Tento víkend celé Slovensko zhasne: Zapojí sa tak do najväčšej svetovej kampane

Hodina Zeme je tu

Hodina Zeme je tu (Zdroj: pixabay.com)

#Už tento víkend budeme môcť sledovať ako zhasne celé Slovensko. Týmto gestom tak pridá ruku k obrovskému svetovému dielu a vyjadrí tak solidaritu s ľuďmi a planétou. Zapojí sa totiž do najväčšej svetovej kampane.

The Word Wide Fund fo Nature ej Svetový fond na ochranu prírody. Do tohto projektu je zapojených viac ako 190 krajín po celom svete a jedným z nich je aj Slovensko. Každý rok členovia tejto organizácie pripravujú Hodinu Zeme, kedy celá krajina zhasne. Chcú tým upriamiť pozornosť na enviromentálne hrozby, ktorým planéta čelí. Tento rok sa Hodina Zeme uskutoční 26.3. o 20:30 miestneho času.

Miroslava Plassmann, riaditeľka The Word Wide Fund pre Slovensko na ich webe prezradila, že Našou snahou je chrániť prírodu, no to je možné len v mieri. V týchto náročných časoch chceme na Hodinu Zeme vyjadriť solidaritu s ľuďmi a s planétou. Symbolickým zhasnutím pamiatok, reklamných pútačov či svetiel v domácnostiach na jednu hodinu pozývame ľudí z celého sveta, aby sa spojili a volali po bezpečnej, spravodlivej a udržateľnej budúcnosti pre všetkých.“

Okrem samotného zhasnutia však organizujú aj podujatie na Primaciálnom námestí v Bratislave, kde organizátori spolu s deťmi, ale aj dospelými, kreslia les, ktorý sa rozžiari až keď zhasne osvetlenie. Súčasťou tohtoročné podujatia budú aj známy výtvarníci, ktorých diela sa vydražia a výťažok pôjde na pomoc Ukrajine.

Podujatie Hodina Zeme vznikla už v roku 2007 v Austrálii, a to z iniciatívy The Word Wide Fund, ktorá upozorňovala na dôsledky zmeny klímy. Na Slovensku sa toto podujatie koná od roku 2011. Vtedy sa však konalo z iniciatívy „Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov. Spočiatku Hodina Zeme u nás upriamovala pozornosť na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Od roku 2016 sa k organizovaniu podujatia pridalo WWF Slovensko a kampaň zamerala pozornosť na dôsledky klimatickej krízy, poškodzovanie prírody, vymieranie druhov rastlín a zvierat a pozýva ľudí a firmy, aby zmenili správanie a snažili sa žiť v rámci limitov planéty,“ poznamenali členovia WWF na ich webe.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, slovakia.panda.org
Odporúčame