Krvavý bača vyčíňal v okolí Banskej Bystrice: Najskôr vypil čistič na okná, potom znásilňoval a vraždil

Krvavý bača vyčíňal v okolí Banskej Bystrice (Zdroj: pickpik.com)

#Na prelome 70. a 80. rokov sa museli mať ženy v Banskej Bystrici mimoriadne na pozore. Po meste a okolí sa totiž potuloval vrah, ktorý nepoznal zľutovanie. Svoje obete si najskôr vyčíhal, potom ich uškrtil, znásilnil a okradol.

Neskončil ani osobitnú školu

Bol ním 36-ročný Juraj Lupták, ktorému prischlo pomenovanie Krvavý bača či Banskobystrický škrtič. Išlo o na pohľad úplne obyčajného, nezaujímavého a výzorom nepríťažlivého chlapa. Ani s inteligenciou to Lupták nevyhral, jeho IQ bolo len približne 70. Možno aj to bol dôvod, prečo nedokončil ani osobitnú školu. Podobne dopadol aj na baníckom učilišti, ktoré však musel údajne predčasne opustiť pre zranenie nohy.

Lupták od svojich dvanástich rokov vyrastal v detských domovoch a veľmi skoro sa naučil piť. Alkohol dokonca často kombinoval s čistiacim prostriedkom na okná. Peniaze na pijatiku si zabezpečoval príležitostnými prácami na stavbe, zamestnaný bol aj ako závozník či pomocný pastier oviec. Najradšej však nepracoval vôbec a len tak sa poflakoval.


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Prvú obeť si vyhliadol v lese

Kým sa v Luptákovi prebudila ozajstná beštia, mal už zopár opletačiek so zákonom. Dvakrát sa ocitol vo výkone trestu – raz to bolo za trestný čin krátenia dane a druhý raz za marenie výkonu úradného rozhodnutia. A potom prišiel 6. máj 1978 a z primitívneho pastiera sa stal vrah.

Neďaleko lokality Vysielač pri Banskej Bystrici si Lupták na lesnej cestičke počíhal na svoju prvú obeť. Nič netušiacu 20-ročnú Helenu zozadu napadol a surovo škrtil, kým neupadla do bezvedomia. Potom ju znásilnil a keď sa úbohá žena začala preberať, bil ju päsťami a udieral ju kameňom. Nakoniec jej ešte z kabelky ukradol 500 korún.

Obeť bil päsťami (Zdroj: Pexels.com)

Druhá mala len 15 rokov

Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že sa práve začalo vyčíňanie sériového vraha. Lupták sa po jednej z krádeží dostal do väzenia a po prepustení si užíval slobodu. Čím ďalej tým viac nadobúdal pocit, že sa mu nič nemôže stať, že mu na vraždu nikdy neprídu. Na štyri roky sa odmlčal. Ako sa neskôr ukázalo, spomínaná krádež mala predovšetkým odpútať pozornosť a zmiasť vyšetrovateľov. Potom však prišiel 2. jún 1982 a Lupták udrel znovu.

Tentoraz si na Suchom vrchu pri Banskej Bystrici vyhliadol len 15-ročnú študentku, ktorá sa s batohom na chrbte vracala zo stretnutia s priateľmi. Aj ju Lupták, omámený okenou a lacným vínom, priškrtil, znásilnil a okradol. Dievčine zobral náušnice, hodinky a batoh,. Jej telo ukryl v lese v jame. V tej chvíli ešte zrejme žila, keďže sa v jej pľúcach pri pitve našli čiastočky hliny. Telo školáčky až o mesiac objavil náhodný hubár.

Žena s batohom na ceste
Na odľahlej ceste si vyhliadol úbohú školáčku (Zdroj: Pexels.com)

Vraždil aj v centre mesta

Neútočiť vydržal Lupták len čosi vyše mesiaca. A pravdepodobne sa tentoraz cítil natoľko neohrozený, že si za miesto ďalšej vraždy vybral samotné centrum mesta. Bolo 18. júla 1982 a vrah na svoju obeť číhal v tme pri budove vtedajšieho krajského národného výboru. V ruke už mal pripravený kameň, ktorým Ivanu udrel do hlavy.

Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, chcel pokračovať znásilnením, no keď zistil, že mladá žena práve menštruuje, rozmyslel si to. Neúspech ho však nahneval, a keď sa jeho obeť začala preberať z omráčenia, nenašiel zľutovanie. Ivanu ubil kameňom a ukradol jej náušnice. Vražda v samom srdci Banskej Bystrice rozrušila verejnosť a vyvolala obrovské zdesenie a paniku. Po páchateľovi už pátrala špeciálna skupina kriminalistov, ktorej mal údajne pomôcť aj zvláštny „portrét“ vraha.

Jedna zo zavraždených mladých žien totiž niekoľko dní pred smrťou vymodelovala z plastelíny mužskú tvár. Nikdy predtým nemodelovala, a zvedavej matke povedala, že stvárnila svoju smrť. Či snáď mala nevinná obeť nejakú predtuchu tragického konca, nevedno. Vyšetrovateľom však zrejme zanechala dôležitú stopu – tvár, ktorú vytvorila, sa totiž až neuveriteľne podobala na tvár jej vraha.

Modelovanie z hliny
Vraha pomohol dolapiť „kus hliny“ (Zdroj: piqsels.com)

K činom sa priznal

Lupták po zatknutí nezapieral. Práve naopak, vraždy detailne popisoval a rekonštrukcie si doslova užíval. Priznal sa dokonca aj k vražde štvrtej ženy, no jej telo sa nikdy nenašlo. Lupták bol nakoniec v tomto prípade obvinenia zbavený. Pri vyšetrovaní sa ukázalo, že na všetky vraždy sa dôkladne pripravoval, starostlivo vyberal miesta aj únikové cesty. Necítil vôbec žiadne výčitky, svoje konanie popisoval s úsmevom. Stále bol presvedčený, že vyviazne len s niekoľkoročným trestom. Keď však pochopil, že mu hrozí trest smrti, začal všetko popierať.

Odborníci sa zhodli, že u Luptáka neexistuje žiadna možnosť nápravy. Nepomohlo by ani dlhoročné väzenie či kastrácia, vždy by tu bolo riziko spáchania ďalšej vraždy. Lupták bol označený za psychopatickú osobnosť s defektnou sexualitou a citovou a sociálnou nezrelosťou. Svoje konanie vedel veľmi dobre rozpoznať a účelne riadiť.

Keďže jeho pobyt na slobode by bol nebezpečný, Krajský súd v Banskej Bystrici Juraja Luptáka odsúdil na trest smrti. Vykonaný bol v Bratislave 16. júla 1987. Neuveriteľne znie, že Lupták dokázal suverénne zvládnuť test na detektore lži. Ako sa mu to pri jeho nízkej inteligencii a primitívnom správaní podarilo, zostáva pre kriminalistov záhadou.

Zdroj: Hashtag.sk, www.kriminalistika.eu, wikipedia.org
Odporúčame