Slováci na internete míňajú menej, príčin je viacero

žena s notebookom

Zdroj: PR článok

#Po obrovskom náraste počas pandémie zaznamenáva e-commerce na Slovensku medziročný pokles o takmer 12 percent. Slováci začali nakupovať na internete opatrnejšie a míňajú menej peňazí ako vlani, konštatuje Shoptet. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku 2021 nakúpili online približne za 380,96 milióna eur, v rovnakom čase v tomto roku minuli len 336,76 milióna.

Po šprinte voľnejšie tempo

„Pandemické roky 2020 a 2021 boli v oblasti e-commerce enormne silné, bol to šprint. Nebyť covidu, naše odhady hovorili, že na podobné čísla sa budeme dostávať šesť rokov. Teraz sa rýchlosť rastu e-commerce koriguje a nadviaže na tempo, aké bolo niekedy v roku 2019,“ hovorí Ivo Mrena, Country Lead Shoptet pre Slovensko.

Otrasy pritom zažívajú aj veľkí a zavedení predajcovia, ktorí majú problémy s veľkými skladovými zásobami a doplácajú aj na časté ohýbanie cien. Naopak, malé a stredné e-shopy podľa dát Shoptetu síce zaznamenávajú určité ochladenie oproti minulému roku, pokles však predstavuje len okolo 5 percent. Znížil sa aj počet objednávok, cena priemerného nákupu však medziročne stúpla – aj vinou inflácie – o 9 percent zo 76 eur na 82,9 eura.

Klesá oblečenie a doplnky, hore ide cestovanie a vojenský tovar

Situáciu v medziročnom porovnaní ovplyvnilo viacero faktorov. „V apríli a máji 2021 mnohí ľudia následkom covidu stále dávali prednosť online nákupom pred návštevou kamenných obchodov. Tento rok je situácia už iná, preto vidíme pokles napríklad v segmentoch reštauračných služieb alebo oblečenia a doplnkov,“ približuje Ivo Mrena.

Nárast o 67 percent v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022 zaznamenáva v súvislosti so situáciou na Ukrajine predaj vojenského tovaru. Ešte výraznejšie stúpol segment cestovania, ktoré si po dvoch pandemických letách Slováci užívajú naplno. Výsledkom, prirodzene, môže byť obmedzenie výdavkov v niektorých iných segmentoch spojených s trávením voľného času.

muž s kreditkou
Zdroj: PR článok

Čo nás čaká?

Do nákupného správania takisto naďalej zasahuje najvyššia inflácia za posledné desaťročia, ktorá v apríli prekročila 11 percent a v júni dokonca 13 percent. Zrejme ešte viac ľudí bude využívať jednu z hlavných výhod online nakupovania, a to možnosť rýchlo porovnať ceny vo viacerých obchodoch.

„Uvidíme, aký vývoj nás bude čakať v druhom polroku. Ak bude situácia stabilizovaná, online mesiace september až december môžu byť v e-commerce opäť veľmi silné. V každom prípade, ako potvrdzuje aj minulosť, každé náročnejšie obdobie je zároveň príležitosťou. To platí aj o rozbehnutí vlastného podnikania – či už v oblasti e-commerce, alebo inej,“ uzatvára Ivo Mrena.

 

O SPOLOČNOSTI SHOPTET
Vďaka Shoptetu podniká s vlastným e-shopom už viac ako 30 000 ľudí. Pre množstvo z nich sa stal synonymom samostatnosti a nezávislosti. Vďaka svojej jednoduchosti, intuitívnemu ovládaniu a prístupnej cene je najčastejším riešením pre online obchody v Česku aj na Slovensku. E-shop si vďaka Shoptetu môže teraz otvoriť každý, kto sníva o vlastnom podnikaní.

Zdroj: PR článok
Odporúčame