Slovo roka 2021 je známe už teraz: Podľa akých kritérií sa vyberalo?

Slovník

Slovo roka 2021 je známe už teraz (Zdroj: Unsplash/Aaron Burden)

#Americký slovník Merriam-Webster zvolil slovo vakcína ako slovo roku 2021, vyplýva zo správy na stránke slovníka. „V každodennom používaní sú slová užitočnými nástrojmi, prostredníctvom ktorých sú vyjadrené vyhlásenia, nápady, túžby a neistoty. Ale môžu byť aj hybnou silou ideologického konfliktu. Presne to sa stalo so slovom vakcína v roku 2021. Sľubné lekárske riešenie pandémie, ktoré obrátilo naše životy naruby v roku 2020, sa stalo aj politickým argumentom a zdrojom rozkolu,“ uvádza sa vo vyhlásení slovníka.

Podľa Merriam-Webster sa počet vyhľadávania a používania slova vakcín v roku 2021 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 601 percent a v porovnaní s rokom 2019 o 1048 percent. „Veľký záujem o toto slovo bolo už hneď nazačiatku pandémie COVID-19, pretože sa stalo diskutovalo o financovaní, vývoji, testovaní a distribúcii vakcín,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Minulý rok slovník Merriam-Webster za slovo roku pomenoval – pandémia. Je potrebné poznamenať, že prvý prudký nárast v hľadaní slova pandémia nastal 3. februára, v deň, keď v Spojených štátoch bol z nemocnice prepustený prvý pacient s COVID-19.

V ten deň bola slovo pandémia vyhľadaná o 1621 percent viac ako rok predtým, ale starostlivá analýza údajov zo slovníka ukazuje, že vyhľadávanie tohto slova začalo neustále rásť, počnúc dvadsiatym januárom, dátumom prvého pozitívneho prípadu v USA. Naďalej sa nárast vyhľadávania len zvyšoval a začiatkom marca sa v priemere hľadalo o 4 000 percent častejšie ako v roku 2019.

Zdroj: Yatskovyi Vladyslav
Odporúčame