 139 dní.

V čom sa líšia?

Oproti úspešnému modelu Fénix 6 tu nastalo zopár zásadných zmien. Solárna batéria sa vie dobíjať dvakrát rýchlejšie a rovnaký responzívny dotykový displej majú všetky modely. Drahší Fénix 7X pri nočnom behu svieti striedavo na bielo a na červeno súbežne s každým tvojím krokom, aby ťa bolo v tme lepšie vidieť. Konfiguráciu funkcií a prispôsobenie vzhľadu si teraz vieš upraviť aj cez aplikáciu Garmin Connect.

Zmenu hlási napríklad aj asistent behu – po novom si sám podľa tvojej fyzickej zdatnosti navrhne trasu a tempo, akým by si mal bežať. Tohto plánu sa môžeš, ale, samozrejme, aj nemusíš držať. Výrobca však upozorňuje aj na zvýšenú odolnosť tela a to nielen pri pádoch, ale aj počas ponárania. Ochranu dostali okrem samotného displeja aj tlačidlá po boku.

Ponúkajú množstvo funkcii
Ponúkajú množstvo funkcii (Zdroj: Garmin)

Profesionálne funkcie

Zrejme tu nemusíme vypisovať, že ako kvalitné hodinky na športovanie majú Garmin Fénix 7 predinštalované funkcie na plávanie, beh, lyžovanie a podobne. Okrem fyzickej aktivity tu však nájdeš aj čisto ženské funkcie, napríklad prehľad tehotenstva. Zoznam je skutočne pestrý a keď sa ti bude zdať, že si na konci, otvor aplikáciu Connect IQ Store, kde ich nájdeš ešte viac.

Ako asistent na trati vedia pomocou GPS vyrátať prevýšenia, ktorým budeš čeliť a pri trailovom behu ťa na ne upozorniť. Pomocou funkcie PacePro tak vždy nasadíš správne tempo na každú prekážku v ceste. Vedia zaznamenať vykonávanú fyzickú aktivitu v pomere k tvojej výdrži a dohliadnu na to, aby si pri intenzívnom tréningu nevyhorel.

Sú to však aj inteligentné hodinky a preto okrem rôznych asistentov ponúkajú aj škálu známych funkcií na každodenné využitie. Nájdeš tu bezkontaktné platby Garmin Pay, streamovacie hudobné služby Spotify, Amazon Music či Deezer a množstvo ďalšieho obsahu v Store.

Okrem športových hodiniek ponúkajú aj množstvo smart funkcii
Okrem športových hodiniek ponúkajú aj množstvo smart funkcii (Zdroj: Garmin)

Výkon vs. cena

Dúfame, že sme ťa dobre naladili. Teraz totiž vypláva na povrch cena. Za najlacnejší model Garmin Fénix 7 zaplatíš 700 eur. Nevadí? Tak čítaj ďalej. Aj napriek faktu, že ide o základný model, ponúka viac funkcií ako väčšina obdobných hodiniek na trhu. Najdrahší model stojí rovnú tisícku a ak chceš mať hodiny so solárnou batériou, pridaj si ku každému modelu stovku navyše (najdrahší model ju má už v cene).

Stoja nové Garminy za to? To záleží od toho, čo vyhľadávaš. Ak si skutočne aktívny športovec a potrebuješ zariadenie na monitoring, ktorý denne využiješ, tieto hodiny boli vyrobené presne pre teba. Teda v prípade, že ti nevadí dať za ne spomínanú sumu. Lenže dnes nemáme problém vyhodiť viac ako tisícku za mobil, ktorý si kupujeme každý rok, aj keď to nevyhnutne nepotrebujeme.

Za veci, ktoré chceme (alebo potrebujeme), jednoducho musíme platiť. Garminy sú v oblasti športových hodiniek niečo ako iPhony Pro v mobilnom svete. Možno sú predražené a nevyužiješ všetky ich vlastnosti, no ponúkajú komfort tým, že ti splnia každé želanie, ktoré od nich očakávaš. Ktorú farebnú kombináciu vy si si vybral ty?


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk, blog.garmin.sk
Odporúčame